בחלל‏ > ‏

אסטרואיד חולף סמוך לכדור הארץ

אסטרואיד חולף סמוך לכדור הארץ  \  אהוד קלפון

 

מדעני נאס"א הודיעו שאסטרואיד גדול יחלוף ביום שישי הקרוב 2013. 2. 15 , סמוך מאוד לכדור הארץ, אך לא יתנגש בו. זהו סלע חללי ענק באורך 45  מטרים ובמשקל 130 אלף טונות, שנע במהירות 30 אלף קמ"ש. הוא יתקרב לכדור הארץ עד למרחק של 27,600  ק"מ, ויחלוף מעל האוקיינוס ההודי.
על פי החוקרים, בכל 40 שנה מתקרב אלינו אסטרואיד בגודל כזה, אך פגיעתו מתרחשת רק אחת לכל 1200 שנה. בשנת 1908 התפוצץ אסטרואיד, בגודל חמישים מטרים, מעל סיביר והחריב 2000 קמ"ר של יער. אם ייפול אסטרואיד בגודל כזה על מנהטן, לא יישאר שם דבר.
החוקרים מעריכים שמסתובבים סביב השמש קרוב למיליון אסטרואידים, ויש מעקב אחר 6000 מהגדולים שבהם. במסלול כדור הארץ התגלו כעשרים אלף אסטרואידים, ואלף מהם גדולים ומסוכנים.
חוקרים אמריקאים, בריטים והולנדים טוענים, שלפני 66 מיליון שנים נפל על כדור הארץ גוף שמימי באורך 1000  מטרים, שיצר מכתש ענק בחופי יוקטן במקסיקו, וגרם לשינוי אקלים פתאומי שהכחיד את  הדינוזאורים. אפשר עדיין למצוא, במקומות שונים בעולם, חלקיקי קוורץ עם אירידיום, שהתפזרו מאותו אסטרואיד.
מאמר על כך התפרסם בתאריך 2013. 2. 8 בכתב העת Science . הם גם טוענים שבמשך מיליוני שנים היו התפרצויות געשיות שפלטו אפר וולקאני לאטמוספרה, שגרמו לחילופי אקלים קיצוניים, ולהיעלמות יצורים רבים.

אסטרואידים הם סלעים בגדלים שונים, שלא השתנו כמעט מאז התהוותם לפני כחמישה מיליארד שנים, ביחד עם פלנטות השמש. מעריכים שבמערכת השמש היה קיים בעבר כוכב לכת בין מאדים (מארס), לבין צדק (יופיטר), שהתפרק לגושי סלע זעירים וגדולים. תפזורת הסלעים יצרה חגורת אסטרואידים המקיפה את השמש. חלק קטן מהם נעים במסלולים אליפטיים ארוכים, מחוץ לחגורת השברים, ולעתים הם מתקרבים או חוצים את מסלול כדור הארץ. 

בשנת 1991 התקרב אסטרואיד למרחק 180 אלף ק"מ מכדור הארץ, ובשנת 2003 התקרב אחר עד למרחק 80 אלף ק"מ. סלעים קטנים נופלים כל הזמן ונשרפים בחיכוך שנוצר בתוך אטמוספרת כדור הארץ, ולא מגיעים לאדמה. החוקרים טוענים שפעם במיליון שנים, פוגע בכדור הארץ סלע בקוטר 1000  מטרים, ופעם במאה מיליון שנים פוגע בו סלע בקוטר 6000  מטרים, הגורם לשינויי אקלים קיצוניים.
על מנת להציל את יושבי כדור הארץ, מנסים למצוא פתרונות טכנולוגיים חדשים, שימנעו פגיעת אסטרואיד גדול בכדור הארץ. חוקרי נאס"א מתכננים לבנות חללית, שתשהה זמן רב בחלל, ותשגר טילים לעבר סלעי חלל שיתקרבו קרבה מסוכנת. הסלעים הענקיים האלה יפורקו בחלל לחלקים זעירים שלא יגרמו נזקים, או יוסטו  ממסלולם, כדי שלא יתנגשו בכדור הארץ.                                                                  
אסטרואיד אפופיס ( Apophis ) הוא שם יווני לאל החושך במיתולוגיה המצרית, שחיפש דרכים להרוס את כדור הארץ. שם זה ניתן לאסטרואיד שאורכו 320  מטרים, המדאיג את המדענים בגלל קרבתו למסלול כדור הארץ. הוא משלים הקפה סביב השמש ב 323 ימים בהשוואה לארץ שעושה זאת ב 365 ימים, והוא חוצה פעמיים בשנה את מסלול כוכב "ארץ".
עוצמת פגיעתו שווה לפיצוץ של 500 מגטון חומר נפץ TNT, שזה פי 100 מהפיצוץ שהיה בסיביר, ויגרום להרס בשטח של אלפי קילומטרים רבועים. מעריכים שפגיעה של אסטרואיד בגודל של אפופיס בכדור הארץ, לא תגרום לתופעת "אקלים חורפי" - Impact Winter, ולא תשנה את אקלים כדור הארץ בצורה קיצונית. אם הפגיעה תהיה באחד האוקיינוסים, יציפו גלי צונאמי גבוהים את החופים, ואם הפגיעה תהיה על היבשת, יימחק אזור רחב ידיים.  

 

 

 

 

           

Comments