להבות שמש

להבות שמש \ אהוד קלפון

בסוף פברואר 2011 , דווחו חוקרים בצפון אמריקה, על להבת שמש ענקית - Solar flare שנפלטה מהשמש, וגרמה להפרעות תקשורת מתונות. להבה חזקה זו שנפלטה לחלל, לא התקרבה הפעם ישירות לכדור הארץ, לכן האפקט שלה מתבטא בעיקר בזוהר הצפוני. זוהי סערת שמש מקטגוריית X הנחשבת חזקה מאוד. החוקרים טוענים שמאז תחילת המאה העשרים, פעילות השמש הייתה מתונה יחסית, שפלטה להבות קטנות עד בינוניות, אך העוצמה הנוכחית מראה על שינוי מגמה בקרבה. להבת שמש מהסוג Xמשחררת אל החלל חלקיקים טעונים, המגיעים בחלקם לאטמוספרה של כדור הארץ ויוצרים בה סערות בשדה המגנטי. התפוצצות בועות גז והתפרצות להבות שמש, עוצמתן שווה לעוצמה של מיליארד פצצות מימן, אך כדור הארץ הנמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מהשמש, עם כוח משיכה חזק, די מוגן מסערות אלו. המגנטיות של כדור הארץ מגנה עליו גם מפני תהפוכות אקלים וסערות המגיעות מהחלל, בניגוד לירח למשל חסר האטמוספרה, ועם חמישית מכוח המשיכה של "ארץ", מושפע הרבה יותר מהתפרצות להבות השמש.

במידה ותפגענה ישירות בכדור הארץ סערות שמש חזקות, תהיינה הפרעות בתקשורת, הפרעות באספקת חשמל, בשדות תעופה, במכשירי GPS ועוד. פליטת אנרגית מהשמש בעוצמה רבה, חוזרת על עצמה במחזוריות של 11 שנים, ואנחנו לקראת סוף המחזור הנוכחי, שהיה רגוע יחסית, ויסתיים בשנה הבאה. מאידך החוקרים טוענים שבשנת 2012 תהיינה התפרצויות חזקות יותר, שעלולות להשפיע על כדור הארץ. בשכבת היונוספרה, הנמצאת בגובה 100 ק"מ מעל פני ארץ, יש ריכוז גבוה של אלקטרונים, הנפגשים עם חלקיקים טעונים המגיעים מסערות X ויוצרים זוהר הקוטב - Aurora borealisבצבעי אדום ירוק וסגול.

מעריכים שהשמש שלנו נוצרה לפני כעשרה מיליארד שנים, והיא ניצלה 50% מכמות המימן שבמרכזה. היא תכלה את הדלק המימני והאנרגיה שבה, ותדעך לאט ותגווע. השמש היא כוכב בעל אנרגיה פנימית, המקרינה על כוכבי הלכת המחזירים את אורה ונעים סביבה. בליבת השמש מתרחש תהליך בעירה פנימית, שבו מתלכדים מימנים, ונוצר גז הליום. אנרגית החום הנוצרת בה היא תוצאה של תהליכי מיזוג גרעיני מימן (Nuclear fusion ), המתנגשים זה בזה תחת לחץ עצום, בטמפרטורה של 15 מיליון מ"צ. החום הרב נע מהמרכז לשכבה החיצונית של השמש, שם הטמפרטורה יורדת ל 6000 מ"צ, ומקרינה לחלל.

השמש מורכבת מ 70% מימן, 28% הליום, ועוד 2% מתכות ומינראלים הנמצאים במצב גזי, ומשלימה סיבוב אחד סביב עצמה במשך 30 ימי ארץ. קוטרה 1.4 מיליון ק"מ, שזה פי 100 מקוטרו של כדור הארץ, מסתה פי 332 אלף יותר ממסת ארץ, ונפחה יכול להכיל מיליון כוכבי "ארץ". היא משפיעה על אקלים כדור הארץ ותומכת בחיים באמצעות תהליך הפוטוסינתזה. הזווית שבה נמצאת השמש בשמים בצהרים (ביחס לזניט), אחראית על אדפטציות ביולוגיות רבות, כולל צפיפות פיגמנטים בעורם של בני אדם באזורים שונים.

השמש שהיא כוכב שבת (Star) המחזיקה בכוח משיכה עצום את כל כוכבי הלכת סביבה, מכילה מסה של 99.8% וכל כוכבי הלכת (Planets) ביחד מכילים מסה של 0.2% . היא שולחת את קרניה לארץ במגוון גלים כגון, גלי אינפרה אדום, האור הלבן הנראה לעין (המורכב מצבעי הקשת), גלי על סגול, קרני X וקרני גאמא. ככל שהקרניים קצרות, הן חודרניות יותר לגוף ומזיקות. לקרניים האולטרה סגוליות יש תכונות אנטיספטיות, יוצרות ויטמין D בגוף האדם, אך גם עלולות להזיק לעיניים ולעור.