תחיית יצורים

תחיית יצורים \  אהוד קלפון

בשנים האחרונות, מתבצעים מחקרים המפענחים את הגנום של יצורים ממינים שונים. יש חוקרים, שמטרתם היא להחזיר לחיים חיות בר שנכחדו מן העולם בתקופות שונות בעבר. הם מנסים לשחזר את הצופן הגנטי (DNA) של אלו שנמצאו ולמפות את מערך הגנים שלהם. בחודש נובמבר 2008 , נודע מפרסום בכתב העת Nature שחוקרים מפנסילבניה ארה"ב, הצליחו לשחזר כמחצית מהצופן הגנטי של ממותה. הם לקחו שערות  שנמצאו על גופן של ממוטות, שקפאו בקרח בסיביר, לפני עשרות אלפי שנים. הם הוציאו דנ"א מהשערות שהופשרו, כדי לשחזר את אבני הבניין שבו.

בשנת 2007 הרוסים גילו ממותה צעירה קפואה, באזור הארקטי, מלפני 40 אלף שנה וחוקרים מנסים לשבט אותה. אם גם ימצאו זרע קפוא של ממותה מלפני עשרות אלפי שנים, יוכלו להפרות פילים של היום, שהם צאצאי ממוטות שנכחדו מהעולם (נשמע דמיוני). החודש פורסם, שחוקרים יפנים הצליחו לעשות שיבוט של עכברים מתים, שהם החזיקו במשך שש עשרה שנה בהקפאה, בטמפרטורה של מינוס עשרים מעלות צלזיוס. לאחר שהפשירו אותם, הם אספו את גרעיני התאים מרקמות המוח, שהוכנסו לביציות ריקות (ללא גרעין) וכך נוצרו שיבוטי עוברים.
החוקרים  לקחו מהרקמה העוברית תאי גזע, שמהם הצליחו להביא לעולם ארבעה עכברים חיים. החוקרים היפנים מאמינים, שעל פי הטכניקה שהם פיתחו, אפשר יהיה להחיות את הממוטות שנמצאו קפואות וגם יצורים רבים אחרים שנכחדו מהעולם. קל יותר לשחזר דנ"א מרקמות של בעלי חיים מתים, שנמצאו או הוחזקו קפואים, מאשר מעצמות מאובנות. אך מקווים שבבוא היום, יוכלו  להחיות גם דינוזאורים מהמאובנים שלהם.
המחשבות על העתיד, מכוונת גם לבני אדם, הרוצים להיכנס להקפאה עמוקה לכמה שנים טובות ולשוב לחיים בעולם מתקדם מבחינה טכנולוגית ורפואית. מדובר בבני אדם שלחוליים אין מזור היום ומקווים להחלים בעתיד יותר מבטיח. חוקרים בארה"ב טוענים, שיש התעניינות אצל אנשים המבקשים להקפיא חלקי רקמה מגופם לאחר מותם. הם מקווים שבעתיד הרחוק, כאשר הטכנולוגיות והטכניקות תהיינה מפותחות יותר, יוכלו לשחזרם ולהחזירם לחיים. אכן, זה נשמע כמו חזון תחיית המתים של אחרית הימים.
החוקרים אופטימיים שזה זורם בכיוון הנכון מבחינה מדעית, אך על פניו, זה עדיין גובל במדע דיוני.  בינתיים, מי שרוצה להתנחם, יכול לקרוא את "חזון העצמות היבשות" בספר יחזקאל, פרק ל"ז, פסוקים: א – י"ד. אולי הוא ניבא על עתיד מדעי מזהיר של האדם באחרית הימים, והמפרשים לא ירדו לסוף דעתו.                                                      

 

Comments