משיכת יתושים לריחות ולנשימה

משיכת יתושים לריחות ולנשימה  \  אהוד קלפון

מאוניברסיטת קליפורניה גילו שהיתושים נמשכים לריחות זיעה של אדם, ולפחמן דו חמצני הנפלט בנשימתו. הם פרסמו את המחקר בכתב העת  Cell בתאריך  2013. 12. 5  ובו הסבר על תאי העצב של היתוש, ורגישותם לריחות. הנקבות של היתושים, עוקצות את העור של היונקים והציפורים ומוצצות את דמם, כי הן זקוקות לחלבונים ליצירת ביצים. בזמן העקיצה הן עלולות להעביר מחלות שונות כגון מלריה, קדחת דנג, קדחת הנילוס, ועוד. יש להן גפי פה המשמשים לעקיצה וגם למציצת דם.  

היתושים מריחים מרחוק  CO2 הנפלט בנשימת אדם, וכשהם קרובים אליו הם נמשכים לריחות עורו ועוקצים אותו. יש להם נוירונים ואברי נשימה המזהים ריחות עור חריפים, ונמשכים גם למחלות עור של אדם. הרצפטורים באברי הנשימה מזהים פחמן דו חמצני וריחות גוף כמו חומצת חלב בזיעה, והיתושים נמשכים אליהם ומתרחקים מריחות עור מבושמים. הם נמשכים לחום הנפלט מיונקים וציפורים, וגם הרכב החיידקים וכמותם בעור, קובעים את מידת המשיכה והעקיצות.   

החוקרים גילו, שהחומר המופק באופן טבעי בגוף האדם, הנקרא  Nonanal – נונאלדהיד, מנתב את היתושים בזמן פעילותם בחושך אל היונקים. במחושים יש רצפטורים עצביים רגישים, המזהים את הריח גם במינונים נמוכים. בני אדם יכולים להימצא בסביבת יתושים, ורק חלקם נעקצים. התברר שיש ליתושים משיכה למינונים מדויקים של ריח, והחוקרים מנסים לגלות את גבולות הריח, המושכים אותם. במהלך המחקר, הוכנה מלכודת ריח של החומר נונאלדהיד, שבה נלכדו 2000 יתושים בלילה אחד, במטרה למצוא דרך להילחם בהם, כי הם גורמים למחלות קשות בבני אדם.  

משפחת היתושים, כוללת בעולם למעלה מ 3500 מינים, ובארץ יש שישה מינים. הזכרים אצל רוב היתושים, ניזונים מצוף פרחים, והנקבות ניזונות מדם בעלי חיים ואדם. בעבר חיו 15 מינים של יתושי אנופלס (יתושי קדחת) בארץ, בעמק בית שאן, בעמק הירדן, בביצות עמק החולה, בביצות חדרה, בביצות כברה ליד זיכרון יעקב ועוד. היתוש המסוכן יותר, שהפיץ את חיידקי פלסמודיום הקדחת ברחבי הארץ, נקרא אנופלס סחרובי -  Anopheles sacharobi , שהודבר עם יבוש הביצות.

זחלי יתוש מצוי (כולכית מצויה) –  Culex pipiens , מתפתחים בשלוליות החורף, בביוב, ובמקווי מים עומדים באביב ובקיץ. הזחלים מצוידים בשערות העוזרות להם לנוע בתוך המים. הם נושמים דרך העור וגם עולים מעל פני המים כדי לקלוט אוויר דרך שסתומים בפתח צינור הנשימה. הם ניזונים מחומרי רקב במים שאותם הם מקרבים בעזרת זיפי הפה. גולם היתוש אינו שקוע בתרדמה או במנוחה, הוא נמצא בתנועה במים, אך אינו צורך מזון. בחזהו יש שני צינורות נשימה שדרכם הוא שואף אוויר מבחוץ, ובשעת סכנה הוא שוקע במים. ההטלה נעשית בגושים של מאות ביצים, הצפים על פני המים.

יתושי אנופלס שהעבירו את חיידקי המלריה מאנשים חולים לבריאים, הוכחדו לאחר יבוש הביצות בארץ ישראל. יחד איתם נעלמה גם מחלת המלריה (קדחת) שהפילה חללית רבים בקרב החלוצים. יתוש קולקס עומד מקביל למקום עמידתו, ויתוש אנופלס עומד כשראשו מטה, וקצה בטנו כלפי מעלה, בזוית של 45 מעלות. זחל קולקס נצמד לפני המים רק בצינור הנשימה וכל גופו שקוע במים, וזחל אנופלס נצמד עם כל גופו במקביל לפני המים, כי הוא חסר צינור נשימה. יתוש אנופלס, חי במקום שיש בו מים נקיים, בניגוד לקולקס שחי במים עכורים. הנקבה של אנופלס אינה מטילה את ביציה בגושים גדולים, אלא בקבוצות קטנות, ובכל ביצה יש שתי שלפוחיות אוויר המאפשרות לה לצוף על פני המים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      

                                                        

 

Comments