בחלל‏ > ‏

ירח בשיא גודלו

ירח בשיא גודלו  \  אהוד קלפון

 

הירח שלנו, נע סביב כדור הארץ בצורה אליפטית, כך שהוא מתקרב אליו ומתרחק ממנו חליפות. על פי סוכנות החלל האמריקאית נ.א.ס.א – NASA , ב 20 במרץ 2011 , הירח הגיע לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ, כך שהוא התקרב בעוד 50 אלף ק"מ. אירוע כזה התרחש לפני 18 שנה, במרץ 1993 . בנקודה הקרובה ביותר ל"ארץ", הוא נראה בהיר יותר ב 30% וגדול ב 14%, בהשוואה למראהו בנקודה הרחוקה ביותר. עקב בהירותו וגודלו בנקודה זו מכנים אותו "סופר ירח" - Super Moon , ורצוי לא להחמיץ לצפות בו בהיותו במלואו, באמצע חודש אדר ב', תשע"א.   

המרחק הקצר ביותר בין הירח ל"ארץ" הוא 356,000  ק"מ, המרחק המירבי ביניהם הוא 407,000 ק"מ והמרחק הממוצע הוא  384,400  ק"מ. קוטרו של הירח 3476  ק"מ, והוא מקיף את כדור הארץ פעם בחודש. הרומאים קראו לירח לונה, היוונים קראו לו סלין, ארתמיס, ואצלנו "המאור הקטן", ירח ולבנה. פני הירח מכוסים מכתשים שנוצרו על ידי אסטרואידים, שנופלים הישר אל האדמה ולא נשרפים. הסיבה לכך היא, שאין שם אטמוספרה, ואין חיכוך שישרוף אותם. הירח גם חשוף לקרינה אלקטרומגנטית חזקה המגיעה מהשמש, אין לו הגנה אטמוספרית מפני קרינה אולטרה סגולית וקרינות אחרות, ושמיו נראים שחורים. כוח המשיכה של הירח הוא חמישית מזה של כדור הארץ, ואינו יכול להחזיק אטמוספרה סביבו.     

הירח דומם, אין בו רעשים וקולות, כי אין בו אוויר שיעביר את גלי הקול. צורות הירח נקבעות על פי מיקומו ביחס לארץ ולשמש. הירח נראה מלא, כאשר הוא והשמש נמצאים בצד אחד, וכדור הארץ נמצא בצד הנגדי (זה קורה באמצע החודש העברי). הירח נראה לנו אפל לגמרי, כאשר הוא נמצא בין ארץ לשמש ( זה קורה בראש החודש העברי). מצבי הביניים של גדילה או קטינה של סהר הירח, נקבעים על פי התקרבות או התרחקות של הירח ממיקומו בין ארץ לשמש.

הטמפרטורה על פני הירח ביום היא 230 מ"צ ובלילה 110- מעלות צלזיוס, לכן הקרח בקטבים מתנדף ממצב מוצק למצב גזי, ואין בירח מים נוזלים. שטח הקרח בקוטב הצפוני, הוא בן 50 אלף קמ"ר, ובקוטב הדרומי הוא בן 20 אלף קמ"ר. הנחיתה על פני הירח הייתה ב 16 ביולי 1969 , ושני האסטרונאוטים הביאו משם  382  ק"ג סלעים ואדמה, שגילם תואם את גיל הסלעים העתיקים על פני כדור הארץ, שנע ביו 3 ל 4 מיליארד שנים. הירח מפנה את אותו צד לארץ באופן קבוע והחלק הנסתר, ניגלה רק לאסטרונאוטים שהקיפו אותו. הוא מושפע מכוח המשיכה של כדור הארץ, כך שאינו יכול להתנתק ממנו או להתנגש בו. 

בתשעה באוקטובר 2009 חוקרי נ.א.ס.א פוצצו טיל טעון בשני טון חומר נפץ על פני הצד האפל של הירח, ליד הקוטב הדרומי, כדי לבדוק אם יש מים. התוצאה הייתה, ענן אבק של אדי מים שעלו מן האדמה לגובה של 6 ק"מ. החוקרים מעריכים שמתחת לפני הקרקע יש כמויות מים גדולות, בנוסף על המים שבקטבים, שיאפשרו להם להתיישב על הירח לצורכי מחקר.        

כדור הארץ נמצא במרחק של 150 מיליון ק"מ מהשמש, ומשלים סיבוב אחד מסביבו ב 365 ימים בקרוב וסיבוב סביב עצמו ב24 שעות. קוטרו 12,756  ק"מ, מרכזו מורכב מברזל וניקל במצב צבירה נוזלי, והאטמוספרה שלו מורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% פחמן דו חמצני ועוד מרכיבים. הסיבוב המהיר של כדור הארץ סביב עצמו, ביחד עם הרכב הליבה המותכת שבו יוצרים את המגנטיות החזקה שיש בו.

 

 

 

      

 

 

Comments