זהב בעלי איקליפטוס

זהב בעלי איקליפטוס  \  אהוד קלפון

חוקרים אוסטרלים העוסקים בגיאולוגיה כימית, גילו עורקי זהב בעצי איקליפטוס הגדלים באזור קלגורלי - Kalgoorlie  במערב אוסטרליה. שורשי האיקליפטוס יונקים מים מעומק של עשרות מטרים, ובמקומות מסוימים, המים מכילים זהב. חלקיקי הזהב עוברים מהשורשים לגזע ולענפים, ונאגרים בצורת עורקים זעירים בעלים. עורקים אלה שעוביים כחמישית מעובי השערה, התגלו בעלים בעזרת קרני x  במכשיר סינכרוטרון, הנותן תשקיף של המתכות בעלים.

המכשיר יכול לגלות גם עורקים של מתכות אחרות כמו אבץ, נחושת ועוד. מאחר שזהב רעיל לצמח, הוא זורם בצינורות העצה מהשורשים אל העלים, הנושרים עם עורקי הזהב.
על פי החוקרים, הממצא יכול להצביע על הימצאות זהב בעומק האדמה, ברבדים של סלעי משקע שנוצרו לפני 60 מיליון שנים. מאמר על כך התפרסם בכתב העת Nature Communications  בתאריך 2013. 10 . 23 . איקליפטוסים ידועים במיוחד ביכולתם לשאוב מתכות דרך שורשיהם, כך שזה מאפשר חיפוש מתכות במקום הנכון בעומק של כמה עשרות מטרים באדמה, שיחסוך קידוחים יקרים.
חוקרים אחרים גילו שהעץ מייצר ענפים שעליהם עמידים לחרקים וענפים שעליהם אכילים. העלים הרעילים שאינם טעימים לחרקים, מכילים שמן טרפן – Terpene הנותן להם עמידות נגד מזיקים. קואלה בוחרת לאכול את העלים הפחות רעילים, על פי הריח, ומאחר שהעלים מספקים מעט אנרגיה, היא נאלצת לישון ברוב שעות היממה.
עץ האיקליפטוס הובא לארץ ישראל בסוף המאה ה 19 וכונה "עץ היהודים", כי נטעו את שתיליו במושבות החלוצים. לאחר כריתת העץ, גזעיו וענפיו מתחדשים. הגזע רחב בבסיסו וצר בגובהו, והוא מתעבה ומתרחב עם השנים. קליפתו מחוספסת, מתקלפת לחלקים ונושרת.
השורשים משתרעים לרוחב וחודרים לעומק האדמה. יש עצים שגובהם עשרה מטרים, אחרים מגיעים עד שלושים מטרים, הגבוהים במיוחד מגיעים עד שישים מטרים, ועצים הענקיים מגיעים עד לשבעים מטרים. העץ חסכן במים, כי עליו הגלדניים שומרים על מאזן המים בתוכם, ואינם מאבדים אותם גם באוויר חם ויבש. לכן הוא אינו יעיל במיוחד בייבוש ביצות, כי אינו מבזבז מים בהתנדפותם באוויר.
עצים רבים גדלים  ליד שמורת החולה, בחורשת המייסדים, ביער חדרה, ופזורים בעוד מקומות בארץ. בעלים הרבים יש חומרים רפואיים, שמהם ממצים שמנים אתריים. העץ מתקיים בתנאי אקלים שונים, באזורים טרופיים לחים, וגם בחבלים צחיחים. רוב האיקליפטוסים, המונים עשרות אלפים, הנטועים בארץ, גדלים במרחבי הנגב. תעשיות רבות מנצלות את הגזעים, ויערות נטעו באזורים רבים בעולם, ובארץ.

העץ יונק את מימיו מעומק האדמה, ושורד שנות בצורת ללא משקעים. הפרחים דו מיניים מרוכזים בתפרחת סוכך הנישאת על עוקץ. הפרחים הריחניים מושכים דבורים וחרקים מרחוק, ואינם מאכזבים את המבקרים כי הם עשירים בצוף. הדבורים מכינות מהצוף דבש איקליפטוסים. הפריחה בארץ יוצאת בסתיו, שהיא עונת האביב באוסטרליה, והעץ שומר על מקצב העונות הטבעי שלו כמו בארץ מוצאו.

העץ נקרא איקליפטוס המקור - Eucaliptus camaldulensis ,כי פקע הפרח מכוסה במצנפת שיש עליה בליטה בדמות מקור. לאחר הפריחה גדלים פירות בצורת הלקטים המכילים זרעים רבים. קיימים בעולם כשבע מאות מינים, ממשפחת ההדסיים, שגובהם שונה וצבעי פרחיהם מגוונים. כולם עצים ירוקי עד, שעליהם אינם נושרים בבת אחת. איקליפטוס המקור הוא הנפוץ ביותר מבין מיני האיקליפטוסים הגדלים באוסטרליה ובארץ, עליו הצעירים מבריקים והבוגרים עמומים.
רוב העצים אינם עמידים לקרה, לכן תפוצתם מוגבלת לאזורים לא מושלגים. במהלך התפתחות עולם הצומח, הופיע האיקליפטוס לפני כחמישים מילוין שנים. על גדות הירדן בשפך הכנרת, נמצאת חורשת האיקליפטוס הקטנה  שעליה כתבה נעמי שמר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

 

 

Comments