כוכב צדק ושבתאי

כוכב צדק ושבתאי \ אהוד קלפון

צדק (Jupiter ) הוא כוכב הלכת החמישי מהשמש והגדול ביותר מבין כוכבי הלכת המקיפים אותה. הוא שייך לקבוצת שלושת "כוכבי הגזים" שהם צדק, שבתאי ואורנוס. המסה שלו מורכבת מ 90% מימן, ו 10% הליום, צפיפותה 1.33 גרם\סמ"ק, והיא גדולה פי 318 מהמסה של כדור הארץ. הכוכב עשוי אומנם גזים, אך בעומק ליבתו הגזים נמצאים במצב נוזלי ובעומק רב יותר הם נמצאים במצב מוצק. נפחו של צדק הוא פי 1300 מכוכב "ארץ".

הוא נקרא על שם האל "יופיטר" במיתולוגיה הרומית, שהחזיק בידו שרביט ברקים. קוטרו 143,000 ק"מ בקו המשווה, שזה פי 11 מקוטרו של כדור הארץ. מרחקו מהשמש 780 מיליון ק"מ, הוא משלים הקפה מסביב לשמש ב 12 שנות ארץ, ומשלים הקפה מסביב לצירו בעשר שעות. החוקר גלילאו גליליי, היה הראשון שצפה בכוכבים בעזרת טלסקופ בשנת 1609 וכבר אז הוא גילה ארבעה משבעה עשר הירחים הידועים היום, המקיפים את צדק.

החללית האמריקאית "גלילאו", הקיפה את כוכב צדק משנת 1995 עד 2003 ושלחה תמונות רבות עד שהתפרקה באטמוספרה שלו. למעשה אי אפשר להנחית רכב חלל על פני צדק, כי כולו גזים, ללא משטחים מוצקים. בין צדק למארס יש מרחק רב ומרחבי חלל ענקיים, שבהם נעה חגורת אסטרואידים, שהם שברי קרח וסלעים.

שבתאי נקרא Saturn על שם אל החקלאות במיתולוגיה הרומית, המקביל לקרונוס במיתולוגיה היוונית. קרונוס היה טיטן, בנם של אורנוס אל השמים וגאיה אלת האדמה, ואביו של זאוס. שבתאי הוא כוכב הלכת השישי מהשמש על פי הסדר הבא: 1. מרקורי (כוכב חמה) , 2. ונוס (נוגה) , 3. ארץ , 4. מארס (מאדים) , 5. יופיטר (צדק) 6. סטורן (שבתאי), 7. אורנוס , 8. נפטון , 9. פלוטו .

קוטרו של שבתאי 120,536 ק"מ, שהוא פי 10 מקוטרו של כדור הארץ, ומסתו פי 95 מארץ. הוא מורכב מ 96% גז מימן , 3% גז הליום ועוד 1% גזים נוספים. מסביבו יש 3500 טבעות עשויות גושי קרח, בעובי 1 ק"מ כל טבעת, ועוד 60 ירחים מקיפים אותו. מרחק שבתאי מהשמש 1.5 מיליארד ק"מ, בהשוואה ל"ארץ" המרוחק 150 מיליון ק"מ מהשמש.

הוא נמנה עם "כוכבי הגזים" במערכת השמש, הכוללים את צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון, המורכבים בעיקר מגז מימן וגז הליום. משקלו הסגולי הוא הנמוך ביותר מבין כוכבי הלכת במערכת השמש וצפיפותו 0.7 גרם \ סמ"ק. הוא משלים הקפה מסביב לשמש במשך 29.5 שנים, ויומו נמשך 10 שעות. החללית קסיני הנחיתה רכב חללי על טיטן, שהוא הירח הגדול ביותר של שבתאי.