אדם קדמון והאש

אדם קדמון והאש \ אהוד קלפון

במיתולוגיה היוונית, פרומתאוס בנו של טיטאן בשם לפיתוס, גנב את האש מזאוס ומסרה לבני אדם. זאוס הזועם, קשר את פרומתאוס לסלע, ועוף דורס אכל מכבדו שהתחדש כל הזמן. הרקולס הרג את הדורס האימתני והציל את פרומתאוס מעונש הנצחי.

על פי מחקרים ארכיאולוגיים שנעשו באתרים עתיקים בעולם, נכתב שהאדם הפרהיסטורי למד להבעיר אש, לא לפני 150 אלף שנה. אולם, על פי הממצאים האחרונים שהתגלו באתר החפירות בגשר בנות יעקב, הגיעו למסקנה, שהאדם הקדמון שחי כאן, ידע להבעיר אש, כבר לפני 790,000 שנים. הידע בהבערת אש והשליטה בה, שינתה לגמרי את אורח חייו של הומו ארקטוס (Homo Erectus) (האדם הזקוף), ואפשרה לו לנדוד מאפריקה לאזורים לא מיושבים ומסוכנים. הליכתו הזקופה, אפשרה לו ללכת למרחקים ארוכים, והיה הראשון שנדד מאפריקה לפני 1.8 מיליון שנה, לאורך השבר הסורי אפריקאי, עד למרחבי אסיה ואירופה.

לאחרונה נמצאו שישה שלדים מאובנים של הומו ארקטוס, במדינת גיאורגיה. אחד מאבי אבותיהם של האדם הומו ספיאנס (Homo Sapiens ) והניאנדרתאלי (Neanderthal ) (שהם שני מינים נפרדים), היה שייך לשושלת הומו ארקטוס.

הידע בהבערת אש, האיצה את נדידתו של האדם, כי בטחונו גבר וכך גם שרידותו. מדורה בוערת בפתח המערה, הגנה עליו מפני חיות טרף, אפשרה לו להתחמם בחורף, שמשה לו תאורה בלילות ואפשרה לו לבשל מגוון רחב של מזונות שליקט בשדות, או הביא מהציד ומהדיג.

האתר הארכיאולוגי בגשר בנות יעקב, התגלה בשנות השלושים של המאה העשרים, על ידי חיילים בריטיים בתקופת המנדט. האתר נחפר מאז בהפסקות, ועדיין מוצאים בו ממצאים רבים, כמו התגלית האחרונה של נתזי צור שרופים מתקופות קדומות. ממצאי החפירות באתר מוכיחים, שהאדם למד להבעיר אש (בעזרת כלי צור) מאות אלפי שנים, מוקדם יותר ממה שהיה ידוע.

האתר נמצא, כשלושה ק"מ מדרום לעמק החולה, וממצאים רבים עדיין מתגלים בשתי גדות הירדן משני צדי הגשר, לאורך כארבעה ק"מ. באתר נמצאו סלעי בזלת, צור ועצמות, שמהם עשה האדם כלים שונים. נמצאו גם מאובנים של עצמות קרנף, פיל, חזיר, היפופוטם ועצמות סוס. האתר נמצא בשבר הסורי אפריקאי, שבו יש תנועות טקטוניות תמידיות, רעידות אדמה, גלישות אדמה והרבדות סחף בעמק.