האטת תהליך הזקנה

האטת תהליך הזקנה  \  אהוד קלפון

 

חוקרים מאוניברסיטת UCLA בקליפורניה, הצליחו למצוא דרך להאט את תהליך הזקנה בזבוב הפירות - Drosophila melanogaster   ב 50% . הם פרסמו את מחקרם בכתב העת המדעי - Cell Metabolism  בתאריך 2011. 11. 9 . זבוב הפירות חי כחודשיים, אך אחרי כחודש ימים הוא מתחיל לגלות סימני זקנה, המתבטאים בהאטת פעילות עד מוות. החוקרים זיהו גן - 1 PGC - המאט את תהליך ההזדקנות, על ידי הגברת פעילות המיטוכונדריה בתא. הם מכירים את כל הגנים בזבוב הפירות ויכולים להפעיל את הגן הזה או להשביתו. מיטוכונדריה היא גופיף הנמצא בציטופלזמה של התא אצל כלל היצורים, וכן בזבוב הפירות ובתאי גוף האדם. תפקידה לייצר אנרגיה, ולפקח על גדילת התא על קיומו ומותו.

היא מהווה מרכז ליצירת תרכובות - ATP - שהן מקור האנרגיה החיונית לתהליכי חילוף החומרים בתא. אם משהו משתבש במיטוכונדריה של התאים, התוצאה עלולה להיות הרסנית לגוף. ככל שמזדקנים, המיטוכונדריה נעשית פחות פעילה ופחות יעילה, וזה משפיע על כל המערכות המאטות פעילותן.
החוקרים לקחו את הגן - PGC 1 – והפעילו אותו בתאים של רקמות שונות בזבוב הפירות. הם גילו שכאשר הוא הופעל ברקמות מעיו, זה אפשר לו לחיות הרבה יותר זמן, על ידי האטת הזדקנות התאים. לשם השוואה, הגן הופעל על יתר רקמות הזבוב, אך זה לא גרם להארכת חייו.
תוצאה זו, הראתה לחוקרים את חשיבות מערכת העיכול על בריאות הגוף והארכת החיים. למעי יש תפקיד בקליטת חומרי מזון לצורכי אנרגיה, ומהווה מחסום מפני רעלים ופתוגנים מהסביבה. על פי החוקרים, הגן עשוי להיות מטרה של יוצרי התרופות, שתפקידן להאט את תהליך הזקנה ומחלותיו. הם טוענים שהגברת פעילות הגן הזה, עשויה להיות המפתח להאטת זקנת תאים בזבוב ובאדם.  

מאמר שהופיע בכתב העת  Nature Medicine  באוגוסט 2008 , מתאר הצלחה בעצירת הזדקנות תאים באיבר אחד בגוף. המחקר נערך בבית הספר לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק, ובו הצליחו לעצור את הזדקנות תאי הכבד בעכברים. ידוע שתאים מזדקנים, פחות יעילים בסילוק פסולת רעילה, חלבונים הרוסים וחלקי תא פגומים מתוכם. הצטברות פסולת של חלבונים הרוסים בולטת במחלות כמו אלצהיימר פרקינסון ועוד.

 במחקר זה, מציעים המדענים לנקות את התאים מהפסולת הרעילה של החלבונים הפגומים המצטברים בהם, ובכך לעצור את הירידה בתפקודם ולדחות את קצם. את זאת הם יעשו על ידי החזרת תפקוד המכניזם הטבעי לניקוי התאים, שהולך ודועך עם הזקנה. באברים בריאים, קיים מנגנון פיקוח המסלק את הפסולת מהתאים ומובילם אל תוך אברונים הנקראים ליסוזומים, שם הם מתפרקים על ידי האנזימים שבהם. מנגנון פיקוח זה, הנקרא -CMA  Chaperon Mediated Autophagy - מורכב ממולקולה מיוחדת, המובילה את הפסולת הרעילה אל שקים מלאי אנזימים (ליסוזומים), הנמצאים בקרומי התאים.  ליסוזומים - Lysosomes - נמצאים בתאי בעלי חיים ומכילים אנזימים הנחוצים לעיכול תוך תאי. למשל תאי דם לבנים הבולעים חיידקים ומגנים על הגוף מפניהם, משחררים אנזימים מליסוזום, סביב החיידק לפירוקו ובליעתו. אי היכולת לשלוט בשחרור האנזימים לתוך הציטופלסמה של התא, מביאה למותו של התא. זה יכול להביא למותם של תאי דם לבנים ולירידה בהגנה על הגוף מפני חיידקים וגופים זרים.   

בתהליך הזדקנות התאים, מנגנון הפיקוח שלהם מפסיק לפעול ביעילות ואז יש הצטברות של חלבונים פגומים ורעלים בתאים. דבר זה, גם מונע מטבוליזם של סוכרים ואי תפקוד של הורמון האינסולין. כאשר מנגנון הניקוי מפסיק לפעול בכבד, יש בו הצטברות רעלים. על פי החוקרים נמצאה דרך להחזיר לתפקוד את מנגנון הניקוי בתוך התאים, ובפרט בתאי עצב העלולים להוביל למחלות עצביות, אך התרופה תימצא רק בעתיד. יש חוקרים הטוענים, שהגברת פעילות המנגנון של ניקוי תאים בגוף, יכול להתבצע גם על ידי תזונה נכונה.  

 

 

 

 

 

 

Comments