ננו חלקיקי כסף

 

ננו חלקיקי כסף  \  אהוד קלפון

בראשית יוני 2009 , נודע שחוקרים מנסים למצוא דרך למניעת קרישי דם בעורקים, בעזרת ננו חלקיקי כסף. קוטרו של ננו חלקיק הכסף, קטן פי 50,000  מקוטרה של שערה. מזריקים את תמיסת החלקיקים למערכת הדם, כדי למנוע התהוות קרישי דם בתוכה. פקקי דם או צמידים, עלולים להיווצר אצל אנשים מבוגרים, או אצל אנשים נייחים ברוב שעות היום, שאינם מפעילים את הגוף.

לוחיות הדם שתפקידן לגרום לקרישת דם בעת פציעה, עלולות גם לגרום להצמדה וקרישת דם בעורקים וחסימתם. כיום, אנשים בעלי נטייה לקרישי דם או לעורקים חסומים חלקית, לוקחים תרופות לדילול דם.

על פי המחקר הנוכחי, ננו חלקיקי כסף עשויים למנוע מלוחיות הדם ליצור קרישים בעורקים וכך למנוע התקיפי לב ושבץ מוחי. בינתיים זה עדיין בגדר ניסוי מחקרי, ויידרשו עוד חודשים רבים עד שיהפוך לתרופה עבור בני אדם.

מדענים ומהנדסים מאוניברסיטת קליפורניה עובדים על המחקר בעכברים, במטרה למצוא דרכים בניקוי חסימות עורקים בעזרת ננו חלקיקים. אותם חוקרים מקליפורניה, פרסמו מאמר מדעי באמצע יוני 2009 בכתב העת " Proceedings of the National Academy of Science " ובו הם מתארים פיתוח של ננו חלקיק, המסוגל להתביית אל רקמה פתולוגית בדופן העורק ולתקוף את שכבות השומן שהצטברו בו.

הם טוענים, שתוצאות הניסוי הטובות בעכברים, מצביעות על כך שאפשר לפתח דרכי ריפוי למחלות קרדיו וסקולאריות ( של עורקי הלב), המהוות גורם שלישי בתמותת בני אדם בארה"ב בכל שנה. הסתיידות עורקים (Atherosclerosis ) היא אחד הגורמים המרכזיים למחלות עורקי הלב, להתקפי לב ולפגיעות במוח. מטרת הניסוי היא לפתח ננו חלקיקים המסוגלים לזהות באופן מיוחד, חסימות בעורקים ולטפל בהן.

בידי החוקרים נמצא פפטיד, המסוגל לכוון ננו חלקיקים אל משקע השומנים בדופן העורקים, הנמצאים בסכנת היקרעות. עורק עלול להיקרע, בחלק הדק שעל גבול המפגש שבין המצבור השומני, לבין הרקמה הטובה שלו.  

בעבר השתמשו במי כסף, בטיפול בפגעי עור, נגד חיידקים, וירוסים ופטריות. מי כסף, או כסף קלואידלי  (Colloidal silver), הם חלקיקי כסף זעירים, או תרחיפי יוני כסף במים, הנוצרים על ידי טבילת אלקטרודות כסף במים מזוקקים, תוך העברת זרם חשמלי ביניהן. יוני הכסף מתפרקים מהאלקטרודות, ונוצר תרחיף מרוכז שלהם במים.  

 

 

 

       

 

Comments