ארץ פלגי מים

ארץ פלגי מים \ אהוד קלפון

בשבוע הראשון של ינואר שנת 2020 נפתחו ארובות השמים והארץ מלאה פלגי מים. ירדו כמויות גדולות של גשמים בזמן קצר שהציפו בתים, רחובות, חניונים תת קרקעיים וכבישים. נחלים גאו בכול הארץ וגרפו אדמת שדות, רכבים ובני אדם למרחקים. כבישים התכסו מים וחסמו את התנועה בערים, במישור החוף, בשפלה ובנגב. בצפון רמת הגולן ובחרמון נערמו שלגים רבים, והכינרת עלתה מאות סנטימטרים בזמן קצר. רוחות חזקות שהגיעו למאה קמ"ש, העיפות כול מה שנקרה בדרכן, ובעיקר חפצים שלא היו מחוזקים לבניינים ולאדמה. עצים גבוהים נפלו, קירות תמיכה קרסו וכבלי חשמל נקרעו. קור עז שהגיע מצפון כדור הארץ ביחד עם ענני גשם מהים התיכון, הורידו משקעים רבים עם שלגים. קרני שמש קרות הגיחו ליום אחד, ונעלמו תחת מסך כבד של עננים ומטרים של ינואר 2020.

בסביבת נופית, מקום מגוריי, נחל ציפורי עלה על גדותיו והציף שדותיו, ונחל קישון גרף את סביבותיו. אדמת העמק רוותה מים, ונבטים צובעים מרחבים בירוק. לובן כרכומים על הגבעות, ופרחי רקפת מגיחים מבין הסלעים. טוענים, שכמות הגשם הגדולה והמרוכזת שירדה עלינו בזמן קצר, היא תופעה חריגה שזוכרים כמותה רק לפני עשרות שנים. החוקרים מיחסים זאת לשינויים האקלימיים המהירים, שעוברים על כדור הארץ בשנים האחרונות.

בימים אלה, משתוללות שריפות ענק, ביבשת אוסטרליה,שמכלות יערות, שדות חקלאיים ועיירות שלמות. עשן מחניק מבריח את התושבים מבתיהם, והשלטונות עומדים חסרי אונים מול איתני הטבע. בקוטב הדרומי התגלו סדקים עמוקים ומפולות קרחונים לים, והפשרתם עלולה להביא לעליית פני המים ושקיעת איים וחופים נמוכים. הקרחונים נמסים בהרים הגבוהים, ושכבות הקרח של איסלנד וגרינלנד צונחות לים הארקטי ומעלות את פניו.

אי הסדרים בתופעות האקלימיות של כדור הארץ, נגרמים כתוצאה מזיהום האטמוספרה על ידי גזי החממה,גזי פחמן, חנקן, מיתן, גופרית, חלקיקי שריפות ועוד. ההתחממות האיטית מביאה לשינויים אטמוספריים גלובאליים, ובאזורנו יתרחב המדבר ויפחתו המשקעים. לכן הפחתת זיהומי התעשייה ופחות שימושים בדלקים פוסיליים יכולה להביא להאטת תהליך ההתחממות. אך יש גם כמות גדולה של גז מיתן הנפלטת מצאן ובקר, גזים מהרי געש, גזים המשתחררים מביצות שהיו קפואות במשך מיליוני שנים והפשירו, משריפות טבעיות של יערות וחורשים, ומשריפות מכוונות באמזונס ובמקומות אחרים בעולם, ליצירת אדמות לעיבוד חקלאי.