מינים חדשים מוזרים

מינים חדשים מוזרים  \  אהוד קלפון

 

החוקרים מעריכים, שקיימים בעולם קרוב ל 12 מיליון מיני בעלי חיים, צמחים, ומיקרואורגניזמים, אך עד היום התגלו ומוינו כשני מיליון מינים. במאה ה 18 חי בשבדיה חוקר בוטניקה בשם קרל לינאוס, שקבע את יסודות המיון של הצמחים והיצורים בעולם. הוא נתן לכל אחד שני שמות בלטינית, עבור הסוג ועבור המין. בתאריך 23 במאי 2007 , מלאו 300 לשנה להולדת לינאוס, הנחשב לאבי הטקסונומיה המודרנית, והוחלט להנציח את שמו בבחירת עשרה מינים חדשים המתגלים בכל שנה בעולם. בשנה שחלפה, התגלו 250 מינים חדשים, וב23 במאי 2012 , בחרה ועדה בינלאומית שמרכזה באוניברסיטת אריזונה בארה"ב, את עשרת המינים המיוחדים, ואולי המוזרים ביותר שהתגלו.

קוף מתעטש - Rhinopithecus stryken , התגלה במיאמר (בורמה לשעבר), והוא נמצא היום על סף הכחדה. פרוותו שחורה, זקנו לבן, והוא מרבה להתעטש כשיורד גשם. מאז שנת 2000 מתגלים בעולם 36 מיני יונקים חדשים בכל שנה.

מדוזה צבעונית ארסית -  Tamoya ohboya , התגלתה ליד האי בונר באזור האיים הקריביים. שמה ניתן לה בעקבות זעקת הכאב "Oh Boy" הנשמעת על ידי אנשים הנצרבים על ידה.

תולעת הסטן -  Halicephalobus mephisto , היא היצור הרב תאי היחיד שחי  בעומק של 1300  מטרים באדמה, בטמפרטורה של 37 מ"צ. היא שייכת לקבוצת תולעי הנמטודות, ואורכה 0.5  מ"מ. החוקרים טוענים שתולעת זו לא באה במגע  עם האטמוספרה במשך חמשת אלפי שנים. תולעי הסטן התגלו בעומק מחצבת זהב בדרום אפריקה. נמטודות הן תולעים חוטיות עגולות חסרות פרקים, שגודלן נע בין חצי מ"מ בצמחים עד שמונה מטרים בלווייתנים. החוקרים טוענים שאלה הם היצורים הרב תאיים הנפוצים ביותר בכדור הארץ, ומונים כעשרים אלף מינים מוכרים.

גוף התולעת שקוף בעל סימטריה בילטראלית, ומורכב מ 1000 תאים סומאטיים, ומאות תאי רביה. יש מפתח פה, צינור עיכול ואנוס (פתח יציאה), אך חסרת  מערכות לזרימת דם ונשימה. התולעת ניזונה מחיידקים המתפתחים בחומרים שונים, מתקיימת בכל תנאי האקלים, וגורמות נזקים לצמחים לבעלי חיים ולאדם.

סחלב הפורח רק בלילה Bulbophyllum nocturnum נמצא בפפואה, בגינאה החדשה, והוא היחיד מבין 25 אלף מינים ידועים, שפרחיו נפתחים בשעות הערב המאוחרות ונסגרים בשעות הבוקר המוקדמות.

צרעה טפילית - Kollasmosoma sentum , התגלתה על פני הקרקע במדריד בספרד. גודלה עשרה מ"מ, והיא טפילית על הנמלים. היא צוללת בתעופה לעבר הנמלה, ותוך חלקיק שנייה היא מטילה ביצה בגופה ועפה לה. מהביצה בוקע זחל הניזון מהגוף החי של הנמלה, וכך הוא משלים מחזור חיים עד לבוגר.

פטרייה שהתגלתה באי בורנאו במלזיה בשם Spongiforma squarepantsii , נראית יותר כמו ספוג, ומכאן שמה הלטיני. אם מכווצים אותה כספוג, היא תחזור לצורתה הקבועה.

פרג נפאלי – Meconopsis autumnalis , הוא צמח פרג שהתגלה בגובה שלושה עד ארבעה ק"מ בהרי נפאל ופורח בסתיו. אזור גידולו עשיר בגשמי מונסון, ורחוק מכפרי בני אדם.

רב רגל ענק – Crunfarcimen vagans , התגלה בהרי הקשת במזרח טנזניה. אורכו 16  ס"מ, קוטרו 1.5  ס"מ, גופו מורכב מ 56 פרקים (סיגמנטים), ובכל פרק יש שני זוגות רגליים.

קקטוס מהלך – Diania cactiformis . אף על פי שהמין הזה נראה במבט ראשון יותר כמו "קקטוס מהלך" מאשר בעל חיים, הוא שייך לקבוצה שנעלמה מהעולם בשם Armoured Lopopodia . ליצורים מקבוצה זו יש גוף דמוי תולעת המחולק לפרקים עם הרבה זוגות רגליים. גיל המאובן שהתגלה בדרום מערב סין מוערך ב 520 מיליון שנים. הרגליים הפרוקות משני צדי גופו, עשויות להעיד שיש לו מוצא משותף עם מערכת פרוקי הרגליים (ארתרופודה), הכוללת חרקים, עכבישים ועוד.

עכביש טרנטולה כחול שעיר וגדול, בשם  Pterinopelma sazimai , התגלה בברזיל.

הוא שייך למערכת פרוקי הרגליים, וכל רגל שלו מחולקת לשבעה פרקים. יש לו אמנם בלוטות ארס לשיתוק החרקים שהוא טורף, אך הוא אינו מסוכן לאדם, אף על פי שנשיכתו עלולה להיות כואבת. ידוע לחוקרים על מינים של עכבישי טרנטולה שחיו שלושים עד ארבעים שנים. הנקבה קטנה מהזכר, והיא מטילה מאות ביצים בתוך שק, ושומרת עליו כחודש וחצי עד לבקיעת הביצים בתוכו ויציאתן ממנו.   

       

 

   

 

  

              

Comments