גז מיתן מתרבה באוויר

גז מיתן מתרבה באוויר \ אהוד קלפון

לפני כמה שנים, התקבלה החלטה בינלאומית לקצץ את פליטת גזי החממה ב 50% עד שנת 2050 . משנת 2000 עד שנת 2007 , לא הייתה כמעט עליה באחוז גז המיתן (CH4) באוויר, אך בשנת האחרונה (08 ), עלתה כמותו, באזורים שונים מסביב לכדור הארץ.

הגזים הגורמים ליצירת אפקט החממה ולהתחממות כדור הארץ הם: 70% פחמן דו חמצני (CO2 ) , 20% גז מיתן (Methane ), 5% תחמוצות חנקן (NO ), ועוד 5% גזי חממה אחרים כגון CFC. גזים אלה, היוצרים כעין חממה באטמוספרה, אינם מאפשרים לחום המוחזר מכדור הארץ לברוח לחלל, אלא מוקרן בחזרה לאדמה, ומעלה את הטמפרטורה.

מאידך, לולא אפקט החממה, הטמפרטורה בכדור הארץ הייתה 40 מ"צ פחות מהממוצע של היום, והחיים היו נראים אחרת לגמרי. אומנם גז מיתן הוא השני בכמותו באוויר אחרי פחמן דו חמצני, אך הוא גורם ליצירת אפקט החממה פי 20 מזה של CO2 . יותר מ 60% מהאנרגיה שבה משתמש האדם, באים משריפת דלקים למיניהם, הגורמים לזיהום אוויר, לערפיח, לאפקט החממה ולהתחממות גלובאלית.

גז מיתן (CH4), חסר צבע וריח, ונפלט באופן טבעי מתוך מכרות פחם. במכרות רבים בעולם, מצאו את מותם אלפי כורים כתוצאה מפיצוץ גז מיתן. הוא נוצר גם בקרקעית ביצות ואגמים, על ידי פרוק אנ-אירובי (ללא נוכחות חמצן) של צמחים שמתו ונפלו לקרקעית. הוא נפלט ממזבלות, שם מתפרקת פסולת אורגנית, ועלול לגרום לשריפות. יש מקומות בעולם וגם בארץ, המשתמשים בגז מיתן שאוספים במזבלות, כדי ליצור חשמל.

יונקים צמחוניים, כגון צאן ובקר ואחרים, פולטים ממערכת העיכול כמות גדולה של מיתן, המתווספת לריכוזים הקיימים באוויר. למעשה 95% מאפקט החממה, נגרם מריכוז אידי מים באוויר, שאין לנו שליטת על היווצרותם. גורמים אחרים הם 3.6% פחמן דו חמצני (CO2 ), 1% חנקן חמצני (NO ), וכן 0.4% גז מיתן (CH4). אלא, שצמצום פליטת גזים מהתעשייה, יכולה להקטין את הנזקים לסביבה ולאדם. במחקר שנעשה ב MIT בארה"ב ובאוניברסיטת בריסטול באנגליה, התגלה גידול משמעותי בפליטת גז מיתן, בעיקר בהמיספרה הצפונית של כדור הארץ, שם מרוכזת עיקר התעשייה של העולם המודרני.

לפני 3.5 מיליארד שנים, הייתה כמות גז המיתן באטמוספרה של כדור הארץ פי 1000 יותר מהכמות של היום. באטמוספרה של מאדים התגלה גז מיתן, שזה יכול להעיד על פעילות חיידקים בתנאים ללא חמצן (אנ אירוביים), או על פעילות וולקנית. מיתן מתפרק מהר במאדים, בקרינה האולטרא סגולית, המגיעה מהשמש. זה נמשך מאז שכוכב הלכת נוצר לפני 4.5 מיליארד שנים, לכן צריך להיות מקור להיווצרותו המתמדת של הגז בהווה.

בעבר הלא רחוק, היו כמה קטסטרופות טבעיות, בשני אגמים קרובים בקמרון שבאפריקה. באגם ניאוס התפרץ גז מיתן, באופן פתאומי בפיצוץ עז, והרג 1800 בני אדם. גם באגם סמוך התפרץ הגז בבת אחת בפיצוץ גדול והרג 37 בני אדם שהיו בסביבתו. על פי עדי הראיה, התפרצות הגז הייתה מלווה ברעש חזק עם ברק אור.

חוקר בשם גרגורי ריסקין מארה"ב טוען שלפני 251 מיליון שנים, עוד לפני הופעת הדינוזאורים, הייתה סדרת התפרצויות גז מיתן פתאומיות שהכחידו 95% מכלל היצורים שחיו במים ועוד 70% מהיצורים שחיו על היבשה. גם לפני 55 מיליון שנים הייתה התפרצות גז מיתן, שגרמה להתחממות כדור הארץ והשפיעה על מהלך החיים במשך 100 אלף שנים.

קיים חשש היום, מכמויות גז המיתן העצומות, הלכודות בטונדרה הארקטית. הגז הלכוד בתחתית הביצות החצי קפואות, עלול להתפרץ בבת אחת, יגרום להתחממות אטמוספרת כדור הארץ ולהכחדת מינים רבים של החי והצומח. בירח טיטאן המקיף את כוכב הלכת שבתאי (סטורן), התגלתה אטמוספרה, שרובה מורכבת מגז מיתן. יתכן שבעבר הרחוק, אטמוספרת טיטאן הייתה מורכבת מחנקן וחמצן, וכעת היא ברובה מיתן.

אם זה אכן קרה בפלנטות אחרות, זה עלול לקרות גם בכדור הארץ. היום, לא מפסיקים לדבר על התחממות כדור הארץ, המסת קרחונים בקטבים, עליית מי הים והצפת יבשות, מדבור אזורים חקלאיים ועוד, אך כל אלה מתגמדים לעומת שינוי הרכב האטמוספרה הנוכחי בכדור הארץ, לאטמוספרה המורכבת ברובה מגז מיתן, כפי שזה קרה בפלנטות אחרות של מערכת השמש וגם מחוצה לה. לעניין זה חייבים להיערך במאמץ כלל עולמי, תוך הפחתה מידית במזהמי האוויר למיניהם, ותוך הורדה למינימום, של פליטת גזי החממה לאטמוספרה.