השפעת רוחות שמש על הארץ

השפעת רוחות שמש על הארץ \ אהוד קלפון

השבוע של סוף ינואר 2012 , כדור הארץ מושפע מסערות שמש - Solar Flares - או "רוחות שמש" חזקות המגיעות אליו. רוח סולרית היא זרם של גז, שנע מהשכבה החיצונית של השמש במהירות של 150 אלף קמ"ש, עם חלקיקים טעונים בטמפרטורה גבוהה מאוד. תופעה זו נגרמת על ידי שחרור מאגרי אנרגיה הנמצאים בשדה המגנטי של השמש, ועוצמת הסערה השבוע, היא בדרגה 3 מיתוך 5 . רוחות סולריות גדולות, חוזרות במחזוריות של 11 שנים, וגם הקטבים של השמש מתחלפים בכל 11 שנים. בכדור הארץ לעומת, זאת קוטב צפון ודרום מתחלפים פעם במיליון שנים. רוחות סולריות גדולות משחררות אל החלל חלקיקים טעונים, המגיעים בחלקם לאטמוספרת כדור הארץ ויוצרים בה סערות בשדה המגנטי. הן גורמות לזוהר הצפוני - Aurora Borealis - הנראה היטב בחושך בכיוון הקוטב הצפוני.

בשכבת היונוספרה, הנמצאת בגובה 100 ק"מ מעל פני כדור הארץ, יש ריכוז גבוה של אלקטרונים, הנפגשים עם החלקיקים הטעונים המגיעים מרוחות השמש, ויוצרים את זוהר הקוטב בצבעי אדום, ירוק וסגול. ככל שהרוח הסולרית חזקה יותר, כך רואים את זוהר הצפון בקווי רוחב רחוקים יותר מהקוטב. רוחות סולריות חזקות עלולות לשבש מערכות אלקטרוניות, תחנות כוח חשמליות, קווי תעופה, מערכות ניווט, לוויינים בחלל, אסטרונאוטים המרחפים מחוץ לחללית ועוד. בתאריך 20.2.20011 חוקרים אמריקאים דווחו על רוחות שמש חזקות שגרמו להפרעות תקשורת בכדור הארץ. הם טוענים שמתחילת המאה העשרים, פעילות השמש הייתה מתונה יחסית, אך מאז חל שינוי בעוצמת רוחותיה ובכמות החלקיקים הנפלטים מפניה.

כדור הארץ מוגן על ידי שכבת האטמוספרה שמסביבו, אך בסערות סולריות בדרגה גבוהה עם קרינה רבה, המופיעות פעם בכמה מיליוני שנים, עלולות להופיע מוטציות מזיקות בעולם החי והצומח, וגם הכחדת מינים. מעריכים שהשמש ניצלה 50% מכמות המימן שבמרכזה, היא תכלה את הדלק המימני והאנרגיה שבה, תדעך לאט ותגווע. בליבת השמש מתרחש תהליך בעירה פנימי, שבו מתלכדים מימנים, ונוצר גז הליום. אנרגית החום הנוצרת בה היא תוצאה של תהליכי מיזוג גרעיני מימן - Nuclear fusion - המתנגשים זה בזה תחת לחץ עצום, בטמפרטורה של 15 מיליון מ"צ. החום הרב נע מהמרכז אל השכבה החיצונית של השמש, שם הטמפרטורה יורדת עד ל 6000 מ"צ.

השמש מורכבת מ 70% מימן, 28% הליום, ועוד 2% מתכות ומינראלים הנמצאים במצב גזי, ומשלימה סיבוב אחד סביב עצמה במשך 30 ימי ארץ. קוטרה 1.4 מיליון ק"מ, שזה פי 100 מקוטרו של כדור הארץ, מסתה פי 332 אלף יותר ממסת ארץ, ונפחה יכול להכיל מיליון כוכבי ארץ. היא משפיעה על אקלים כדור הארץ ותומכת בחיים באמצעות תהליך הפוטוסינתזה. הזווית שבה נמצאת השמש בשמים בצהרים, ביחס לזניט, אחראית על אדפטציות ביולוגיות רבות, כולל צפיפות פיגמנטים בעורם של בני אדם באזורים שונים.

השמש מכילה מסה של 99.8% וכל כוכבי הלכת – Planets - ביחד מכילים מסה של 0.2% . היא שולחת את קרניה במגוון גלים, כגון, גלי אינפרה אדום, אור לבן הנראה לעין (המורכב מצבעי הקשת), גלי על סגול, קרני X וקרני גאמא. ככל שהקרניים קצרות יותר, הן חודרניות יותר לגוף ומזיקות. לקרניים האולטרה סגוליות יש תכונות אנטיספטיות ויוצרות ויטמין D בגוף האדם, אך גם עלולות להזיק לעיניים ולגרום לכוויות ולמחלות עור.