אלרגיות לפריחת האביב

אלרגיות לפריחת האביב \ אהוד קלפון

העונה העיקרית לתגובות אלרגיות, נמשכת לאורך ימי הפריחה באביב. אצל אנשים אלרגיים, מערכת החיסון מזהה גרגירים של אבקת פרחים (או חלקיקים טבעיים לא מזיקים), כחומרים אלרגנים ופועלת נגדם. תפקיד המערכת החיסונית הוא להגן על הגוף מפולשים מסוכנים, אולם קורה שחודר חומר לא מזיק לגוף, ובכל זאת מופעלת בטעות המערכת החיסונית נגדו.

בעונה זו, יש הרבה יותר אנשים הסובלים מאלרגיות בגלל שפע הפרחים המפיצים את אבקתם ברוח, כחלק מתהליך הרבייה שלה. עצים נשירים למשל, כגון תפוחים הפורחים באביב ואבקתם מועברת על ידי חרקים, אינם גורמים לתגובות אלרגיות.

אלרגיה לצמחים תלויה בכמות האבקה המרחפת באוויר. לכן ארצות רבות מדווחות כל יום בתקשורת, על כמות האבקה הנמצאת במטר קוב של אוויר, על מנת להזהיר את הסובלים מאלרגיות. למשל 1500 גרגרי אבקה במ"ק נחשבת גבוהה למדי, אולם לעתים יש ריכוז העולה על 6000 במ"ק, הגורם לתופעות המתקבלות בקדחת השחת (Rhinitis). אז מופיעים התסמינים כגון נזלת מימית, אף סתום, התעטשות, קוצר נשימה, גירוד בעור ועוד.

חוקרים רבים טוענים שלתורשה יש חלק חשוב אצל אנשים אלרגיים, אך השפעת הסביבה הולכת ומתעצמת עם התגברות זיהום האוויר. הקיץ פחות בעייתי, בגלל מיעוט פריחה, אולם הסובלים מצמחי כותלית יהודה, ימשיכו להרגיש את אבקתה באוויר עד לסיום פריחתה באמצע הקיץ.

ברוח האביבית יש עליה בכמות גרגרי האבקה באוויר, אך אם יורד גשם, ואפילו קל ביותר, הוא מנקה את האוויר מאבק ומאבקה, ויש פסק זמן לסובלים מאלרגיות באוויר החופשי. יש אנשים הסובלים מאלרגיות בעונות הפריחה העיקריות, ואחרים הסובלים לאורך כל השנה מפריחה של צמחים לא בולטים, גם מהמעטים הפורחים לאורך הקיץ.

אלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית לחומרים החודרים לגוף, או באים במגע עם הגוף וגורמים לתופעות לוואי שונות. אלרגנים הם חומרים חיצוניים הבאים במגע עם הגוף ומעוררים אלרגיות. האלרגנים הידועים מבין הצמחים, הם אלה המייצרים כמות גדולה של אבקת פרחים כגון ברוש, ערער, זית, איקליפטוס, אורן, תמר (זכר), אגוז פקאן, אלונים, אלות, אילנתה, שיטה, אשל, לענה, סרפד הכדורים, דשא , דגניים למיניהם ועוד.

בתוך הבית, מעוררי האלרגיות יכולים להיות אבק, עבשים, שערות נושרות של חיות בית, נוצות של עופות וציפורים, מכרסמים ועוד. יש גם אנשים אלרגיים לעקיצות דבורים ועכבישים, ואחרים אלרגיים לסוגי מזון, תרופות וכדומה.

בעונת הסתיו יש אלרגנים אופייניים, שמקורם באבקת פרחים המתפזרת על ידי הרוח הסתווית. הבולטים שבהם, הם שיחי לענה חד זרעית הצומחים בר בטבע, ושיחי לענה תרבותית הנטועים בגינות הנוי.

בעונת החורף, האנשים מבלים יותר זמן בבתים סגורים, שבהם האבק מכיל גם חרק קטן בשם קרדית האבק, העלול לגרום לאלרגיות מתמשכות בדרכי הנשימה. קדחת השחת הופיעה אצל בני אדם מאז ומתמיד, אולם באמצע המאה התשע עשרה, תארו לראשונה באנגליה את המחלה, שהופיעה אצל איכרים בשדות בעונת קציר הדגניים. מעריכים שחמישית מכלל בני האדם בעולם היום, ובפרט צעירים עד גיל 25 בעולם המערבי, סובלים מאלרגיית האביב.

כאשר נכנסים אלרגנים לאף, הם מגרים את הרירית ומערכת החיסון נכנסת מיד לפעולה ויוצרת נוגדנים נגד הפולשים. במקרה של אבקת פרחים, נוצרים נוגדנים נגד מולקולות החלבון של גרגרי האבקה. זה גורם לתאים לשחרר היסטמין הגורם לתסמיני האלרגיה.

אחת הדרכים להימנע מאלרגיות עונתיות, היא לא להימצא בקרבת הצמחים הפורחים שהוזכרו מקודם, כדי לא להיחשף לאלרגנים שלהם, ולא לטעת אותם סמוך לבית, לגני הילדים, לבתי הספר, וגם לא בין צמחי הנוי בגינות של שכונות המגורים.