קיצור תולדות עם ישראל

קיצור תולדות עם ישראל  \  אהוד קלפון

התהוות עם ישראל מתחילה בתקופת האבות (אברהם יצחק ויעקב) בשנות 1700 לפנה"ס. לאחר יציאת מצרים והתנחלות השבטים בכנען, באה תקופת השופטים בין 1200 – ל 1000 לפנה"ס. בתקופה זו נכתבו מגילת רות, שירת דבורה, תפילת חנה, וספרי השופטים. 

תקופת הממלכה המאוחדת של המלכים שאול, דוד ושלמה הייתה בין 1000 – 930 לפנה"ס, עד לפילוג הממלכה לשניים: שני שבטים בדרום, בממלכת יהודה שבירתה ירושלים, ועשרה שבטים בממלכת ישראל בצפון שבירתה שומרון. 

הממלכות שישבו לאורך הסהר הפורה, נרמסו תכופות על ידי החילות שפלשו מצפון (אשור, בבל, פרס) והחילות שפלשו מדרום – מצרים. הסהר הפורה במזרח התיכון כולל את נהרות בבל, אדמות אשור הפוריות, ארץ הפניקים, רצועה צרה ופורייה של חופי ארץ ישראל והשפלה, ונהר הנילוס במצרים. אזור הסהר הפורה גובל במדבריות ערב במזרח, בים התיכון במערב, במדבר סהרה וסיני בצידי מצרים. במקרא מסופר על המלחמות שהיו בין מצרים, אשור, בבל, ופרס שהשפיעו על ממלכת ישראל וממלכת יהודה. חילותיהם עברו לאורך המסדרון הצר של ארץ ישראל והחריבו כל מה שנקרה בדרכם.

ממלכת ישראל נפלה בידי חילות ממלכת אשור בשנת 722 לפני הספירה, ועשרת השבטים שחיו בה, נלקחו בשבי, הוגלו ועקבותיהם אבדו. ממלכת יהודה נפלה בידי חילות בבל בשנת 586 לפני הספירה, ומיטב אנשיה הוגלו לנהרות בבל. אחרי 70 שנה בגלות בבל, כורש מלך פרס, שהכניע את הבבלים, אישר ליהודים לשוב ליהודה וירושלים, אך רק חלק מהגולים שבו לציון. בימי עזרא ונחמיה שופץ המקדש, שנבנה על ידי שלמה ונחרב על ידי חילות בבל, ותוקנו חומות ירושלים ההרוסות. בין השנים 460 – 480 לפנה"ס התרחשה העלילה המסופרת במגילת אסתר אצל היהודים שחיו בממלכת פרס.

בשנת 332 לפנה"ס אלכסנדר מוקדון, עם חילות היוונים, כובש את ארץ ישראל והמזרח התיכון מידי הפרסים. בשנת 167 לפנה"ס אנטיוכוס אפיפנס שולט בארץ ישראל ואוסר על היהודים לקיים את דתם. בעקבות כך, פרץ מרד החשמונאים נגד היוונים שנמשך בין השנים 160 – 167 לפנה"ס, בהנהגתם של מתתיהו הכהן ובניו. בשנת 164 לפנה"ס יהודה המכבי מטהר את המקדש בירושלים, ומדליק את מנורת השמן למאור המקדש.

בין השנים 160 – 63 לפנה"ס הייתה עצמאות מלאה של החשמונאים ביהודה וירושלים. בשנת 63 לפנה"ס כבש פומפיאוס הרומאי את ארץ ישראל, ועדיין התמנו שליטים על יהודה מבית החשמונאים. בשנת 37 לפנה"ס הורדוס תפס את השלטון בארץ ישראל בעזרת הרומאים ובנה את בית המקדש השני בירושלים. במרד הגדול של היהודים ברומאים, נחרבו ירושלים והמקדש בשנת 70 לספירה, ומצדה נכבשה וחרבה שלוש שנים לאחר מכן. בין 136 – 132 לספירה פרץ מרד בר כוכבא נגד השלטון הרומי, ובעקבות כישלון המרד נחרבה ארץ ישראל על יישוביה.

הקיסר הרומי אדריאנוס גזר גזרות קשות נגד היהודים ששרדו בארץ ישראל, ושינה את שם מחוז יהודה למחוז סוריה פלסטינה כדי למחוק כל קשר בין היהודים למולדתם. בשנת 200 לספירה, רבי יהודה הנשיא, בבית שערים בגליל התחתון, העלה על הכתב את שישה סדרי משנה ובכך חתם את כול פרקי המשנה.       

הרומאים שלטו בארץ ישראל עד שנת 324 , עד לעליית האימפריה הביזנטית ושליטתה בארץ ישראל. בשנת 393 לספירה הפכה הנצרות לדת הרשמית באימפריה הרומית. התקופה הביזנטית נמשכה משנת 324 עש 638 עד לכיבוש הערבי והתקופה הערבית נמשכה משנת 638 עד לכיבוש הצלבני בשנת 1099 . במאה האחת עשר, הצלבנים כבשו את ארץ ישראל, ותקופת שליטתם נשכה עד שנת 1260 בעת עליית הממלוכים.

בימי הביניים, חיו קהילות יהודיות רבות במחוזות ספרד, והצלחתם הייתה רבה בכול התחומים. בשנת 1492 הוחלט לגרשם מספרד על ידי המלך פרננדו והמלכה איזבל בהשפעת הכנסייה הקתולית. הם נדרשו להתנצר או לעזוב את ספרד, ורובם בחרו להישאר יהודים ולעזוב את ספרד אל הבלתי נודע. בשנת 1497  היהודים גורשו גם מפורטוגל הקתולית וחוו טלטלות בים, טביעות, וסבל רב. יהודים רבים נמלטו  לארצות האימפריה העותמנית, לצפון אפריקה, לארץ ישראל ולארצות אירופה.

התקופה הממלוכית בארץ ישראל נמשכה משנת 1260 עד שנת 1517 , מועד עליית העותמאנים (הטורקים). השלטון העותמאני (טורקי) בארץ נמשך משנת 1517 עד שנת 1917 עד שנכנעו לבריטים במלחמת העולם הראשונה. המנדט הבריטי בארץ ישראל שניתן להם על ידי האו"ם, נמשך משנת 1917 עד 1948.

במלחמת העולם השנייה (1939 – 1945 ) שליש מהעם היהודי (שישה מיליון) הושמד בשואה על ידי הגרמנים הנאצים. ישראל הכריזה על עצמאותה בשנת 1948 ועדיין לא הגיעה למנוחה ולנחלה. בשנת 1979 נחתם הסכם שלום עם מצרים, ובשנת 1994 נחתם הסכם שלום עם ממלכת ירדן.   

 

 

 

   

Comments