פטריית ענק עתיקה

פטריית ענק עתיקה  \  אהוד קלפון

בעבר הופיעו יצורים ענקיים על פני כדור הארץ, כגון דינוזאורים וממוטות שנכחדו, והיום היצור הגדול ביותר הוא הלווייתן הכחול השוקל 200 טונות וארכו כשלושים ושלושה מטרים. בעולם הצמחים, ידועים עצי סקויה בקליפורניה שהגיעו למשקל של שישה טונות, אך המידות הגדולות ביותר שייכות דווקא לפטריות. אנשים במדינת וושינגטון בארה"ב, הכירו פטריית כובע צהובה ששמה העממי הוא Honey mushroom  ושמה המדעי הוא Amillaria ostoyae  , אך לא ידעו מה גודלה האמיתי, ומהו נזקה לעצי היער בסביבתה.
החוקרים ראו את גופי הרבייה של הפטרייה, בצורת כובע, גדלים במפוזר על פני האדמה לרגלי העצים, אך קורי התפטיר של גוף הפטרייה הפרושים מתחת לפני האדמה, חודרים דרך השורשים לגזעי העצים, יונקים את מימיהם ואת מזונותיהם וגורמים למותם.  הפטרייה מתרבה על ידי התארכות חוטי התפטיר, ופעם בשנה היא שולחת את גופי הרבייה מעל לפני האדמה המייצרים נבגים.
עד שנת 2000 החוקרים חשבו שזו הפטרייה הגדולה בעולם עד שגילו ביער אורנים בהרים הכחולים, במזרח אורגון  Oregon עצים רבים שהתייבשו ומתו והחליטו לחקור את הסיבה.
הם גילו שם מין אחר מהסוג Armillaria   הגורמת להתייבשות עצי המחט גם בחלקים אחרים של ארה"ב, וקנדה. במחקר השתתפו חוקרים מאוניברסיטאות בקנדה ובארה"ב, כדי למצוא פתרון לבעיה, וגם כדי לגלות את גודלה של הפטרייה. האקלים היבש במזרח אורגון, אינו מאפשר נביטת הנבגים, המתפזרים מתחתית גוף הרבייה, לכן אין מתחרים לפטריית האם הממשיכה לגדול מתחת לאדמה על ידי Rhizomorphs  - רשת חוטים סבוכה, כבר 2500 שנים. 

פטרייה זו משתרעת על פני שטח של שישה קמ"ר מתחת לפני האדמה, ושוקלת 100 טונות. כאשר בדקו את גבולות תפוצת חוטיה, הם גילו שכל תאיה זהים מבחינה גנטית, ויש קשר וקואורדינציה ביניהם. זה אומר שכל משטח האדמה הענק שנבדק ביער האורנים, מורכב מפטרייה אחת בלבד עם הרבה גופי רבייה. פטרייה זו נחשבת היום לאורגניזם הגדול ביותר בעולם, ופרטים עליה התפרסמו ב Scientific American  ובעוד מקורות.

פטריות כובע או  בסיסה Basidiomytcota  , נחשבות למפותחות יותר בממלכת הפטריות. תפקיד הכובע הבולט מעל פני האדמה הוא לייצר נבגים, בדומה לפרי המייצר זרעים. מכאן שהכובע הוא איבר הרבייה, וגוף הפטרייה עצמו נמצא באדמה בצורת קורי תפטיר סבוכים Mycelium. כאשר התנאים מתאימים, כמו גשמים עבור האורנייה, גוף הפטרייה החבוי באדמה יוצר חוטים מיוחדים חדשים - Hyphae היוצרים את כובע הרבייה בתהליך הנמשך מספר שבועות.

רוב פטריות הכובע שייכות למחלקת  Basidiomycetes .
כאשר הנבגים מתנתקים מתחתית הכובע, הם יכולים לשרוד זמן רב עד שהתנאים מתאימים לנביטתם. כאשר הנבג (בעל סט אחד של כרומוזומים - n) נובט, הוא מוציא קור ראשוני רב- תאי. כאשר שני קורים כאלה (מאותו המין) נפגשים ויש חיבור בין הציטופלסמה שלהם, נוצר קור משני בעל שני גרעינים. מהקור המשני מתפתח תפטיר סבוך של חוטים, היוצר גוף פרי שבכל תאיו יש שני גרעינים.

מתחת לכובע מתפתח גוף הפרי ובו נעשית חלוקת הפחתה – מיוזה, היוצרת ארבעה תאים הפלואידים שכל אחד הופך לנבג. האורנייה חיה בסימביוזה - מיקוריזה עם שורשי אורן ירושלים, כשקורי  הפטרייה יונקים מים ומינרלים מהאדמה ומעבירים אותם לשורשי האורן. הפטרייה עצמה נהנית מקליטת חומרי הטמעה אורגניים כמו סוכרים וחמימות, הנוצרים בתהליך הפוטוסינתזה בעלים הירוקים של עץ האורן, שהיא אינה יכולה לייצר, כי אין בה כלורופיל.  

 

 

 

Comments