חזרה לחיים

חזרה לחיים  \  אהוד קלפון

חוקרי גנטיקה מאוניברסיטאות באוסטרליה הצליחו ליצור עובר משובט של  צפרדע, שנכחדה לפני 40 שנה מרחבי היבשת. הם הצליחו להחיות  את הגנום, על ידי השתלת גרעין של תא סומאטי, שנלקח מהצפרדע שנכחדה, בתוך ביצית רעננה שהוטלה על ידי מין אחר של צפרדעים. בשנות השבעים של המאה העשרים, נלקחו רקמות מצפרדע שעמדה על סף הכחדה, והחזיקו אותן בהקפאה עמוקה במשך ארבעים שנה עד לניסוי ההחייאה הנוכחי. קבוצת החוקרים העוסקת בהחזרת יצורים לחיים, קוראת לעצמה בשם הסמלי "צוות לזרוס". על פי האמונה הנוצרית, לזרוס (אלעזר) שחי בכפר בית ענייה (היום אל-עזריה), מת וקם לתחייה והאריך ימים.   

החוקרים עבדו במשך חמש שנים בניסויים חוזרים, בטכניקת מעבדה הנקראת "העברת גרעין תא סומאטי " עד שהצליחו במשימתם. הם לקחו ביצית מצפרדע קיימת ממין אחר, הוציאו מתוכה את הגרעין ושתלו במקומו גרעין של תא סומטי (רקמת הגוף) של הצפרדע שרקמותיה נשמרו בהקפאה עמוקה לפני הכחדתה. תאי הביצית התחילו להתחלק באופן ספונטני, ונוצרו מאות תאים חיים שרדו בצורה עוברית רק מספר ימים.

הבדיקות הגנטיות מראות שהעובר שנוצר, מכיל את החומר הגנטי של הצפרדע שנכחדה. המיוחד בצפרדע ששמה Rheobatrachus silus , שהייתה בולעת לקיבתה את הביצים שהטילה במים, כדי להגן עליהן. הביצים בקעו בקיבה, והראשנים יצאו מפיה הישר אל המים, שם התפתחו לצפרדעים. ההישג במחקר זה שיש כעת בידי החוקרים תאי עובר משומרים של הצפרדע שנכחדה, שיוכלו להשתמש בהם בטכנולוגיות משופרות בעתיד בניסויי השיבוט.

מטרתם היא להחזיר לחיים מינים רבים הנמצאים היום על סף הכחדה, ולטענתם הקשיים הם בעיקרם טכנולוגיים ולא ביולוגיים. אחד החוקרים מצוות "פרויקט לזרוס", מציין שבעתיד אפשר יהיה להחזיר לחיים יצורים רבים שנכחדו בזמנים שונים בעבר.
למשל ממותה השוקלת 500  ק"ג שקפאה בערבות הקרח של צפון סיביר לפני 30 אלף שנים ונמצאה שלמה על כל חלקי גופה. החוקרים טוענים שהיא נכחדה לפני עשרת אלפים שנה, ומחפשים דרך לשבט אותה באמצעות תאי הגוף המוחזקים בהקפאה עמוקה, במעבדות ברוסיה. דודו אפור הוא עוף גדול מתרנגול, שחי בעבר באי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי, ונכחד בשנת 1681 בגלל צייד. מואה הוא עוף ענק חסר כנפיים שחי בעבר בניו זילנד, ונכחד עקב צייד על ידי תושבי האי המקוריים (מאורים). גובהו היה שלושה מטרים, משקלו 250  ק"ג, ורץ כמו יען. מאידך, חוקרים אחרים טוענים שהחייאת יצורים קדומים, תערער את הבסיס לברירה הטבעית, לכן עדיף לשמור על סביבה טבעית נקייה עבור בעלי חיים, כדי למנוע הכחדתם.
צפרדעים ודו חיים רבים נעלמים היום כתוצאה מבעיות אנדוקריניות, הנגרמות על ידי חומרי ריסוס רעילים. חוקרים בקליפורניה גילו ש 75% מהצפרדעים הזכרים הפכו עקרים, בעקבות השימוש בחומר ריסוס נגד עשבים בשם אטרזין. הזכרים שבאו במגע עם החומר הרעיל איבדו את ההורמון הזכרי טסטוסטרון ואת תאי הזרע, ולא יכלו להפרות את הביצים שהוטלו על ידי הנקבות במים. ברחבי הארץ נפגעו דו חיים רבים, בעקבות התמעטות מאגרי מים טבעיים, והרס בתי גידול מתאימים כתוצאה מהתרחבות השטחים הבנויים ועוד.
חוקרי אקולוגיה טוענים, שעד לשנות השבעים של המאה העשרים, היו כאלף בתי גידול טבעיים לדוחיים בארץ, והיום נשארו מעטים מאוד. טוענים שמוצא הדו חיים מדג ריאות קדום, שנשם בעזרת זימים במים, ובעזרת ריאות באוויר. דגים אלה שהיו אבותיהם הקדומים של הדו חיים לפני 400 מיליון שנים, שהו הרבה יותר זמן ביבשה, והתפתחו אצלם גפיים שעזרו להם לנוע בין מאגרי המים לחיפוש מזון ולרבייה.

 

                    

Comments