מעלית חלל בחלום יעקב

מעלית חלל בחלום יעקב  \  אהוד קלפון

 

בשבוע המתחיל בשישה בכסלו תשע"א ( 13.11.2010), קוראים את פרשת "ויצא", שבה ציווה יצחק את יעקב בנו לצאת  לפדן ארם, לקחת לו אישה מבנות לבן, אחי רבקה אמו. הוא יצא מבאר שבע לכיוון חרן, לן במקום בשם "לוז", וחלם חלום. "ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה והנה מלאכי אלוהים עולים ויורדים בו" (בראשית כ"ח, פסוק 12 ). "וירא ויאמר מה נורא המקום הזה, אין זה כי אם בית אלוהים וזה שער השמים (בראשית כ"ח 17 ). עם בוקר, כאשר הקיץ משנתו, הוא שינה את שם המקום ל"בית אל", כי שם ראה את שער השמים שממנו באו מלאכי אלוהים.

מאז תקופת האבות וחלום יעקב, חלפו קרוב לארבעת אלפי שנים, והנה אנו מתבשרים על רעיון דומה, המאפשר להגיע לשמי החלל, לא בטיל או במעבורת, אלא במעלית. מדעני נ.א.ס.א  בארה"ב, מתכננים לבנות "מעלית חלל" שתנוע על כבל, מכדור הארץ עד לעומק החלל. מטרתם היא, לשלוח חוקרים וציוד לחלל במחיר זול, מבלי להשתמש בטילים רבי עוצמה מתכלים.   

תוכנית  המדענים, היא לבנות כבל מתרכובת "ננו שפופרות פחמן", שיהיה קל וחזק פי מאה מפלדה. הכבל יעוגן על פני כדור הארץ, ויגיע לגובה של 36,000  ק"מ, ברדיוס גיאו-סינכרוני בחלל. בגובה זה בחלל, הוא יוצב בנקודה אחת קבועה מעל קו המשווה, כמו חלליות תקשורת רבות, המוצבות בנקודות קבועות במסלול זה.
החוקרים מעריכים, שעד שנת 2050, יתנהל שרות מעליות סדיר לחלל ואולי גם לירח. הכבל שיגיע לגבהים אלה ומעבר להם, יהיה מתוח ומעוגן בתחנת חלל ענקית, וכוח הכובד של כדור הארץ, לא יפעל עליו ולא יפילו ארצה. בגובה זה, כוח המשיכה והכוח הצנטריפוגלי של כדור הארץ, מתאזנים. חזון זה כבר נמצא במחקר, ביחד עם תוכניות לבנות ננו שפופרות פחמן, להרכבת הכבל, שהוא הבסיס העיקרי של הפרויקט. מעריכים, שבעוד 30 שנה, יוכלו להתחיל להציב את המערכת במקומה בין ארץ ושמים, ובעוד כארבעה עשורים היא תתחיל לפעול. המעלית תנוע בעזרת אנרגיה אלקטרומגנטית, במהירות של 7000 קמ"ש ותגיע תוך כחמש שעות, לחללית קבועה בחלל.     
מדעני נ.א.ס.א, מתכננים גם לבנות מעלית מהירח עד לפלטפורמה בחלל, שבה קיים שיווי משקל בין כדור הארץ לבין הירח. קל יותר לבנות מעלית על הירח, כי כוח המשיכה שלו הוא רק שישית מזה שעל פני כדור הארץ. על פי תוכנית זו, רוצים להציב חללית, במרחק 58,000  ק"מ מהירח, ומרחק  326,000  ק"מ מהארץ, בנקודה שבה מתאזנים כוחות המשיכה ביניהם.
בסוף התהליך, יוצב כבל אחד בין הירח לבין החללית, וכבל נוסף בין החללית לבין כדור הארץ. מתקנים דמיוניים כאלה, יוכלו להיבנות בעתיד הרחוק, גם על כוכבי לכת אחרים במערכת השמש, כגון מאדים. גם מדענים יפנים מתכננים לבנות מעלית חלל, שתנוע על כבל קל, שזור מחוטים דקים וחזקים של ננו צינוריות.
מסתבר שההמצאות הגדולות בעולם, עלו בדמיונם או בחלומם של בני אדם, אף על פי שלא היו ישימים בזמנם. חוקרים שהתמידו לחקור רעיונות שנראו דמיוניים בדורם, הדביקו את הבאים אחריהם, ואלה הגיעו לתוצאות מעשיות.    

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      

 

 

 

 

 

 

Comments