עיניים לראות

עיניים לראות \ אהוד קלפון

"...לב לדעת ועיניים לראות ואוזניים לשמוע..." (דברים כ"ט , ג).

בתרבויות שונות ייחסו לעיניים תכונות רבות מעבר לראייה, וניסו ללמוד בהן על אופיו ונפשו של האדם. במקרא, יש אזכורים לעיניים במשלים, כגון "מה ירמזון עינייך". "אחר עיני הלך לבי". "החכם עיניו בראשו". "טוב מראה עיניך מהלך נפש". "מאור עיניים ישמח לב", ועוד. לפני מאות שנים למדו בני אדם ללטש זכוכית כדי להגדיל אותיות לצורכי קריאה, ובראשית המאה ה 14 הומצאו המשקפיים לתיקון קוצר ראייה באיטליה.

כאשר הומצא הדפוס באמצע המאה ה 15 התרבו הקוראים, התפתחה תעשיית ליטוש הזכוכית, והשתפרו המשקפיים. בני אדם שהיו מוגבלים בהתנהלותם ובמשלוח ידם בגלל ליקויי ראייתם, שיפרו את אורח חייהם. מאידך, לא נמצא מזור לאנשים שהלכו והתעוורו, עד למחקרים החדשים, הנעשים בימים אלה, המבשרים עתיד טוב יותר.

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה הראו בפעם הראשונה בעולם, שהשתלת תאי עצב פוטו-רצפטורים (קולטני ראיה) בתוך עין פגועה, יכולה להשיב את הראייה. המחקר התפרסם בתאריך 18. 4. 2012 בכתב העת המדעי Nature . החוקרים שתלו ברשתית פגועה של עיני עכברים בוגרים, תאי עצב רגישים לאור שנלקחו מעניים בריאות של עכברים צעירים. איבוד פוטו-רצפטורים ברשתית העין, היא הגורם לעיוורון אצל הרבה בני אדם, כולל דגנרציה בעת זקנה. שישה עד שמונה שבועות לאחר השתלת התאים העצביים מהסוג קנים, הראייה חזרה למצב הנורמאלי, והעכברים יכלו למצוא בקלות את דרכם במבוך.

תאי העצב הפוטו- רצפטורים שנשתלו ברשתית, יצרו את הקשר העצבי הנחוץ כדי להעביר אינפורמציה ויזואלית אל המוח.

החוקרים הראו שהשתלה כזו יוצרת אינטגרציה מוצלחת עם המערכת העצבית הקיימת ברשתית, המשיבה את הראייה לעין. הם מקווים לחזור על הצלחה זו גם בעזרת פוטו- רצפטורים המתפתחים מתאי גזע עובריים, ולעבור לניסויים שיעזרו להשיב את הראיה בבני אדם. הניסוי הראה את יכולת המוח לתקשר עם תאי העצב החדשים שהושתלו ברשתית הפגועה, ולחדש את הראייה.

הקוטר הממוצע של עין אדם הוא 22 מ"מ, ובחלק הקדמי חיצוני שלה נמצאת קרנית - Cornea – שקופה. תפקיד קשתית העין הוא לכווץ ולהרחיב את האישון, שהוא חלל אפל במרכז, הקובע את כמות האור החודרת לעין, כמו בצמצם של מצלמה. העדשה הנמצאת מאחורי האישון, היא אלסטית ושקופה, קוטרה 10 מ"מ, ותפקידה למקד את קרני האור על הרשתית. החומר הזגוגי הוא נוזל שקוף הממלא את חלל העין, שדרכו עובר האור.

הרשתית - Retina – היא השכבה הפנימית של העין, המורכבת מרשת של פוטו-רצפטורים, הקולטים קרני אור, והופכים אותן לזרמים עצביים העוברים דרך עצב הראיה אל המוח. על הרשתית יש שני סוגי פוטו רצפטורים: קנים- Rods לראיה בחשכה, ומדוכים- Cones לראיה ביום עם צבעים. עצב הראיה מורכב מיותר ממיליון סיבי עצב, ותפקידו להעביר דחפים עצביים מהרשתית לאונה העורפית של המוח, שם נמצא המרכז המתרגם אותם לתמונות.

תאי גזע - Stem cellsהם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך, שעדיין לא עברו דיפרנציאציה (התמיינות), לכן הם יכולים לייצר תאים מסוגים שונים. הם מסוגלים להתחלק , להתרבות ולחדש את עצמם, ולהמשיך ליצור עוד תאי גזע לתקופה ארוכה. הם אינם ממוינים ואינם ספציפיים, ומסוגלים להתמיין לסוגי תאים אחרים בכל רקמת תאים בגוף.

כאשר שותלים תאי גזע ברקמה פגועה, הם מתחילים רגנרציה של תאי הרקמה ומחדשים אותה. תאי הגזע באים במגע עם חומרי הגדילה הכימיים שברקמה שאליה הוזרקו, המכוונת אותם לאלו תאים להתמיין. תאי גזע עובריים הנלקחים מעוברי אדם, מסוגלים להתרבות באופן חופשי בתרבית תאים, ללא הגבלה.