השפעת שינוי האקלים על היצורים

השפעת שינוי האקלים על היצורים   \  אהוד קלפון

 

עד היום, הייתה מקובלת התיאוריה שדינוזאורים ויצורים אחרים בכדור הארץ, נכחדו עקב נפילת מטאוריט- Meteorite - לפני 65 מיליון שנה. אבק וגזים באטמוספרה חסמו את קרני השמש, כדור הארץ התקרר,  הרכב האטמוספרה השתנה, וסביבות מחייה לא אפשרו קיום יצורים.  

היום יש לחוקרי אוניברסיטת פרינסטון בארה"ב הסבר שונה, שאותו פרסמו  בכתב העת, Journal of Geological Society in India בתאריך  2011. 11. 18 . הם גילו שלא הייתה הכחדה פתאומית, אלא לאורך תקופה של אלפי שנים, והגורמים העיקריים לכך היו הרי געש ענקיים שהתפרצו במערב הודו. נפלטו לאטמוספרה כמויות גדולות של פחמן דו חמצני -CO2  וגופרית דו חמצנית - SO2 שגרמו לירידת גשם חומצי, ומי האוקיינוס נעשו חומציים.

קרום כדור הארץ יושב על מגמה נוזלית לוהטת המתפרצת בלחץ הגזים, אל פני האדמה. הקרום העבה, מונע התפרצות כזו בכל מקום, אך יש התפרצויות מהרי געש ומסדקים. ה"מגמה" מורכבת מסלעים מותכים בטמפרטורה של אלפי מעלות צלזיוס בבטן האדמה, וכוללת גזי פחמן דו חמצני, חנקן, מימן גופריתי, מיתן, ועוד. כאשר יש לחץ גזים מרוכז בנקודה מסוימת בקרום, המגמה מתפרצת החוצה, משתחררים הגזים ונשארת לבה נוזלית המתקשה לסלעי בזלת.

החוקרים טוענים שפליטת הגזים הרעילים לאוויר מהרי הגעש, הייתה פי 30 יותר מאשר מנפילת מטאוריט על כדור הארץ. מכאן שהפעילות הוולקאנית הייתה הסיבה העיקרית לשינוי האקלים, שגרם להכחדת היצורים. אחרי שהאטמוספרה נעשתה פחות רעילה, החיים התחילו להשתקם במים וביבשה. במחקר, נעזרו במיקרואורגניזמים חד תאיים מאובנים, בשם Planktonic Foraminifera ששרדו או נעלמו בשכבות הסלעים בזמנים שונים. פורמינפרה היו יצורים מיקרוסקופיים ימיים, שגודלם פחות מאחד מ"מ, והיו רגישים לשינויי טמפרטורה, חמצן, מליחות המים, ולהתמעטות חומרי מזון. שינוי קיצוני רק באחד המרכיבים האלה יכול היה לגרום למותם. על פי היעלמותם, יכלו החוקרים לקבוע את עוצמת ההכחדה באותו הזמן בסביבתם.

יש חוקרים הטוענים שגם אוכלוסיית האדם עמדה על סף הכחדה לפני שבעים אלף שנים, ופרסמו את ממצאי מחקרם בחודש אפריל 2008, בכתב העת "American Journal of Human Genetics". בני האדם שחיו אז, בעיקר במזרח אפריקה, סבלו מבצורות רצופות שנמשכו שנים רבות, ונאלצו להתקיים בקבוצות קטנות ומבודדות. מספרם הצטמצם מאוד, עקב שינויי אקלים קיצוניים, ורק מאוחר יותר החלו להתרבות ולנדוד אל מחוץ לאפריקה. 

מחקר שנעשה על ידי חוקרי נ.א.ס.א ופורסם ב 2011. 12. 8 , מסביר שגם בימינו קיים פוטנציאל להתחממות מהירה של כדור הארץ ועליית מפלס מי האוקיינוסים, אם מגמת זיהום האוויר לא תשתנה. משנת 1880 עד שנת 2010 עלתה הטמפרטורה בכדור הארץ ב 8 מ"צ, והיום היא עולה במעלה אחת צלזיוס בכל 10 שנים. עליה זו היא תוצאה ישירה של גזי החממה המתרבים באטמוספרה, במיוחד CO2 הנפלט משריפת דלקים ופחם. מעריכים שעד לאמצע המאה ה 21 , כמות CO2 באוויר עלולה להיות כפולה מזו שהייתה עד ראשית המהפכה התעשייתית, והטמפרטורות ימשיכו לעלות, עם כל ההשלכות הסביבתיות מכך.   

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

   

Comments