שומנים בצבעים

שומנים בצבעים  \  אהוד קלפון

 

מחקרים אחרונים מראים, שבגוף האדם יש שומן חום השורף קלוריות כדי לשמור על חום הגוף, ושומן לבן המאוחסן ברקמת שומן וגורם להשמנה. עד כה חשבו שרק אצל תינוקות נוצר שומן חום לחימום הגוף, אך התברר שהוא נוצר גם אצל אנשים מבוגרים.
החוקרים טוענים שקיים יחס הפוך בין כמות תאי השומן החום בגוף האדם, לבין עודף משקל. ככל שיש יותר שומן חום, האדם פחות שמן. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, גילו שאפשר להפוך תאי שומן לבן האוגרים קלוריות, לתאי שומן חום השורפים קלוריות. זה נעשה בעכברים, וכעת בודקים האם זה יעבוד גם בתאים של בני אדם. המחקר התפרסם בכתב העת  Cell Metabolism בתאריך 2012. 3. 7 .  
שומן חום קיים אצל בעלי חיים בעלי "דם חם" אנדותרמיים - Endothermic -  עם טמפרטורת גוף קבועה, והוא חסר אצל בעלי חיים בעלי "דם קר" אקסותרמיים – Exothermicשטמפרטורת גופם משתנה על פי הסביבה. 
בחודש אפריל 2009 , התפרסם מאמר על רקמות שומן בגוף האדם עם תיפקוד שונה. זה הופיע בכתב העת The New England Journal of Medicine  ובו החוקרים מדגישים את חשיבות השומן החום בשריפת קלוריות בגוף, ליצירת אנרגיה וחום. על פי שלושה מחקרים שנערכו באירופה ובארה"ב, מסתבר שיש בגוף מערכת רקמות עם שומן לבן, ומערכת רקמות עם שומן חום, המופיעות במינונים שונים אצל בני אדם. שומן חום, קיים בריכוז גבוה אצל תינוקות (5% ממשקלם), העוזר ביצירת אנרגיה ושמירת חום גופם, אך כמותו הולכת ופוחתת עם התבגרותם.
לרזים יש עודף שומן חום, העוזר להם לשרוף קלוריות, ובכך הם נשארים רזים בלי מאמץ מיוחד. לשמנים אין צורך בשריפת קלוריות רבות כדי ליצור אנרגיה לחימום הגוף, כי יש להם שכבות בידוד של שומן לבן, האוגר עודפי אנרגיה מהאוכל, ואינו נשרף בקלות.

יש הבדל במשקל הסגולי של הגוף, בין אדם רזה לשמן. המשקל הסגולי של המים שווה 1 , המשקל הסגולי של אדם שמן שווה 0.9  לכן הוא צף במים, והמשקל הסגולי של שרירי אדם רזה, הוא 1.06 לכן כך הוא שוקע במים. מסתבר שיש בגוף רקמות רדומות של שומן חום, שצריך לעוררן לפעילות, כדי שיתחילו לשרוף קלוריות. זהו כיוון המחקר הנוכחי, המחפש דרך למניעת השמנה בקרב בני אדם. המחקר מדגיש את הגנטיקה האישית ושמירה מפני השמנת יתר.

חוקרים מבוסטון גילו הורמון בשם איריסין – Irisin  הפועל על שומן הגוף, ופירסמו על כך מאמר בכתב העת Nature . הורמון זה נמצא בעכברים ובבני אדם, והוא גורם לתאי שומן לבן להפוך לתאי שומן חום השורפים קלוריות. הורמון טבעי זה, פועל על השרירים אחר פעילות גופנית, ושורף קלוריות, כך שהתעמלות עשויה להפוך שומן לבן לשומן חום השורף אנרגיה. מטרת החוקרים היא לנסות להפעיל את הורמון האיריסין כדי להפחית השמנה.

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה בסן דיאגו, גילו שיש סכנה לגוף משומן טראנס, כמו מרגרינה ותוצרים שהופכים שמנים לא רוויים למוצקים בטמפרטורת החדר. הם טוענים שגילו אצל בני אדם בעיות התנהגות, כמו אי שקט, חוסר סבלנות, סף גירוי נמוך, ותוקפנות הקשורים לתזונה בשומן טראנס.
זאת בנוסף על בעיות הנגרמות משומנים בדם בתהליך חילוף חומרים, אינסולין, חימצון, דלקות, ומחלות לב. מאמר על המחקר שנעשה על 1000 בני אדם, התפרסם בכתב העת PLoS ONE  בתאריך 2012. 3. 13 .      

 

Comments