פרחים ויצורים בענבר

פרחים ויצורים בענבר  \  אהוד קלפון

האבולוציה של צמחי פרחים הביאה למגוון ביולוגי רב לסביבה, בפרט באזורים טרופיים וסובטרופיים ברחבי העולם. חוקרים מאוניברסיטת אורגון בארה"ב עם חוקרים גרמנים, מתארים מאובנים של פרחים שנמצאו בענבר מלפני 100 מיליון שנים, בתקופה שכדור הארץ היה עדיין מאוכלס בדינוזאורים. המאובנים נמצאו  במחצבת ענבר במיאנמר, שנקראה מקודם בורמה. תגלית זו מלמדת על הזמן העתיק ביותר שבו התקיימו צמחי פרחים, בעולם שנשלט בעיקר על ידי טחבים, שרכים, וחשופי זרע בעלי אצטרובלים כמו המחטניים.

מאמר על כך פורסם בכתב העת – Journal of Botanical Institute of Texas  בתאריך 2014. 1. 3 . שרף שנוצר וזרם בעץ, כיסה קבוצת פרחים שנשמרו בדיוק במצבם ללא שינוי, בתהליך של התאבנות השרף לענבר. השתמרות אורגניזמים וצמחים בתוך ענבר מאובן, היא בדרך כלל מושלמת ובהירה. הענבר נוצר משרף עצים שהתאבן בתקופות קדומות במעמקי האדמה. שרף הוא חומר נוזלי צמיג היוצא מקליפת העץ, כדי לסתום פגעים ולהגליד פצעים בקליפת העץ. הוא משמש גם כחומר הגנה מפני חיידקים, פטריות, עבשים וחרקים, ומונע מהם לחדור לעץ. בזמן שהשרף היה נוזלי ודביק, נלכדו בו מיני אורגניזמים זעירים שהשתמרו בו, והתאבנו בתוך ענבר שלא נמס במי הגשמים או בחופים. הענבר נוצר משרף עצים שהתאבן בתקופות קדומות במעמקי האדמה.

בהסתכלות מיקרוסקופית ב 18 הפרחים הזעירים, רואים בברור את מבנה הפרח עם עלי עטיף, אבקנים, גרגרי אבקה וצינור עלי, של צמחי פרחים שנכחדו, ואינם קיימים עוד בעולמנו. צורת הרבייה של אותם צמחים בעלי פרחים זעירים, השייכים למכוסה זרע בעלי שחלה, שבה נוצרו זרעים, עדיין מתקיימת היום כמו אז. החוקרים טוענים שקשרי הפרחים עם חרקים מאביקים גרמה להצלחת רבייתם ולהתפשטותם ברחבי העולם. ביחד עם צמחי הפרחים, הופיעו באותה התקופה גם עופות ויונקים, שהם צאצאי זוחלים ודו-חיים שחיו מאות מילוני שנים לפניהם. הצמחים השאירו מאובנים רבים במכרות פחם, ובמקומות שהיו ביצתיים ששימרו גזעי עצים מאובנים.

התגלו גם אקריות מאובנות מלפני 230 מיליון שנה בתוך ענבר. על פי חוקרים אמריקאים, המאובן הנוכחי עתיק ב 100 מיליון שנים יותר מכל מה שהשתמר בענבר והתגלה עד היום. פרוקי הרגליים שנמצאו בענבר עד היום, כוללים חיפושיות, עכבישים, קורי עכביש, פרפרים ועוד. על פי הממצאים, מבנה גוף האקרית לא השתנה במשך מיליוני שנים, והיא  עדיין שורדת ומתקיימת בעולם. מאמר על כך התפרסם בתאריך 27 באוגוסט 2012 , בכתב העת Proceedings of the National Academy of Science  . שני מיני אקריות נמצאו בענבר שהיה על ענף של אחד מחשופי הזרע שנכחדו. נמצא ענבר גם על ידי מטייל שהתהלך בחוף הדרומי של אנגליה, ובו התגלו קורי עכביש מאובנים, באורך של אחד מ"מ,  מלפני 140 מיליון שנים. מאובן זה, מראה שעכבישים טוו קורים עוד בתקופת הדינוזאורים, ולכדו את טרפם בעזרת רשת קורים. עד היום נמצאו מעט מאוד מאובנים כאלה, כי הקורים הדקים אינם מתאבנים בקלות.                                                                                                                               

לפני 230 מיליון שנים, כדור הארץ היה מורכב מיבשה אחת, ועדיין לא התהווה בו האוקיינוס האטלנטי. רוב הצמחים היו אז שרכים, והאקריות שניזונו מהם היו צריכות לעשות אדפטציות כדי להתקיים מצמחי פרחים שהופיעו מאוחר יותר בסביבתם. גודל הענבר שבו נמצאו האקריות הוא כגודל גרגר אורז, והיצורים שבו הם בגודל מיקרוסקופי. אקרית  (Acari) שייכת למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת העכבישנים, לסדרת האקריות , לסוג אקרית, והמין הנפוץ בארץ היא אקרית אדומה. מבנה הגוף ללא פרקים, וממנו יוצאים ארבעה זוגות רגליים.

 

Comments