תל קשיש וסביבתו

תל קשיש וסביבתו \ אהוד קלפון

מעריכים שתל קטן זה (בדומה לתלים קטנים אחרים), כמו תל מבורך שליד בית חנניה, תל מעמר (תל גבע) ליד שער העמקים (בצומת ג'למי), תל חלי ליד נחל ציפורי ואחרים, היו מבוצרים ומיושבים על ידי חיילים ששמרו על דרכי מעבר ועל כפרים חקלאיים בסביבתם.

מאידך, הדרכים הראשיות שהובילו אל תוך עמק יזרעאל היו מוגנות על ידי תלים גדולים, מבוצרים וחזקים הרבה יותר, כגון תל יוקנעם, תל מגידו ותל יזרעאל. על פסגת תל קשיש, רואים חפירות ארכיאולוגיות מעטות, שחשפו שרידים מתקופות היסטוריות ופרהיסטוריות שונות. על מנת להגיע לתל קשיש אפשר לנסוע עד לקריית חרושת ומשם הולכים מעט ברגל ועולים על התל. על פסגתו רואים עמדת ביטון קטנה ששמשה את אנשי ההגנה במלחמת העצמאות, במטרה לשלוט על התנועה בכביש המקשר בין חיפה לישובי עמק יזרעאל.

מראש התל רואים בצד מערב את המוחרקה על רכס הכרמל, שם על פי המסורת היה העימות בין אליהו הנביא ונביאי הבעל. על פי אמונה נוצרים, תל קשיש הוא מקום קדוש, כי נחל הקישון הזורם לרגליו מוזכר בתנ"ך בהמשך לעמידה של אליהו על אמונה באל אחד כמו שכתוב "אדוני הוא האלוהים" (מלכים א' י"ח 40). בדרום מערב, רואים את רכס הרי מנשה ומעבר לו רואים את רכס הר אמיר שבצפון השומרון.

ממזרח משתרע מישור עמק יזרעאל כשבשוליו הצפוניים נמצאים הרי הגליל התחתון, הכוללים את המורדות הדרומיים של הרי נצרת וגבעות טבעון.

בחורף אפשר לראות לרגלי תל קשיש נרקיסים פורחים, כמו בדרום הכרמל סמוך לצומת אליקים, בתל אנפה בעמק החולה, בדרום רמת הגולן ובעוד מקומות בארץ. סמוך לתל, יש פריחה אביבית של כלניות, חרציות, סביונים, גדילן וברקן, חלמית גדולה, מרור הגינה, ציפורני חתול, לוענית מצויה וצמח מרשים במיוחד בעמוד התפרחת שלו, הוא הצמר המפוצל ממשפחת השפתניים. מאוחר יותר פורחים כאן פרגים, בוצין מפורץ, צמחים קוצניים ועוד.

לרגלי התל זורם נחל הקישון (נחל איתן), שהצמחייה הגדלה בגדותיו מגיעה לשיא פריחתה רק באמצע הקיץ. יש כאן עצי ערבה, שיח אברהם, שנית גדולה, פרעושית (בצהוב), סוף וקנה, הרדוף הנחלים, פטל קדוש, חנק מחודד המטפס על הצמחים ועוד. בצד השני של התל, היו שרידי פסי רכבת מהתקופה הטורקית שעליהם נסעה בזמנו רכבת העמק מחיפה לבית שאן ולדרעא בירדן, מרחק של 160 ק"מ. היום יש כאן פינת טבע מטופחת, בין קריית חרושת לקישון, שבה יש צמחיה עשירה.

באמצע שנת 2016 הסתיימה סלילת פסי הרכבת בין חיפה לבית שאן, ומאוקטובר הרכבת פועלת באופן סדיר עם עצירות בתחנות הבאות: (רק חלקן פועלות בינתיים), נשר, אלרואי, כפר יהושע, כפר ברוך, עפולה, תל יוסף והעיר בית שאן. מתוכנן לעבור כאן כביש חוצה ישראל (מספר 6), שיתפצל ליד תל קשיש. כביש אחד באורך 50 ק"מ יוביל לכיוון צפון עד לצומת כברי ליד נהרייה וכביש שני לכיוון צפון מזרח עד ראש פינה וצפונה.

מתכננים גם להרחיב את פארק הקישון, לטעת צמחייה אופיינית, לטהר את מימי הנחל ולסדר מסלולי הליכה, מסלולי רכיבה על אופניים ואפילו שיט באפיק הנחל. שני הישובים הסמוכים לתל קשיש, הם אלרואי וקריית חרושת, שכיום מהווים חלק מקריית טבעון המונה 14 אלף נפש (בשנת 2007).

הישוב אלרואי נוסד בשנת 1935 ונקרא על שם דוד אלרואי שהיה מנהיג רוחני של העדה וראש תנועה משיחית במאה משתים עשרה.

קריית חרושת נקראת על שם הישוב המקראי "חרושת הגויים" המוזכר בספר שופטים, במלחמה שניהלה דבורה וברק בן אבינועם נגד סיסרא בעמק יזרעאל, סמוך לקישון. בשנת 1935 הוקם הישוב קריית חרושת על ידי פועלים שגרו במחנה עבודה ועסקו בסלילת הכביש מחיפה דרך העמק מזרחה. קריית טבעון הכוללת את קריית עמל, בנויה על מספר גבעות המפרידות בין עמק זבולון במערב ועמק יזרעאל במזרח ומתל קשיש וקריית חרושת עד לרמת טבעון בצפון.

בתקופת המשנה והתלמוד, מוזכר ישוב עברי בשם טבעון, שעל שמו נקרא הישוב של היום. בתחומה, נמצאת גם בית שערים העתיקה וגבעת שיך אברק עם פסל אלכסנדר זייד בראשה.

תל קשיש בקיץ ובחורף על רקע הכרמל

צמר מפוצל על רקע תל קשיש והכרמל