חללית סביב כוכב חמה

חללית סביב כוכב חמה \ אהוד קלפון

סוכנות החלל האמריקאית NASA הודיעה ב 18 במרץ 2011 , שהחללית מסנג'ר, ששוגרה לחלל באוגוסט 2004 , הגיעה לכוכב חמה (מרקורי - Mercury ), לאחר מסע של שש וחצי שנים. החללית שהתקרבה למרחק 200 ק"מ מהכוכב, פועלת בתנאי חום גבוהים, ומתוכננת להקיף אותו לזמן רב. מטרות החוקרים הן מיפוי שטחי הכוכב, זיהוי המינראלים שבו, לימוד השדה המגנטי וכוח הכובד שלו ועוד. החללית Messenger השוקלת 1.2 טון, נושאת מצלמה ומכשירים מיוחדים, ועטופה בחומר קראמי, המגן עליה ועל המכשירים, מפני טמפרטורות קיצוניות.

הטמפרטורה ביום מגיעה עד 425 מ"צ, ובלילה היא יורדות עד למינוס 185 מ"צ. קרינת השמש פוגעת במרקורי, בעוצמה של פי 11 מזו הפוגעת בכדור הארץ. כוכב לכת זה, חסר אטמוספרה וגזים, וממנו נשקפים שמים שחורים. מרקורי נע סביב השמש במסלול אליפטי, כשהוא מתקרב עד למרחק של 58 מיליון ק"מ, ומתרחק עד 78 מיליון ק"מ. הוא המהיר ביותר בין כוכבי הלכת, ונע במהירות של 170 אלף קמ"ש. הוא משלים סיבוב אחד סביב השמש ב 88 ימים , כלומר זו שנתו, ומשלים סיבוב אחד סביב עצמו בחודשיים ימים, כלומר זה אורך יומו (59 ימי ארץ). לשם השוואה, מרחק כוכב "ארץ" מהשמש הוא 150 מיליון ק"מ, ומקיף אותה ב 365 ימים.

מרקורי נקרא על שם האל הרומי מרקוריוס, המקביל לאל השליחויות היווני הרמס. על פי המיתולוגיה היוונית – רומית, מהירותו של הרמס – מרקורי, באוויר, נובעת מסנדליו המכונפים. קוטרו של מרקורי הוא 4878 ק"מ, שהם שליש מקוטרו של כוכב "ארץ" וכוח המשיכה שלו פחות מחצי, לכן מסתו הקטנה לא אפשרה לו להחזיק את האטמוספרה מסביבו. גודלו כגודל הירח שלנו, ופניו זרועי מכתשים רבים כמו פני הירח. חושבים שעל הירח ועל מרקורי אין רעידות אדמה, כי אין בקליפתם לוחות טקטוניים שצפים על מגמה, כמו בכדור הארץ.

כוכב חמה צפוף ודחוס מאוד, בגלל ליבתו הגדולה העשויה ברזל, המהווה 42% מנפחו. קוטרו של המכתש הגדול שעל פניו, הנקרא "מכתש קלוריס", הוא 1550 ק"מ, והוא נוצר מנפילת מטאוריט. שטחו מכוסה מכתשים קטנים רבים, שחלקם נוצרו על ידי התפרצויות געשיות, וביניהם יש הרים ושטחים מישוריים. מאז ומתמיד, נחשבה הטיסה לכוכב חמה, למשימה קשה במיוחד, בגלל תנאי האקלים הקיצוניים שבו, עקב היותו קרוב מאוד לשמש.

במערכת השמש, יש ארבעה כוכבי לכת מוצקים – ארציים, כגון כוכב חמה (מרקורי), נוגה (ונוס), ארץ, ומאדים (מרס), ויש ארבעה כוכבי לכת גזיים, שהם: צדק (יופיטר), שבתאי ( סטורן), אורון (אורנוס) ונפטון. הכוכבים הגזיים כוללים 99% מהמסה של כל כוכבי הלכת, להוציא את השמש. הם לוהטים מבפנים, והחומרים המותכים נמצאים במצב צבירה נוזלי וגזי. ליבתם מוצקה, עשויה סלעים ומתכות, ורוב החומר המקיף את הליבה עשוי מגזים, בעיקר מימין והליום. השמש לעומת זאת, היא כוכב שבת עם אנרגיה פנימית, הכוללת 99.8% מכלל המסה של מערכת השמש, והמסה של כל הפלנטות ביחד היא רק 0.2% . השמש מורכבת מ 70% מימן, 28% הליום, וכן 2% מתכות.

בין כוכבי הלכת היבשתיים לבין הכוכבים הגזים, משתרעת חגורת אסטרואידים, שהיא תוצאה של התפרקות אחד מכוכבי הלכת, בעבר הרחוק, וחלקיו הסלעיים מקיפים את השמש כמו יתר כוכבי הלכת. מסביב לכוכבי הלכת הארציים, יש רק שלושה ירחים, אחד סביב "ארץ" ושניים סביב מאדים, ומסביב לכוכבי הלכת הגזיים יש 90 ירחים.