ניוטון ועץ התפוח

ניוטון ועץ התפוח  \  אהוד קלפון

 

אייזק ניוטון נולד באנגליה בשנת 1642 למשפחה שלא ידעה קרוא וכתוב ולא החשיבה את הלימודים בבית הספר. מכאן שעד גיל 18 הוא בעיקר עבד ולא למד בצורה מסודרת. הוא היה אוטודידקט, שלמד הרבה מאוד בעצמו והתקבל כסטודנט באוניברסיטת קמברידג' בלונדון, שם התגלתה חריצותו בלימודים ויכולת מחשבתו. במהלך השנים הוא טען, שהייתה לו יכולת לחשוב בסבלנות, שהביאה לתגליותיו ולא היה גאון בשום דרך.   

בשנת 1665 התפשטה מגפה בלונדון וסביבתה, האוניברסיטה נסגרה לשנתיים  והסטודנטים ועמם ניוטון, נשלחו לביתם. זה היה בגיל 23 כאשר הוא שב לביתו בכפר לינקולנשייר, שם בלימוד ובחקר עצמי הוא גילה את שלושת חוקי הכבידה.
מספרים שיום אחד הוא ישב מתחת לעץ תפוח בגן ביתו וראה תפוח נופל מענף של עץ הישר לאדמה לידו. הוא חשב שבעצם התפוח "רצה" להגיע למרכז כדור הארץ, משם נובע כוח המשיכה שלו. הוא הגיע למסקנה שגוף בחלל, בעל כוח משיכה, ביחס ישר לגודל המסה שלו.

הוא פרסם את שלושת חוקי הכבידה בספרו "העקרונות המתמטיים של פילוסופיית הטבע" בשנת 1687 החוק הראשון הוא חוק ההתמדה. כלומר, גוף הנמצא במצב של מנוחה יישאר כך עד שיפעל עליו כוח, או גוף הנמצא בתנועה (ללא חיכוך כמו בחלל), יישאר לנוע עד שיפעל עליו כוח אחר.

החוק השני הוא חוק התאוצה. כלומר, תאוצה נוצרת כאשר כוח פועל על מסה. ככל שהמסה גדולה, נדרש כוח רב על מנת להניעה ולהאיצה. מסה גדולה דורשת כוח גדול על מנת להזיזה לאותו המרחק מאשר מסה קטנה הדורשת כוח קטן יותר על מנת להזיזה את אותו המרחק (הכוח שווה למסה כפול תאוצה). החוק השלישי, הוא חוק הפעולה והתגובה, כלומר לכל פעולה יש פעולה נגדית השווה בעוצמתה. הוא גם גילה שקרן אור הנראית לבנה היא למעשה מורכבת מכל צבעי הקשת.
על מנת להוכיח זאת הוא בנה מנסרה מזכוכית השוברת את קרני האור לצבעיהן. מי שהפיץ את הסיפור על ניוטון והתפוח, היה וולטר שפרסם את הסיפור בספרו בצרפת, בשנת  1738 , שהעריץ את ניוטון ואת תגליותיו. אייזק ניוטון לא הקים משפחה, לא השאיר צאצאים עם הגנים שלו ונפטר בשיבה טובה בשנת 1727 לאחר שקיבל תואר אצולה ממלכת אנגליה.

 

                                                                   

 


Comments