שלג וברד

שלג וברד \ אהוד קלפון

בסערת הגשמים האחרונה ששיאה היה ב 12 ל 12 2010 ירדו הרבה גשמים בארץ, למעלה ממטר שלג בחרמון , וברד ירד בגליל.

השלג נוצר כאשר אדי מים קופאים בעננים והופכים ישירות לגבישי קרח. אוויר עולה עם אדי מים מתקרר, ואדיו מתעבים סביב חלקיקי אבק זעירים וקופאים. מולקולת מים בגביש שלג, יוצרת כוכב סימטרי בעל שש צלעות. טוענים שאין שני פתיתי שלג דומים במדויק בצורתם, והמבנה שלהם תלוי בטמפרטורה ובלחות. כאשר הלחות נמוכה, נוצרות צורות פשוטות ובלחות גבוהה נוצרות צורות מורכבות יותר. פתיתי שלג מורכבים מ 10% מים ו 90% אוויר, ומשקלם הסגולי הוא רק עשירית מזה של המים, לכן הם יורדים לאט באוויר.

ענן הוא אוסף של טיפות מים זעירות המרחפות באוויר. כאשר טמפרטורת הענן מתחת לאפס מ"צ, טיפות המים קופאות בהדרגה וסופחות טיפות נוספות סביבן. קרוב ל 70% מהמשקעים היורדים אל הקרקע מתנדפים בחזרה לאטמוספרה ורק 30% חודרים לקרקע. חלק מהמים זמינים לשורשים ומתנדפים מהצמחים בתהליך הטרנספירציה (דיות), וחלקם מחלחלים לאקוויפרים ומעשירים את מי התהום. ברד הוא גשם קפוא היורד בעוצמה, ואין לו צורה סימטרית, טל נוצר מאדי מים המתעבים סביב עצמים על הקרקע, וכפור הוא טל קפוא.

באזורים טרופיים לא יורדים שלגים, אך בהר קניה למשל, הנמצא סמוך לקו המשווה, יש קרחון קבוע בגובה 6000 מטרים מעל פני הים. הקרח מכסה את לוע הר הגעש בפסגה המורכבת מבזלת. ב 18 בפברואר 2007 ירד ברד כבד בארץ בקוטר 15 ס"מ במשך כעשר דקות, וגרם נזקים לחממות, אך רוב הברד היורד בארץ, קוטרו עד חצי ס"מ ואינו גורם לנזקים.

ברד כבד נוצר בדרך כלל כאשר יש זרימות אנכיות חזקות, המעלות אדי מים כלפי מעלה אל מעבר לרום הקיפאון. גרעין הקרח הקפוא צונח כלפי מטה ואוסף סביבו עוד טיפות שמיד קופאות. אולם הוא אינו מגיע לקרקע, אלא עולה בצורה אנכית כלפי מעלה ואוסף אליו עוד טיפות שקופאות במעטפת החיצונית שלו. תהליך זה של נפילה ועליה אנכית, יכול לחזור על עצמו מספר פעמים עד שנוצר כדור ברד כבד היורד בעוצמה על הארץ.

הברד בנוי כמו גלדי בצל, עם גרעין פנימי קפוא, האוסף סביבו שכבות קופאות במחזורים. קומולונימבוס אוצר בתוכו אנרגיה עצומה, המניעה את האוויר במהירות רבה בצורת רוח אנכית. הברד הכבד ביותר בעולם ירד במדינת קנזס בארה"ב, במשקל של קילוגרם אחד, מגובה של עשרה ק"מ, במהירות 180 קמ"ש. הוא גרם נזקים כבדים לגידולים חקלאיים למכוניות ולבתים.