תבור בין ההרים

תבור בין ההרים  \  אהוד קלפון

 

"כתבור בהרים וככרמל בים יבוא" (ירמיהו מ"ו, י"ח).

 

הר תבור מוזכר בספר יהושע  פרק י"ט, כגבול בין זבולון, יששכר ונפתלי. בתקופת השופטים, פלשו הכנענים לעמק יזרעאל והשתלטו על הדרכים הראשיות, על השטחים החקלאיים ועל אסם התבואה הגדול בארץ של אותם הימים.

בספר שופטים פרק ד, מתוארת מלחמת דבורה וברק נגד צבא סיסרא. דבורה הנביאה הזעיקה את ברק בין אבינועם והוא גייס עשרת אלפי חיילים רגלים משבט זבולון ומשבט נפתלי. הם התכנסו בין האלונים בהר תבור ומשם יצאו למתקפה על צבא סיסרא בעמק יזרעאל. זה היה כנראה ביום חורפי, לאחר רדת גשמים רבים. נחל קישון עלה גדותיו, רכבי הברזל של סיסרא שקעו בבוץ והיה יתרון לרגלים של דבורה וברק שהכניעו את הכנענים והשתלטו על העמק. בספר שופטים פרק ז, מתוארת גם מלחמת גדעון במדיינים מאותה הסיבה של שליטה בעמק יזרעאל.

גובה התבור 588 מטרים מעל פני הים ו 400  מטרים מעל למישורי העמק. ההר המעוגל בפסגתו מהווה יחידה גיאולוגית נפרדת (מכונה הורסט) ואינו מחובר לאף שרשרת הרים בסביבתו. בתקופת בית שני הדליקו משואות על פסגת ההר, על מנת להעביר ידיעות צפונה על תחילת ראשי החודשים והמועדים. בזמן המרד הגדול של היהודים ברומאים, שהחל בשנת 66  לספירה, שימש התבור כמקום מקלט ומבצר לחלק מיהודי הסביבה, תחת הנהגתו של יוסף בן מתתיהו שהיה מפקד המרד בגליל.

מאוחר יותר, מוזכר הר התבור בספר הברית החדשה ובעקבות זה נבנתה כנסייה ביזנטית על פסגתו במאה השישית לספירה. על יסודותיה נבנתה כנסייה צלבנית במאה ה 12 ואחר כך נבנתה כנסייה קתולית פרנסיסקנית ביחד עם מנזר בשנת 1924 . לרגלי ההר נבנו שלושה ישובים בדווים בשם: דבוריה,  שבלי, אום אל ג'נם .  

בגליל התחתון שולטת בעיקר צמחייה ים תיכונים עם שלוש חברות צמחים: 

1. חברת אלון תבור ולבנה רפואי, בעיקר על הגבעות הקרטוניות שבין טבעון, אלונים ושפרעם. 2. חברת אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית על רכס הרי נצרת, הר תבור ובהרי גוש שגב. 3. חברת חרוב ואלת המסטיק, בעיקר בגליל התחתון המזרחי ובגבהים הנמוכים של הגליל התחתון. בהר תבור ובסביבתו נפוצים הצמחים הבאים: אלון מצוי, אלון התבור, חרוב מצוי, שיזף השיח, אלה ארץ ישראלית, אלת המסטיק, אלה אטלנטית, סירה קוצנית, לבנה רפואי, אשחר ארץ ישראלי, עוזרר קוצני, כליל החורש, קידה שעירה, קיסוסית קוצנית, חלמונית גדולה, אירוס נצרתי, חוח קנרסי, חוח עקוד, בר גביע קוצני, כלנית מצויה, חוטמית זיפנית, תורמוס ההרים, רקפת מצויה, סחלבים למיניהם, שעורת התבור, יער אורנים נטוע ועוד צמחים רבים אחרים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

              


Comments