בחלל‏ > ‏

נוגה וצדק יחדיו בשמים

נוגה וצדק יחדיו בשמים  \  אהוד קלפון  

בסוף יוני 2015 רואים מופע משותף של שני כוכבי לכת בוהקים, נוגה (ונוס) וצדק (יופיטר), מוקדם בערב באופק מערב. שני הכוכבים נראים קרובים מאוד, כשנוגה מבריק פי שמונה יותר מצדק. הופעתם יחדיו היא למעשה אילוזיה אופטית, כי נוגה נמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מכוכב ארץ בזמן שצדק נמצא במרחק של 600 מיליון ק"מ מארץ. השנה, תופעה זו מתרחשת סמוך ליום הארוך ביותר בשנה  שחל ב 21 ביוני.

נוגה הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לכדור הארץ, והבהיר ביותר בין כוכבי הלכת. אפשר לראותו אחרי השקיעה עם רדת החשכה, ומופיע שוב  כ"כוכב השחר" לפני הזריחה. מרחקו מהשמש 109 מיליון ק"מ, שנתו (סיבובו סביב השמש) מונה 224 ימי ארץ. זה כוכב סלעי כמו כדור הארץ, המכיל בליבתו ברזל וניקל, ואין אפשרות להימצאות מים על פניו בטמפרטורה של קרוב ל 500 מ"צ. קוטרו 12,100 ק"מ, ולשם השוואה קוטר ארץ 12,800  ק"מ, כך שמכנים אותם תאומים. האטמוספרה של נוגה צפופה מאוד וחסרת חמצן, ומורכבת בעיקר מפחמן דו חמצני CO2 , עננים של גופרית דו חמצנית SO2 , וחומצה גופרתית H2SO4. רוב שטחו מכוסי סלעי בזלת, המעידים על התפרצויות געשיות רבות בעברו.

היוונים קראו לכוכב נוגה אפרודיטה על שם האלה המיתולוגית היוונית, והרומאים קראו לכוכב ונוס על שם האלה הרומית המקבילה לאפרודיטה היוונית. בתנ"ך הוא מופיע בשני שמות: "איילת השחר" (תהילים כ"ב א), וכן "הלל בן שחר" (ישעיהו פרק י"ד, פסוקים י" , י"ד). צדק Jupiter  הוא כוכב הלכת החמישי במרחקו מהשמש והגדול ביותר מבין כוכבי הלכת במערכת השמש. הוא שייך לקבוצה של ארבעה כוכבים שהמסה שלהם מורכבת בעיקר מגזים: צדק (Jupiter), שבתאי (Saturn), אורון (אורנוס – Uranus) ונפטון (Neptune). ארבעת האחרים מוצקים: כוכב חמה (מרקורי), נוגה (ונוס), "ארץ" ומאדים (מרס).

כוכב צדק נקרא על שם אבי האלים הרומי יופיטר, המקביל לאבי האלים היווני זאוס. המסה שלו מורכבת מ 86% מימן, ו 14% הליום, והיא גדולה פי 318 מזו של ארץ. נפחו גדול פי 1000 מזה של כדור הארץ, כוח המשיכה שלו גדול פי 2.4 וצפיפותו היא רק רבע מזו של ארץ. הכוכב אומנם עשוי גזים, אך ליבתו מורכבת ממתכות וחומר מוצק. הטמפרטורה שלו וצפיפותו, עולים מהשכבה החיצונית כלפי פנים לעבר הליבה. הטמפרטורה של הגזים בהיקף, היא מינוס 145 מ"צ, טמפרטורת הגזים במרכז היא 21 מ"צ, ובתוך הליבה היא מגיעה עד 24,000 מ"צ .

קוטרו 143,000  ק"מ בקו המשווה, שזה פי 11 מקוטרו של כדור הארץ. מרחקו מהשמש 780 מיליון ק"מ, הוא משלים הקפה מסביב לשמש ב 12 שנות ארץ, ומשלים הקפה סביב צירו בעשר שעות.

בגלל מהירות סיבובו סביב צירו, הוא רחב בקו המשווה ב 7% יותר מהקטבים הפחוסים. לשם השוואה, מרחק ארץ מהשמש 150 מיליון ק"מ, הוא משלים הקפה סביב צירו ב 24 שעות ומקיף את השמש במשך 365 יום.

המרחק העצום שבין שני כוכבי הלכת צדק ומארס גדול במיוחד, כי במרחב החללי הזה נעה חגורת אסטרואידים, שהם שברי קרח וסלעים שנותרו מכוכב לכת שכנראה התפרק בעבר הרחוק. המשותף לכל כוכבי הלכת במערכת השמש, שהם נוצרו לפני 4.6 מיליארד שנים מענני גזים ואבק, והליבה של כולם נשארה חמה ומוצקה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               

 

Comments