ירח שלנו

ירח שלנו \ אהוד קלפון

לכוכב הלכת ארץ יש רק ירח אחד, הנמצא במרחק של 384,400 ק"מ ממנו. קוטרו של הירח 3476 ק"מ, הוא מקיף את כדור הארץ פעם בחודש והוא הגוף השני המבריק ביותר בחלל אחרי השמש.

הרומאים קראו לירח לונה, היוונים קראו לו סלין, ארתמיס, ואצלנו ירח ולבנה. הקטבים קפואים (כנראה עם מים), וגיל הסלעים 4.5 מיליארד שנים. פני הירח מכוסים מכתשים שנוצרו על ידי אסטרואידים, שנופלים הישר על האדמה ולא נשרפים בדרכם, כי אין שם אטמוספרה, לכן אין חיכוך שישרוף אותם. באין אטמוספרה השמים נראים שחורים.

הירח דומם, אין בו רעשים וקולות, כי אין בו אוויר שיעביר את גלי הקול. צורות הירח נקבעות על פי מיקומו ביחס לארץ ולשמש. הירח נראה מלא, כאשר הוא והשמש נמצאים בצד אחד, וכדור הארץ נמצא בצד הנגדי (זה קורה באמצע החודש העברי). הירח נראה אפל לגמרי כאשר הוא נמצא בין ארץ לשמש ( זה קורה בראש חודש עברי). מצבי הביניים של גדילה או קטינה של סהר הירח, כאשר הוא מתקרב או מתרחק ממיקומו בין ארץ לשמש.

הטמפרטורה על פני הירח ביום היא 230 מ"צ ובלילה 110- מעלות צלזיוס. הנחיתה הראשונה על הירח הייתה בדצמבר 1972 והאסטרונאוטים הביאו משם 382 ק"ג סלעים ואדמה. הירח מפנה את אותו צד לארץ באופן קבוע והחלק הנסתר ניגלה רק לאסטרונאוטים שהקיפו אותו.

ארץ נמצא במרחק של 150 מיליון ק"מ מהשמש ומשלים סיבוב אחד מסביבו ב 365 ימים בקרוב וסיבוב סביב עצמו ב24 שעות. קוטרו 12,756 ק"מ, מרכזו מורכב מברזל וניקל במצב צבירה נוזלי, והאטמוספרה שלו מורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% פחמן דו חמצני ועוד מרכיבים. הסיבוב המהיר של כדור הארץ סביב עצמו, ביחד עם הרכב הליבה המותכת שבו יוצרים את המגנטיות החזקה שיש לו. הירח מושפע מכוח המשיכה של כדור הארץ והוא אינו יכול להתנתק ממנו או להתנגש בו.