האדם הניאנדרתאלי

האדם הניאנדרתאלי   \   אהוד קלפון

 

לאחר שהחוקרים סיימו למפות את רצף הגנום האנושי (הומו ספיאנס), הם החלו לעסוק במיפוי רצף הגנום של האדם הניאנדרתאלי שנכחד לפני 30 אלף שנה באירופה ולפני 50 אלף שנה באסיה. הוא נדד מאפריקה לאירופה לפני 500 אלף שנה, בתקופת הפלייסטוקן, על תהפוכות האקלים ותקופות הקרח שהיו בה. תקופה גיאולוגית זו, החלה לפני 2 מיליון שנה והסתיימה לפני 10,000 שנה.

האדם הניאנדרתאלי הוא מין נפרד מהאדם הנבון (הומו ספיאנס), אבל היה להם אב קדמון משותף עד לפני 600 אלף שנה, בשם הומו ארקטוס ומאז התפצלו לשני מינים שהתפתחו במקביל. הם חיו במקביל באירופה, במשך 15 אלף שנה (מלפני 45 אלף שנה עד לפני 30 אלף שנה). החוקרים מחפשים תשובה לשאלה, האם היו ביניהם זיווגים פוריים, בזמן  שחיו במקביל באותם אזורים באירופה, אך הדעה הרווחת, היא שלא.

האדם המודרני (הומו ספיאנס), שהוא המין האנושי היחיד ששרד, מוצאו ומקורו מהסוונות של מזרח אפריקה ואוכלוסייתו מנתה שם רק כמה אלפים, כך שהוא עמד על סף הכחדה. המיוחד לו, שהוא בעל פה עם לשון שיכולים להפיק וריאציה של עיצורים בהשוואה לקופי אדם.

הגולגולת דקה ובה מוח שהלך וגדל, ביחס ללסת שהלכה וקטנה. הוא פיתח שפות דיבור ותרבויות ברחבי תבל. הוא נדד מאפריקה לאסיה ולאירופה ושם הוא פגש את האדם הניאנדרתאלי שנדד מאפריקה הרבה שנים לפניו ואוכלוסייתו הייתה גדולה יותר.  

גובהו של הניאנדרתאלי היה 160  ס"מ, מבנה גופו רחב וחזק וניזון בעיקר מבשר. שלדיו הראשונים התגלו בעמק (טל) ניאנדר בגרמניה ומכאן השם הגרמני של אותו אדם קדמון ניאנדרטאל, או בכתיב המקובל במדע, ניאנדרתאל.

החוקרים נרתמו למפות את רצף הגנום של האדם הניאנדרתאלי המונה 23 זוגות כרומוזומים עם כשלושה מיליארד בסיסי DNA   כפולים. טוענים שיש 99.5%  של גנים משותפים לאדם המודרני ולקודמו האדם הניאנדרתאלי שנכחד. החוקרים לוקחים דגימות DNA  של גרעין התא משרידי העצמות שנמצאו באירופה. מכון המחקר המוביל בעניין זה, הוא "מאקס פלנק"  בגרמניה, שהתחיל את המיפוי בשנת 2006 ויש עוד מכוני מחקר העוסקים בזה. לאחרונה הצליחו מדענים בארה"ב למפות את ה DNA   של המיטוכונדריה (שהיא תורשה מהאם) משלד של אדם ניאנדרתאלי מלפני 38 אלף שנים. מיטוכונדריה היא מצבר האנרגיה של התא, בניגוד לגרעין היכן שמרוכזים הכרומוזומים.

מטרת המחקרים היא ללמוד על האבולוציה שעבר האדם במהלך התפתחותו מזמנים קדומים ועד היום ועל הקשר שלו עם האדם הניאנדרתאלי שחי בסביבתו. אחת ההצלחות הגדולות במחקר, היא היכולת לקחת דגימות מעצמות יבשות בנות עשרות אלפי שנים, של האדם הקדמון ולהפיק מהן DNA  לצורכי מחקר ומיפוי רצף הגנום.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               

 


Comments