בחלל‏ > ‏

כוכב צדק בקרבת ארץ

כוכב צדק בקרבת ארץ   \  אהוד קלפון

 

ב 24 בספטמבר 2010 , הגיע כוכב הלכת "צדק" למרחק הקרוב ביותר לכוכב "ארץ" (420 מיליון ק"מ). הוא היה קרוב ל"ארץ" לפני  47 שנים (בשנת 1963), ויתקרב שוב אלינו בשנת 2022 . במשך השבועות הקרובים, אפשר לראותו בוהק מעל הראש בשמים, מעת רדת החשכה עד עלות השחר. הכוכב הבולט ביותר באורו בשמים הוא נוגה (ונוס), כשעתיים אחרי השקיעה באופק מערב, ולפני הזריחה באופק מזרח. צדק (יופיטר), הוא הכוכב השני הבולט באורו, ויש זמנים שכוכב הלכת מאדים (מרס) בולט יותר מצדק ולהיפך.    

צדק Jupiter  הוא כוכב הלכת החמישי במרחקו מהשמש והגדול ביותר מבין כוכבי הלכת במערכת השמש. הוא שייך לקבוצת "כוכבי הגזים" שהמסה שלהם מורכבת בעיקר מגזים, והם צדק (Jupiter), שבתאי (Saturn), אורון (אורנוס – Uranus) ונפטון (Neptune). יתר כוכבי הלכת הם מוצקים כגון, כוכב חמה (מרקורי), נוגה (ונוס), ארץ ומאדים (מרס). צדק נקרא על שם אבי האלים הרומי יופיטר, המקביל לאבי האלים היווני זאוס. 

המסה של כוכב צדק מורכבת מגזים, שעיקרם 86% מימן, ו 14% הליום. מסתו של צדק גדולה פי 318 מזו של ארץ, צפיפותו היא רבע מזו של ארץ, כוח משיכתו גדול פי 2.4 , ונפחו גדול פי 1000 מזה של כדור הארץ. הכוכב אומנם עשוי גזים, אך ליבתו מורכבת ממתכות וחומר מוצק. הטמפרטורה שלו וצפיפותו, עולים מהשכבה החיצונית כלפי פנים, לעבר הליבה. הטמפרטורה בהיקף היא מינוס 145 מ"צ, טמפרטורת הגזים במרכזו היא 21 מ"צ, ובליבה היא מגיעה עד 24,000 מ"צ . קוטרו 143,000  ק"מ בקו המשווה, שזה פי 11 מקוטרו של כדור הארץ. מרחקו מהשמש 780 מיליון ק"מ, הוא משלים הקפה מסביב לשמש ב 12 שנות ארץ, ומשלים הקפה סביב צירו בעשר שעות. בגלל מהירות סיבובו סביב צירו, הוא רחב בקו המשווה ב 7% יותר מהקטבים הפחוסים.
לשם השוואה, מרחק ארץ מהשמש הוא 150 מיליון ק"מ, הוא משלים הקפה סביב צירו ב 24 שעות ומקיף את השמש במשך 365 יום. בין צדק למארס יש מרחק רב, ובמרחבי החלל הענקיים שביניהם, נעה חגורת אסטרואידים, שהם שברי קרח וסלעים. לפני 4.6 מיליארד שנים, נוצרו כוכבי הלכת במערכת השמש על ידי ענני גזים ואבק, והליבה של כולם נשארה חמה ומוצקה.

בעזרת טלסקופ, אפשר לראות כתם אדום ענק על פני הכוכב, שקוטרו פי שלושה מקוטר כדור הארץ, והחוקרים טוענים שזו סערת גזים סיבובית, שנעה במהירות של 340 קמ"ש, כמו הוריקן תמידי. 

מוכרים כיום 63 ירחים המקיפים את צדק, חלקם אסטרואידים קטנים, שנלכדו בכוח המשיכה של הכוכב הענק.
ארבעת הירחים הגדולים שנעים סביבו הם: גנימד, קוטרו 5,300 ק"מ, ונמצא במרחק של מיליון ק"מ מהכוכב. קליסטו, קוטרו 4,800 ק"מ, ומרחקו שני מיליון ק"מ מהכוכב. איו, קוטרו 3,600 ק"מ, ומרחקו 420 אלף ק"מ מהכוכב, ואירופה קוטרו 3,100 ק"מ, ומרחקו 670 אלף ק"מ מהכוכב. לשם השוואה, הירח של ארץ קוטרו 3,476 ק"מ, ומרחקו 385 אלף ק"מ מכדור הארץ.

החללית היחידה שהקיפה את צדק במשך שבע שנים רצופות, משנת 1995 עד 2003 , ושלחה צילומים רבים, היא גלילאו, שבסוף היא צנחה לתוך האטמוספרה שלו, הספיקה לצלם תמונות רבות והתפרקה בלחץ שבו. החוקר גלילאו גליליי, היה הראשון שצפה בכוכבים בעזרת טלסקופ בשנת 1609 וכבר אז הוא גילה את ארבעת הירחים הגדולים של צדק. כוכב צדק עדיין פולט מקרבו  פי שניים חום, מהחום שהוא מקבל מאנרגיית השמש. לפני 4.6 מיליארד שנים, נוצרו כוכבי הלכת במערכת השמש על ידי ענני גזים ואבק, והליבה של כולם נשארה חמה ומוצקה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     

                                                      

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         

 

 


Comments