משטחי סביון וציפורני חתול

משטחי סביון וציפורני חתול  \  אהוד קלפון

 

סביון אביבי: באמצע חודש כסלו (אמצע דצמבר), רואים משטחי פריחה של סביונים וציפורני חתול, על הכרמל, ברמת מנשה,  על גבעות אלונים בגליל התחתון ועוד. בתוך המרבדים הצהובים, אפשר להבחין בכרכומים לבנים בודדים, בנביטת זרעים, של צמחי בר חד שנתיים, ובעלים של גיאופיטים שרק  בקעו מתוך האדמה.

סביון אביבי ( Senecio vernalis ) הוא צמח חד שנתי ממשפחת המורכבים, הפורח כחצי שנה, מראשית דצמבר עד כמעט סוף מאי. גובה הצמח כעשרים ס"מ, בעל עלים מפורצים המחולקים לאונות רחבות וגבעולים עשבוניים ירוקים. מכל גבעול, יוצאת קבוצת קרקפות, וכל קרקפת שקוטרה כשני ס"מ ,מורכבת מפרחים לשוניים ומפרחים צינוריים. הפרחים הלשוניים ארוכים ומסודרים בהיקף, וכולם נקביים, בעלי שחלה ועמוד עלי. הפרחים הצינוריים קצרים, ונמצאים במרכז הקרקפת, והם דו מיניים, בעלי אבקנים ועלי. הפרחים ממשפחת המורכבים יושבים על מצעית הקרקפת, הנושאת לעתים רק פרחים לשוניים (עולש מצוי, חורשף מצויץ) רק פרחים צינוריים (גדילן מצוי, ברקן סורי) או פרחים לשוניים וצינוריים ביחד, כמו בסביון אביבי וחרצית עטורה.

כאשר מבשילים זרעיו של הסביון, הם מצוידים בציציות, העוזרות לזרעים לרחף באוויר כמו מצנח, וכך הם נפוצים ברוח ומתרחקים מצמח האם. צמח הסביון נקרא כך, כי ציציות זרעיו נראות כמו שיער לבן של סבא. פריחתו הצהובה, מלווה אותנו לאורך כל חודשי החורף והאביב, כמעט בכל חלקי הארץ. הוא איננו נמנה עם הצמחים המוגנים, בגלל תפוצת זרעיו הגדולה והתרבותו המהירה, אך על משטחי פריחתו צריכים לשמור. בארץ קיימים 2800 מיני צמחים ובתוכם יש 264 מינים מוגנים. בין אלה נמנים אלונים ואלות, אירוסים, דבורניות, חבצלות, כרכומים, מרוות למיניהן, נוריות, סחלבים, עדעדים, עוזררים, עיריוני צהוב, תורמוסים, אדמונית החורש, אחירותם החורש, בן חצב יקינטוני, גביעונית הלבנון, חלמונית גדולה, יערה איטלקית ועוד רבים אחרים, אך עדיין לא סביונים וציפורני חתול.                                    

ציפורני חתול: ציפורני חתול מצויות (Calendula arvensis  ), הוא צמח חד שנתי עשבוני, ממשפחת המורכבים, הבולט בצבעי כתום – צהוב. הוא גדל בר בחורף, במשטחים קטנים, בשטחים פתוחים. גובהו כעשרה ס"מ, עליו פשוטים משורגים, ומסודרים מסביב לגבעול בצורת ספירלה. קוטר התפרחת, כשני ס"מ, והיא יושבת על מצעית הקרקפת.

הפרחים הלשוניים המסודרים בהיקף, הם נקביים היוצרים זרעים, ובמרכז מסודרים פרחים צינוריים, שאינם פוריים ואינם עושים זרעים. הצמח נקרא כך, כי הזרעים הנוצרים בהיקף הקרקפת, דומים בצורתם לציפורניים שלופות של חתול. בעולם קיימים 15 מינים של ציפורני חתול, ובארץ יש ארבעה מינים.                                                      

 

                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   

 

 

Comments