שמש ובריאות

שמש ובריאות  \  אהוד קלפון

 

חוקרים אנגלים טוענים שחשיפה לשמש עשויה להוריד את לחץ הדם, להפחית סיכונים למחלות לב ואף להאריך חיים. בזמן השהייה בשמש נוצרת בגוף האדם תחמוצת חנקנית (NO) המורידה את לחץ הדם, נוסף על יצירת ויטמין D המגביר את ספיגת הסידן והזרחן ממערכת העיכול אל הדם ואל העצמות.
החוקרים הציגו את תוצאות מחקרם בכנס מומחים, באוניברסיטת אדינבורו ביום שישי 2013. 5. 10 . הם טוענים שהתועלת לגוף מחשיפה לקרניים אולטרה סגולות של השמש, עולה בהרבה על הנזק האפשרי לעור. למשל, מחלות לב והתקפי שבץ הקשורים ללחץ דם גבוה, מסכנים חיים פי 80 מאשר סרטן העור.
החוקרים בדקו שתי קבוצות של אנשים שנחשפו למנורות שיזוף, כשבאחת נחסמו הקרניים האולטרה סגולות.
התוצאה מראה שלחץ הדם ירד אצל האנשים בקבוצה שספגה את הקרניים האולטרה סגולות, ובקבוצה השנייה לא היו שינויים. כך שיש חשיבות לחשיפת העור לקרני השמש במידה הרצויה, ובשעות המתאימות ביום. הם טוענים שהשימוש בתוספי מזון המספקים ויטמין D לגוף, אינם יכולים להיות תחליף שלם לקרינת השמש. לכן רצויה חשיפה של רבע שעה בכל יום לקרני שמש מרוכזות, המסוגלות לייצר ויטמין D בעור, ולא לקרינה של בוקר וערב פזורות, שאינן יעילות.
לקרני השמש יש עוצמה רבה יותר בגובה ההרים, שם האטמוספרה דלילה, אך עוצמתה יורדת בגובה פני הים, ונמוכה עוד יותר באזור ים המלח הנמצא 400  מטרים מתחת לפני הים. באזורים הנמוכים של כדור הארץ האטמוספרה יותר דחוסה, ומסננת היטב את הקרינה האולטרה סגולה המגיעה מהשמש. קרני השמש משפיעות על האקלים, ותומכות בחיים באמצעות תהליך הפוטוסינתזה, שהוא הבסיס לקיום עולם הצומח ועולם החי.
קרניים אולטרה סגולות - UV, הן אלקטרומגנטיות בעלות אורך גל קצר, המסוגלות לחדור לעור. השמש שולחת קרניים בגלי אורך שונים, מארוכים עד לקצרים, כגון: אינפרה אדום, אור נראה, על - סגול, קרני X  וקרני גאמא. אור השמש אומנם נראה לבן, אך אם מעבירים אותו דרך מנסרה הוא מופרד לספקטרום של צבעי הקשת. גם טיפות המים מהוות מנסרות קטנות השוברות את האור למגוון צבעיו.
על פי מחקר שנערך במרכז הרפואי על שם אלברט איינשטיין בניו - יורק, קיים חסר  בוויטמין D אצל 70% מ 6000 הילדים שנבדקו מגיל שנה עד 21. ויטמין D נחוץ לגדילה נורמאלית של עצמות הילדים, שומר על רמה תקינה של זרחן וסידן בדם, בנוסף לתהליכים ביולוגיים אחרים.
חוסר בוויטמין D, נמצא גם אצל אנשים מבוגרים עם מגוון מחלות, כגון עצמות דקות ושבירות, מחלות לב, ועוד. מזונות כמו חלב, דגים וביצים וחשיפה לשמש, מספקים את הכמות הנדרשת של ויטמין D לגוף. תרכובות הויטמינים אינן מיוצרות בדרך כלל בגוף, ויש צורך לקבלן מבחוץ, בעיקר מהאוכל. החוקרים טוענים, שילדים הנמצאים רוב הזמן במקומות סגורים, מבלי להיחשף לקרני השמש, מסכנים את בריאותם.
השמש מורכבת מ 70% מימן, 28% הליום, ועוד 2% מתכות ומינראלים הנמצאים במצב גזי. הזווית שבה נמצאת השמש בשמים בצהרים (ביחס לזניט), אחראית על אדפטציות ביולוגיות רבות, כולל צפיפות של פיגמנטים בעורם של בני אדם באזורים שונים בכדור הארץ.
בראשית שנת 2011 חוקרים אמריקאים דווחו על להבת שמש ענקית - Solar flare  שנפלטה מהשמש, וגרמה להפרעות תקשורת ברחבי העולם. זוהי סערת שמש מקטגוריית X הנחשבת חזקה במיוחד, ומשחררת אל החלל חלקיקים טעונים, המגיעים בחלקם לאטמוספרה של כדור הארץ ויוצרים בה סערות בשדה המגנטי. חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית לאורך זמן, עלולה להזיק למערכות הגוף ולבריאות האדם.   

 

 

 

 

Comments