קרני שמש ובריאות הגוף

קרני שמש ובריאות הגוף \ אהוד קלפון

חוקרים אנגלים טוענים שחשיפה לשמש עשויה להוריד את לחץ הדם, להפחית סיכונים למחלות לב ואף להאריך חיים. בזמן השהייה בשמש נוצרת בגוף האדם תחמוצת חנקנית (NO) המורידה את לחץ הדם, נוסף על יצירת ויטמין D המגביר את ספיגת הסידן והזרחן ממערכת העיכול אל הדם ואל העצמות.

החוקרים מציגים את תוצאות מחקרם בכנס מומחים, באוניברסיטת אדינבורו ביום שישי 2013. 5. 10 . הם טוענים שהתועלת לגוף מחשיפה לקרניים אולטרה סגולות של השמש, עולה בהרבה על הנזק האפשרי לעור. למשל, מחלות לב והתקפי שבץ הקשורים ללחץ דם גבוה, מסכנים חיים פי 80 מאשר סרטן העור.

נבדקו שתי קבוצות של אנשים שנחשפו למנורות שיזוף, כשבאחת נחסמו הקרניים האולטרה סגולות.

התוצאה מראה שלחץ הדם ירד אצל האנשים בקבוצה שספגה את הקרניים האולטרה סגולות, ובקבוצה השנייה לא היו שינויים. כך שיש חשיבות לחשיפת העור לקרני השמש במידה הרצויה, ובשעות המתאימות ביום. הם טוענים שהשימוש בתוספי מזון המספקים ויטמין D לגוף, אינם יכולים להיות תחליף שלם לקרינת השמש. לכן רצויה חשיפה של רבע שעה בכל יום לקרני שמש מרוכזות, המסוגלות לייצר ויטמין D בעור, ולא לקרינה של בוקר וערב פזורות, שאינן יעילות.

על פי מחקר שנערך במרכז הרפואי על שם אלברט איינשטיין בניו - יורק, יש חסר בוויטמין D אצל 70% מ 6000 הילדים שנבדקו מגיל שנה עד 21. ויטמין D נחוץ לגדילה נורמאלית של העצמות, שומר על רמה תקינה של זרחן וסידן בדם ועוד. המחלה הנפוצה אצל ילדים חסרי ויטמין די היא רככת העצמות (Rickets) ועיוות שלד הגוף. חוסר בוויטמין D, נמצא גם אצל אנשים מבוגרים עם מגוון מחלות כגון, עצמות דקות ושבירות, מחלות לב וכדומה. תרכובות הויטמינים למיניהם אינן מיוצרות בדרך כלל בגוף, ויש צורך לקבלן מבחוץ.

לקרני השמש יש עוצמה רבה יותר בגובה ההרים, שם האטמוספרה דלילה, אך עוצמתה יורדת בגובה פני הים, ונמוכה עוד יותר באזור ים המלח הנמצא 400 מטרים מתחת לפני הים. באזורים הנמוכים של כדור הארץ האטמוספרה יותר דחוסה, ומסננת היטב את הקרינה האולטרה סגולה המגיעה מהשמש. קרני השמש משפיעות על האקלים, ותומכות בחיים באמצעות תהליך הפוטוסינתזה, שהוא הבסיס לקיום עולם הצומח ועולם החי.

קרניים אולטרה סגולות - UV, הן קרניים אלקטרומגנטיות בעלות אורך גל קצר, המסוגלות לחדור לעור. השמש שולחת קרניים בגלי אורך שונים, מארוכים עד לקצרים, כגון: אינפרה אדום, אור נראה, על - סגול, קרני X וקרני גאמא. אור השמש אומנם נראה לבן, אך אם מעבירים אותו דרך מנסרה הוא מופרד לספקטרום של צבעי הקשת. גם טיפות המים מהוות מנסרות קטנות השוברות את האור למגוון צבעיו.

החוקרים טוענים, שילדים הנמצאים רוב הזמן במקומות סגורים, מבלי להיחשף לקרני השמש, מסכנים את בריאותם.