בחלל‏ > ‏

סודות הירח

סודות הירח  \  אהוד קלפון

 

השבוע, בלילה של יום רביעי (15.6.2011), נראה מעלינו ליקוי ירח מלא וממושך, המופיע כך באזורנו רק פעם ב 18 שנים. כדור הארץ חלף בין השמש לבין ירח מלא, ומנע מאור השמש להגיע אליו. תהליך הליקוי והיציאה ממנו נמשך כחמש שעות, אך הליקוי (הכיסוי) המלא, שהחשיך את כל הירח, נמשך כשעה וחצי.
בשנים שבין מועדי הליקויים הגדולים, יופיעו באזורנו מספר ליקויים קטנים וחלקיים.
על מנת לחשוף את הסודות החבויים בקרקע הירח, ערכה סוכנות החלל האמריקאית , פיצוץ רב עוצמה (בתאריך 9.10.2009) כדי לגלות מים ואלמנטים אחרים. הפיצוץ שהיה בצד האפל של הירח ליד הקוטב הדרומי, העלה ענן אבק עם אדי מים, לגובה של שישה ק"מ.
החוקרים מעריכים, שכמויות המים החבויות מתחת לפני הקרקע, גדולות בהרבה ממה ששיערו, וכך גם בשני הקטבים. שטח הקוטב הצפוני המכוסה קרח הוא 50 אלף קמ"ר, ושטח הקוטב הדרומי עם קרח הוא 20 אלף קמ"ר. החלק המוצל והאפל של הירח, (שאינו פונה לכדור הארץ), עשוי לגלות את ההיסטוריה והאבולוציה של מערכת השמש.

בעזרת ספקטרומטר - Spectrometer , המודד ספקטרום אלקטרומגנטי, הנפלט מגופים שונים, מנסים לזהות את הרכב החומרים שעל הירח, כולל מים. בזמן הפיצוץ, חלפה חללית  מעל למכתש שנוצר, ערכה תצפיות ומדידות, ועדיין ממשיכה לשלוח מידע רב. הימצאות מים בכמות טובה, תאפשר התיישבות על הירח לצורכי מחקר, ומשם יצאו בעתיד הרחוק להמשך המסעות במרחבי מערכת השמש. הירח הנקרא בספר בראשית "המאור הקטן" הוא גוף מוצק, המקיף את כדור הארץ פעם בחודש. הזווית שבין השמש, הארץ והירח משתנה במהלך ההקפה החודשית של הירח.

היוונים קראו לירח בשם "סלין", ו"ארטמיס" והרומאים קראו לו "לונה". באמצע החודש העברי, הירח מלא והוא הולך וקטן עד שנעלם בסוף החודש. הוא נולד שוב בראשית החודש וגדל עד שהוא מלא בחמישה עשר בחודש. עובי קליפת הירח כשבעים ק"מ, ואין בה פעילות וולקנית או רעידות אדמה. פני הירח מכוסים ברובם במכתשים שנוצרו מנפילת מטאוריטים, אולם יש עמקים שבהם זרמה בעבר לבה והחליקה את השטח שנראה כך עד היום. רוב המכתשים הגדולים שעל הירח, נקראו על שמות של חוקרים מהעבר כגון פטולמאוס, טיכו, קופרניקוס ועוד.

בשנת 1969 נחתה בפעם הראשונה החללית אפולו על הירח ושני אסטרונאוטים הלכו על אדמתו והביאו משם סלעים ודגימות קרקע עבור החוקרים בכדור הארץ. במהלך השנים, הם גילו שסלעי הירח תואמים לגיל הסלעים העתיקים שעל פני כדור הארץ, שגילם נע בין 3 ל 4 מיליארד שנים. נתגלו גם סלעים מגנטיים, שזה מוכיח שבעבר הרחוק היה לירח שדה מגנטי. היום הירח חשוף לרוחות האלקטרו מגנטיות של השמש, ואין בו אטמוספרה שיכולה לשמור על טמפרטורה סבירה לקיום, ולהגן נגד קרינה אולטרה סגולית וקרינות מזיקות אחרות.     

קוטר הירח הוא 3,476  ק"מ, וקוטר ארץ הוא 12,756  ק"מ. המרחק בין הירח לכדור הארץ הוא 384,500  ק"מ והמרחק בין הכוכב "ארץ" לשמש הוא 150 מיליון ק"מ. כוח המשיכה של הירח הוא חמישית מזה של "ארץ", ואינו יכול להחזיק גזים או אידי מים, כלומר אטמוספרה.

        

Comments