זרע עתיק שגדל לעץ

זרע עתיק שגדל לעץ   \  אהוד קלפון

 

גלעין תמר מלפני כאלפיים שנה שנמצא בחפירות מצדה, הונבט לפני שבע שנים והיום הוא עץ צעיר. בשנת 2005 נודע שחוקרים בארץ הצליחו להנביט זרע תמר עתיק ממצדה לגובה 30 ס"מ, והיום (2011. 11. 25 ) התבשרנו שהנבט הפך לעץ קטן בגובה 2.5 מטרים. התמר שהיה עד כה בעציץ, נשתל באדמה בקיבוץ קטורה, השוכן בערבה הדרומית 50 ק"מ צפונית מאילת. זו סביבה מתאימה לעץ מדברי זה, ויש אמרה "שהתמר ראשו באש ורגליו במים".

החוקרים טוענים שאנשי מצדה ניזונו בין היתר מתמרים, שאחדים מגלעיניהם נמצאו בחפירות. זן זה הנקרא "תמר מדבר יהודה", נכחד ביחד עם זני תמרים טובים, שבהם השתבחה ארץ ישראל, והיינו צריכים להביאם מארצות אחרות. התאים העובריים של זרע התמר, נשארו בחיים במשך 2000 שנה, בגלל קליפת הזרע הקשיחה שסיפקה הגנה טובה לעובר, היובש הרב של מדבר יהודה, ועוד. על מנת להנביט את זרע התמר, ריככו את קליפתו במים, והשרו אותו בהורמונים מזרזי נביטה. לאחר הטיפול הראשוני, נזרע התמר בעציץ בתוך חממה ונביטתו הצליחה. החוקרים מתכננים לנצל את תכונותיו לצרכים רפואיים, גנטיים ואחרים בעתיד.

נביטת גלעין התמר העתיק ממצדה, מהווה שיא עולמי של תרדמת זרעים והתעוררותם. אומנם ידועים בעולם מספר מקרים של נביטת זרעים עתיקים, אך לא לאחר תרדמה כה ארוכה. כדי לדעת את גילו של זרע התמר, שלחו חלק קטן ממנו למכון התיארוך בשוויץ, והתברר שגילו קרוב לאלפיים שנה, שהוא זמן אנשי מצדה.
את התיארוך עושים באמצעות פחמן רדיואקטיבי שהוא חומר שגרעיני האטום שלו משתנים באופן טבעי והופכים לגרעינים אחרים על ידי פליטת חלקיקים. קצב הדעיכה אופייני לחומר, שאותו מביעים דרך "זמן מחצית החיים" שבו דועכת מחצית מכמות הרדיואקטיביות באותו החומר. גרעין פחמן 14 למשל, בנוי משישה פרוטונים ומשמונה נויטרונים, ומחצית החיים שלו נמשכת 5,730 שנה. אם יודעים כמה גרעיני פחמן 14 היו בזרע התמר כאשר הוא נוצר, וכמה נשארו בו בזמן הבדיקה, אפשר לחשב לפני כמה שנים נוצר אותו זרע שנמצא בחפירות מצדה.

התמר הוא עץ דו ביתי, כלומר יש עץ זכר הנושא פרחים אבקניים, ועץ נקבה הנושא פרחים עלייניים (העושים פירות). הוא שייך למשפחת הדקליים המונה למעלה מ 4000 מינים בעולם. במטעי התמרים, מגדלים אחוז קטן של עצי זכר על מנת שבראשית האביב יוכלו לאסוף מהם את אבקת פרחים להאבקת תפרחות עצי הנקבה. לאחר ההאבקה וההפריה, מתפתחים פירות התמר המבשילים בסתיו, סמוך לחג הסוכות.

ריבוי התמרים נעשה מחוטרים, הצומחים מניצני בסיס גזע התמר, השומרים על תכונותיו. תמרים הצומחים מזרעים, חציים יהיו זכרים וחציים נקבות, והזנים לא יהיו טהורים, בגלל הפריה הדדית אקראית בין זנים שונים. מאחר שההאבקה נעשית על ידי הרוח, יש אלפי פרחים זכריים הנושאים כמות עצומה של גרגרי אבקה.
הפרחים הזכריים ערוכים במכבדים (סנסינים) היוצאים מחיקי העלים העליונים, ומכבדי התפרחות הצעירות עטופים במתחל קשיח סגור, הנפתח כאשר התפרחות בשלות. הפרי מורכב מציפה בשרנית עבה, המכילה זרע אחד קשה, המורכב מאנדוספרם ועובר. מאחר שבתמר הצעיר ממצדה, אין עדיין פריחה, אין אנו יודעים האם הוא יהיה עץ זכר או עץ נקבה.   

       

Comments