מערת פער בראשית הסתיו

מערת פער בראשית הסתיו  \  אהוד קלפון

 

בחודש אוקטובר 2006 , נופי הגליל העליון היו רגועים ומקרינים שקט ושלווה, אחרי הדי נפץ המלחמה ושרידי מראות השריפה. גם הציפורים החלו לשוב לנופים הפגועים, ולהשמיע שירים בשדות החקלאים.

מיד עם רדת גשם קל ראשון, החלו לצאת מהאדמה פרחי סתוונית בכירה ליד מערת פער, וליד המטעים הסמוכים לגבול הצפון.
הסתוונית הבכירה ממשפחת השושניים, בולטת בפרחיה הגדולים בצבע סגול ורוד, ובעמודי עלי בולטים מעל לאבקנים. יש לה  פקעת חד שנתית שפרחיה מופיעים לפני העלים. היא יוצאת בפרחים בודדים או בקבוצות קטנות, לעומת סתוונית היורה המופיעה בקבוצות גדולות (עד 10 פרחים) וגדלה בבתות בין הסלעים.
בחורף אפשר לראות ליד מערת פער גם את פריחת הכרכום הצהבהב, ואת החלמונית הזעירה. ההרים שבקרבת עמק סאסא שגובהם נע בין 900 לבין 1200  מטרים מעל פני הים (הר מירון, הר אדיר והר חירם), מכוסים בחורש ים תיכוני צפוף, בעיקר של חברת אלון מצוי.

בסביבת מערת פער, גדלים שיחי ורד בר (ורד הכלב) ושיחי עוזרר קוצני, עמוסי פירות בעונה זו, וכן עצי אלון מצוי ואלון התולע שגזעם עבה מאוד וגילם מופלג. מאחר שהמקום היה מקודש על ידי תושבי המקום במשך דורות רבים, הם שמרו על העצים ולא כרתו אותם, כמו את אחיהם שגדלו מסביב.

הבולען (דולינה) שבתחתית העמק נוצר על ידי תהליכי המסה של סלעי גיר, בעזרת חומצה פחמתית חלשה, הנוצרת על ידי מי גשמים ביחד עם פחמן דו חמצני. אזור זה עשיר בפעילות המסה קרסטית, בגלל כמות המשקעים הרבה שנעה בין 700 ל 800  מ"מ בממוצע רב שנתי וסחיפת החומר שבאה בעקבות ההמסה.

בעונת החורף, אפשר לראות כאן מים רבים זורמים עם בוץ אל תוך המערה המובילה לנחל תת קרקעי שאורכו קילומטרים רבים. לעומתו, בור הבולען שעומקו כעשרה מטרים וקוטרו כשלושים מטרים, מתמלא מים בחורפים גשומים (המחלחלים לאט לעומק האדמה) ומושך אליו בעלי חיים הבאים לשתות מים.

 

 

 

 

 

 

 

                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    

 

 

Comments