צפע מקיץ ומכיש

צפע מקיץ ומכיש   \   אהוד קלפון

בראשית האביב מתחילים הנחשים להתעורר מתרדמת החורף הארוכה, והארסיים מסוכנים במיוחד בעונה זו. הכשת הצפע מסוכנת מאוד עם יקיצתו לתחילת פעילותו, כשארס רב מרוכז בשתי בלוטותיו. תפקיד הארס הוא לשתק ולרכך את המכרסמים, המהווים עיקר מזונו, כך שקל לו לבולעם ולעכלם.  ביום קריר בסוף פברואר השנה (2012), התעורר נחש צפע במפתיע בעמק והכיש מטייל שהלך בשדות. ביום חמים בין הגשמים בחודש שבט, בלכתי סביב גבעות נופית, ראיתי צפע מתחמם על סלע חשוף לקרני השמש. כאשר הבחין בי, הוא החל לזחול לאט בחזרה אל מקום מחבואו בין הסלעים, והמפגש הסתיים בטוב. הצפע איטי בתנועתו אך מהיר בהכשתו.      

צפע ארץ ישראלי - Vipera palaestinae - נפוץ מאוד בארץ, מקו אשקלון באר שבע צפונה, והוא שייך למשפחת הצפעוניים שכולם ארסיים. ברחבי הארץ חיים 41 מיני נחשים המביאים תועלת בזה שהם מאזנים את אוכלוסיות המכרסמים. לצפע א"י יש שתי בלוטות ארס משני צדי הראש, ובמנת ארס אחת יש 250 מ"ג חומר יבש. לשם השוואה, יש לאפעה 100 מ"ג חומר יבש, לפתן  25 מ"ג, לצפע גבון 1000 מ"ג חומר יבש, ולנקשן האמריקאי יש 1500 מ"ג חומר יבש במנת ארס אחת שהוא מזריק לטרפו.

ארס הצפע הורס רקמות בגוף, כלי דם ומערכת הלימפה, וגורם לשטף דם פנימי. אורך הנחש 130 ס"מ, ומשקלו 1.5 ק"ג. הוא פעיל בשעות הערב והלילה ובשעות הבוקר המוקדמות. על גבו יש פס עקלתון (הנראה כמעוינים מחוברים) בצבעי חום אפור וצהוב לאורך הגוף. גופו מכוסה קשקשים גדולים, וראשו המשולש עם סימן  V , מכוסה בקשקשים קטנים. 

לכל הנחשים בעולם יש הפריה פנימית, ורובם מטילם ביצים, אך מעטים משריצים נחשים חיים כמו בואה ואנקונדה. צפע נקבה מטילה למעלה מעשר ביצים, הבוקעות כעבור כחודש וחצי, והצפעים הצעירים מסוגלים מיד להכיש. הצפע מסוגל לטפס על עצים ולהגיע לקנים שבהם יש ביצים או גוזלים. הוא פעיל מחודש מרץ עד ספטמבר, מסתתר בימי הקיץ החמים במקומות סבוכים, ויוצא לפעילות בשעות הקרירות של היממה.

אם נפגעים מהכשה, חשוב להגיע במהירות לבית החולים על מנת לקבל נסיוב נגד הארס. יש להימנע מהליכה ותנועה, כדי לא להגביר את פיזור הארס בגוף. בשעת ההכשה (בנשיכה) הבלוטות מזרימות את הארס דרך שתי שיניים חלולות הנמצאות מקופלות בלסת העליונה, ומזדקפות בשעת פתיחת הפה. לאחר שהצפע הא"י מכיש אדם, האבר המוכש מתנפח, משחיר, ומתכסה שלפוחיות מלאות נוזל, בליווי כאבים עזים.

הצפע נפוץ במשקים חקלאיים, שם הוא ניזון מעכברים המצויים בשפע. לאחר שהנחש בולע מכרסם, הוא מפסיק את פעילותו, עד לסיום העיכול בקיבתו. נחשי הצפע מוגנים על פי חוק, ואלה הנלכדים בערים או בבתים, משוחררים בחורשים או בשדות פתוחים.

החוקרים טוענים שהנחשים התפתחו לפני 112 מיליון שנים מלטאות ארסיות, כך שלכל הנחשים יש דרגות שונות של ארס. נחשים בעלי ארס חלש וללא שיניים מיוחדות להזרקתו אינם נחשבים ארסיים, מסוכנים לאדם. ארס הוא תערובת מורכבת של חלבונים שמקורם ברוק,  המאוחסנים בבלוטות הארס. לפני 24 מיליון שנים, הופיעו לראשונה נחשים בעלי שיני ארס, שהתפתחו מרקמה אחורית של הפה, ויותר מאוחר התפתחו שיני ארס קדמיות מעוד רקמה. כיום מוכרים בעולם 2900 מיני נחשים, שמתוכם 725 מינים נחשבים ארסיים. "... כי משורש נחש יצא צפע ופריו שרף מעופף" (ישעיהו י"ד , כ"ט).

       

Comments