היעלמות יצורים בעבר

העלמות יצורים בעבר \ אהוד קלפון

עד היום הייתה מקובלת התיאוריה שהדינוזאורים ויצורים אחרים בכדור הארץ, נכחדו עקב נפילת מטאוריט היכן שמפרץ מקסיקו היום, לפני 65 מיליון שנה. טוענים שעוצמת הפגיעה של המטאוריט - Meteorite - הייתה שווה לעוצמת האנרגיה הנפלטת משני מיליון פצצות מימן. זה גרם לעליית אבק וגזים לגובה האטמוספרה, שחסמו את קרני השמש מלחדור לאדמה, שינו את הרכב האטמוספרה, וגם את מקומות המחייה שלא אפשרו קיום ליצורים.

היום יש לחוקרים מאוניברסיטת פרינסטון בארה"ב הסבר אחר, ופרסמו את ממצאי מחקרם בכתב העת המדעי, Journal of Geological Society in India בתאריך 2011. 11. 18 . הם גילו שלא הייתה הכחדת יצורים פתאומית, אלא הכחדה מתמשכת שנמשכה לאורך תקופה של כמה אלפי שנים. הגורמים העיקריים היו הרי געש ענקיים שהיו פעילים במערב הודו, וגודלם היה פי שלושה מגודל צרפת. הם פלטו לאטמוספרה כמויות גדולות של פחמן דו חמצני - CO2 וגופרית דו חמצנית - SO2 שגרמו לגשם חומצי מתמשך, ומי האוקיינוס היו חומציים.

כל אלה הביאו להכחדה מתמשכת של יצורים רבים כולל הדינוזאורים. כתוצאה מזיהום הסביבה על הרי הגעש והמטאוריט שנפל לפני 65 מיליון שנים ואחרים, האטמוספרה הרעילה לא אפשרה חיים במשך חצי מיליון שנים. החוקרים טוענים שפליטת גזים רעילים לאוויר מהרי געש ענקיים, הייתה פי 30 יותר מאשר מנפילת מטאוריט אל כדור הארץ.

מכאן שהפעילות הוולקאנית הייתה הגורם הראשי לשינוי הסביבה, שגרם להכחדה שנמשכה אלפי שנים, והתרחשה מאות אלפי אחרי נפילת המטאוריט במפרץ מקסיקו. החיים התחילו להשתקם במים וביבשה, רק אחרי שהאטמוספרה נעשתה פחות רעילה, והרכבה התקרב להרכב האוויר של היום, הכולל 21% חמצן, 78% חנקן, 0.03% פחמן דו חמצני, וגזים אחרים. החוקרים נעזרו במיקרואורגניזמים חד תאיים מאובנים, בשם Planktonic Foraminifera ששרדו או נעלמו בשכבות סלעים בזמנים שונים.

הם היו יצורים ימיים מיקרוסקופיים, שגודלם היה פחות ממילימטר אחד. היו רגישים לשינויים שחלו בכמות החמצן, מליחות המים, טמפרטורה, וחומרי מזון. שינוי קיצוני באחד המרכיבים האלה בסביבתם, היה מספיק כדי לגרום למותם. על פי היעלמותם יכלו החוקרים לקבוע את עוצמת ההכחדה באותו הזמן בסביבתם.

קרום כדור הארץ מוצק, אך יושב על מגמה נוזלית לוהטת המתפרצת בלחץ הגזים, אל פני האדמה. הקרום העבה מונע התפרצות כזו בכל מקום, אלא רק במקומות מרוכזים, כמו בלוע הר געש או דרך סדקים בקרום כדור הארץ. ה"מגמה" מורכבת מסלעים מותכים בטמפרטורה של אלפי מעלות צלזיוס בבטן האדמה, וכוללת גזים אחדים כגון פחמן דו חמצני, חנקן, מימן גופריתי, מיתן, ועוד. כאשר יש לחץ גזים מרוכז וממוקד לנקודה מסוימת בקרום כדור הארץ, המגמה מתפרצת החוצה, משתחררים הגזים לאוויר, ונשארת לבה נוזלית הזורמת במורד ומתקשה לסלעי בזלת.

מרבית מיני הדינוזאורים נכחדו מבלי שהתפתחו מהם מיני בעלי חיים כפי שזה קרה עם יצורים אחרים במהלך האבולוציה. יוצאי דופן הם העופות שהתפתחו ישירות מאחד או מכמה מינים של דינוזאורים. עד היום נמצאו מאובנים רבים שלהם, שאורכם נע בין מטר אחד לארבעים מטרים. הדינוזאורים שלטו בעולם החל מלפני 210 מיליון שנה, ברצף של 150 מיליון שנה עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנה. בתחילה הופיעו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגליים ומאוחר יותר הופיעו גם דינוזאורים שחיו על גדות נחלים וחופי אגמים שהלכו על ארבע גפיים. יש חוקרים הטוענים שגם האדם עלול היה למצוא את עצמו במצב דומה, כפי קרה בעבר הפרהיסטורי שלו.

חוקרים מתחום הגנטיקה והאנתרופולוגיה, טוענים שאוכלוסיית האדם עמדה על סף הכחדה לפני שבעים אלף שנים, ופרסמו את ממצאי מחקרם בחודש אפריל 2008, בכתב העת "American Journal of Human Genetics". בני האדם שחיו אז, בעיקר במזרח אפריקה, סבלו מבצורות רצופות שנמשכו שנים רבות, ונאלצו להתקיים בקבוצות קטנות ומבודדות. אוכלוסייה זו הצטמצמה מאוד עקב שינויי אקלים קיצוניים, ורק מאוחר יותר החלה להתרבות ולנדוד אל מחוץ לאפריקה.

לפני 12 אלף שנים בסוף עידן הקרח האחרון, האקלים החל להשתנות בהדרגה, נוצרו ביצות ענק באזורי קרח שנמס, התפתחו יערות צפופים, והאדם החל להתפשט צפונה לאזורים יותר נוחים למחייה. במרחבי הצפון כמו בסיביר ואלסקה, חייה הממוטה שהייתה יונק ענק ושעיר, הקרובה לפיל של היום רק גדולה ממנו. מניחים שהיא נכחדה מהעולם לפני כחמש עד עשרת אלפי שנים, בעקבות השינויים שחלו באקלים ובמרחבי המחייה שלה בצפון, ובעקבות הצייד הרב מצד האדם.