חנוכה בלי מטרים

חנוכה בלי מטרים  \  אהוד קלפון

חג החנוכה של תשע"א, שחל השנה בשבוע הראשון של דצמבר (2010), חם מהרגיל, צחיח, בלי פריחה וגשמי ברכה. החזאים מעריכים שזה יהיה אחד החורפים השחונים ביותר מזה שנים רבות, אלא אם יקרה נס חנוכה והמצב ישתנה. בינתיים, מעל אזורנו ברום האטמוספרה, רובצת רמה סובטרופית עם לחץ אוויר גבוה, הלוחצת כלפי מטה ואינה מאפשרת לאוויר לעלות. במצב זה, אוויר קר רווי אידים אינו חודר לכאן, אין תנאים להתפתחות ענני גשם ולא יורדים משקעים.

במשך כל הקיץ, לא יורדים כאן גשמים בגלל אותה רמה סובטרופית הרובצת מעלינו, ואינה מאפשרת חדירת אוויר קר. בחורפים גשומים, הרמה הסובטרופית נודדת דרומה, ובמקומה מגיע אוויר קר מהקוטב הצפוני, עם רוחות ועננים מהים. המטאורולוגים טוענים שאם ירדו רק 70% מכמות המשקעים זו תחשב לשנת בצורת. עונה ברוכה עבור החקלאים, היא כאשר הגשמים יורדים בעיתם ללא מרווחים גדולים, והכמות מספקת לגידולי חורף ולגידולי בעל בקיץ.
בעונה רגילה בראשית דצמבר, רואים מקבצי סתווניות, כרכומים, ונבטים ירוקים, בשטחי בור ובשדות הדגן. מה שבולט כעת בנופי הטבע, הם שלדי צמחים קוצניים זקופים, שסיימו מחזור חיים חד שנתי, כגון חוח עקוד, גדילן מצוי, ברקן סורי, קורטם דק ועוד. אלה, והשדות הצרובים והצחיחים, חסרי הנבטים,מזכירים לנו את המשך הקיץ.

אקלים סובטרופי ים תיכוני כמו שלנו, קיים רק ב 5% מאזורי כדור הארץ כמו בארצות המקיפות את הים התיכון,  בדרום קליפורניה, בדרום מערב אוסטרליה, בדרום אפריקה ועוד. בעמקי צפון הארץ ובדרום, לא נזרעו עדיין גידולי דגן,  מחשש לגשמים מעטים, שלא יצמיחו תבואה, ולא יניבו שיבולי קמה. בחודש נובמבר 2010 ירדו רק 5 מ"מ גשם, עם טמפרטורות גבוהות ויובש רב, שגרמו להתנדפות המים. באירופה לעומת זאת, ירדו הטמפרטורות מתחת לאפס, יורדים גשמים ושלגים, שחולפים מצפון לנו ולא מגיעים אלינו.   

חודש כסלו מופיע פעמיים במקרא, בספר נחמיה ובספר זכריה. הקשת היא הסמל של חודש זה, שיש בו גם גשם וגם קרני שמש, הנשברות בטיפות המים כמו בפריזמה (מנסרה), ויוצרות קשת בענן. שמו של חודש כסלו מרמז כנראה על שמו של הצייד האגדי אוריון, המחזיק קשת בידו, ונראה היטב בין כוכבי השמים בסתיו וחורף. בתקופת התלמוד, היו שטענו שהחורף הוא רק בן חודשיים וחצי: "חצי כסלו, טבת וחצי שבט- חורף", כלומר עונת גשמים קצרה, ועונת חמה ארוכה.
אחרים חילקו את השנה בצורה סימטרית לארבע תקופות (עונות), כמו בארצות הצפון. תקופת ניסן עם אייר וסיוון (אביב), תקופת תמוז עם אב ואלול (קיץ), תקופת תשרי עם חשוון וכסלו (סתיו), ותקופת טבת עם שבט ואדר (חורף).
על פי ספרי ההיסטוריה, מרד החשמונאים והקשר לחנוכה היו בשנת 165 לפני הספירה, כלומר 235 שנה לפני חורבן בית שני, שארע בשנת 70 לספירה. שמונה ימי החנוכה חלים מיום כ"ה בכסלו עד ב' בטבת, שבהם אור הירח עמום, עד שנעלם, ומופיע שוב בסהר דק של ראש חודש טבת.
Comments