כתבים שנמצאו

כתבים שנמצאו   \  אהוד קלפון

 

לאחרונה התגלו כתבים מתחום המדע, שנעלמו לפני כמה מאות שנים. ראשית התגלה קברו של ניקולאוס קופרניקוס (Nicolaus Copernik ) שנשכח בפולין. התגלו חלק מכתבי יוהנס קפלר (Johannes Kepler ) באוניברסיטת קליפורניה, ורשימות בכתב ידו של אייזק ניוטון (Isaac Newton ) התגלו באנגליה.

יוהנס קופרניקוס נקבר בתוך קתדרלה בפולין, אך הקבר ללא שם נשכח, ולא הצליחו לגלותו במשך שנים רבות. מבדיקת  DNA של שרידי שן ושערות, שנמצאו באחד הקברים, הוכח שזה שייך לאבי האסטרונומיה המודרנית ניקולאוס קופרניקוס.

קופרניקוס היה רופא ומתמטיקאי פרוסי שחי בפולין בין השנים 1473 – 1543 , ועסק באסטרונומיה כתחביב. המהפכה שלו בתחום האסטרונומיה הייתה, שהוא נפרד מהמודל הגיאוצנטרי (Geocentric ) שהיה מקובל לאורך כל ימי הביניים, כולל בימיו.

מודל זה אומר שהארץ נמצאת במרכז והשמש עם כוכבי הלכת נעים סביבו. בכתביו, הוא מתאר מודל הליוצנטרי (Heliocentric ),כלומר השמש נמצאת במרכז ומסביבה מסתובבים כל כוכבי הלכת, שהיו ידועים אז. הוא רק טען בטעות, שהפלנטות מסתובבות בצורה מעגלית מסביב לשמש. טעות זו תוקנה על ידי חוקרים שבאו אחריו, כגון קפלר וניוטון, שתארו מסלולים אליפטיים שבהם נעים כוכבי הלכת מסביב לשמש.

המודל הגיאוצנטרי, היה מקובל במשך 1400 שנה, לאורך כל ימי הביניים, ואף חוקר לא בדק את אמיתותו על ידי תצפיות, עד לתקופת הרנסנס במאה השש עשרה. קופרניקוס גם הסביר שכדור הארץ מסתובב סביב עצמו, דבר שלא היה ידוע לרבים בימיו. 

נמצאו כתבי יוהנס קפלר (Johannes Kepler ) שחי בין השנים 1571 – 1630 ולא ידעו היכן הם במשך 400 שנים. לאחרונה פרסמה אוניברסיטת קליפורניה, שגילתה את כתבי היד המקוריים של קפלר בארכיוניה.  

קפלר היה אסטרונום ומתמטיקאי גרמני, שתמך במודל הגיאוצנטרי שהציע קופרניקוס. הוא תאר את ששת כוכבי הלכת שהיו ידועים אז כגון: מרקורי (כוכב חמה), ונוס (נוגה),  ארץ, מארס (מאדים), יופיטר (צדק), סטורן (שבתאי). הוא התחבר לאסטרונום הדני טיכו ברהה (Tycho Brahe ) שהיה לו מצפה כוכבים בפראג. תצפיותיו של טיכו ברהה בכוכבי הלכת בעד הטלסקופ, התאימו לחישובים המתמטיים של יוהנס קפלר. קפלר עסק גם באופטיקה, עדשות, שבירת אור, בנוסף לחוקי התנועה במערכת השמש. החוקרים בזמנו עסקו בעיקר באסטרולוגיה ולא במחקרי אסטרונומיה.

נמצאו גם חלק מכתבי היד של אייזק ניוטון (Isaac Newton ) שחי בין השנים 1643 – 1727 , באקדמיה למדעים באנגליה. ניוטון התפרסם בהרבה עבודות מחקר שערך, במאמרים וספרים שכתב. הוא עסק בתחומי מתמטיקה, אופטיקה, יסודות המכניקה, טלסקופ מחזיר אור, מנסרה, אור וצבעים, אסטרונומיה, כוח הכבידה וחוקי התנועה. הוא היה הראשון שהשתמש במנסרה להפרדת קרן אור, וטען שהאור מורכב מחלקיקים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Comments