בחלל‏ > ‏

הגנה מגרמי שמים

הגנה מגרמי שמים  \  אהוד קלפון

כבר שנים שהחוקרים עוקבים אחר תנועת  אסטרואידים במסלולים קרובים לכדור הארץ בשל סכנת התנגשותם בו. בחודש דצמבר 2009 הציב נ.א.ס.א טלסקופ חדיש בחלל, בשם WISE , שבו פועלות לראשונה, מצלמות אינפרה אדום. במשך כחצי שנה הוא צילם 1.3 מיליון תמונות ובהן 100 אלף אסטרואידים ש 90 מהם נעים במסלולים קרובים מאוד לכדור הארץ, ועלולים לסכנו. המומחים עוקבים באופן קבוע אחר 6000 אסטרואידים גדולים, כדי לדעת מיד על כל סטייה במסלולם. בתוכנית של נ.א.ס.א לבנות חללית, שתשהה זמן רב בחלל, ותשגר טילים גרעיניים לעבר אסטרואידים, המתקרבים לכדור הארץ. פיצוץ רב עוצמה כזה, עשוי לפרק את האסטרואיד לסלעים קטנים, או להרחיק את מסלולו מכדור הארץ.

החוקרים מעריכים שמסתובבים בחלל 150 מיליון עצמים קטנים בגודל 10 מטרים, 300 אלף עצמים בגודל 100 מטרים, עשרת אלפים עצמים בגודל 500 מטרים, וכן 1500 אסטרואידים בגודל מעל 1000 מטרים. הם טוענים שפגיעת אסטרואיד בגודל חצי ק"מ עלולה להחריב יבשת שלמה, ופגיעת אסטרואיד בגודל קילומטר, עלולה לגרום להכחדה המונית של החי והצומח בכדור הארץ, כפי שזה קרה לפני 65 מיליון שנים לדינוזאורים.

אסטרואידים הם סלעים בגדלים שונים, שלא השתנו כמעט, מאז התהוותם במערכת השמש, לפני כחמישה מיליארד שנים. מעריכים שבמערכת השמש, התקיים בעבר כוכב לכת בין מאדים (מארס) לבין צדק (יופיטר), שהתפרק לגושי סלע בגדלים שונים.  

נוצרה חגורת אסטרואידים המקיפה את השמש כחלק מכלל מערכת כוכבי הלכת שלנו. חלק קטן מהאסטרואידים נעים במסלולים ארוכים (אליפטיים) מחוץ לחגורת השברים, ולעתים הם מתקרבים או חוצים את מסלול כדור הארץ, ועלולים להתנגש בו.

בשנת 1968 התקרב אסטרואיד קטן עד למרחק שישה מיליון ק"מ מכדור הארץ וחלף על פניו. בשנת 1991 התקרב אסטרואיד עד למרחק של 180 אלף ק"מ, ובשנת 2003 התקרב אסטרואיד אחר עד למרחק 80 אלף ק"מ. סלעים קטנים נופלים כל הזמן לעבר כדור הארץ, אך הם נשרפים בחיכוך עם האטמוספרה.

אסטרואיד אפופיס ( Apophis ) הוא שם יווני לאל מצרי עתיק שחיפש דרכים להרוס את כדור הארץ. שם זה ניתן לאסטרואיד שאורכו 320  מטרים וקרבתו למסלול כדור הארץ מדאיגה את המדענים. החישובים מראים שיש סיכוי של אחד ל 12 מיליון, להתנגשותו בכדור הארץ בשנת 2037 , אך החישובים נעשים יותר מדויקים ומרגיעים.                                                                        

אפופיס משלים הקפה מסביב לשמש ב 323 ימים, בהשוואה לארץ שעושה זאת ב 365 יום, לכן הוא חוצה את מסלול כדור הארץ פעמיים בשנה. עוצמת התנגשותו של אסטרואיד בגודל כזה תהיה שווה ל 880 מגטון חומר נפץ (TNT), ותשפיע על שטח של אלפי קילומטרים רבועים. מאידך, פגיעתו לא תגרום לתופעת "אקלים חורפי" (Impact Winter ), שתוריד את הטמפרטורות בכל כדור הארץ, בגלל חסימת אור השמש על ידי ענני אבק.

הטלסקופ החדש גם גילה את כוכב השבת ה"קר" ביותר בחלל היקום. כידוע, לכוכבי השבת יש אנרגיית חום פנימית הנובעת מחיבור מימנים ושחרור אנרגיה, כגון השמש שלנו, שהטמפרטורה על פניה היא 5500 מ"צ. לכוכבי הלכת (פלנטות) אין אנרגית מימן פנימית, והם מקרינים בחזרה לחלל את האנרגיה המגיעה אליהם מכוכבי השבת כמו השמש. הטמפרטורה שהתגלתה על פני כוכב השבת הנחשב "קר", נעה רק בין 177 ל 327 מ"צ שהיא חריגה ונמוכה בקרב השמשות הלוהטות.   

 

 

 

 


Comments