דג קדום שעלה ליבשה

דג קדום שעלה ליבשה \ אהוד קלפון

במערכת בעלי החוליות יש חמש מחלקות: מחלקת הדגים, דו חיים, זוחלים, עופות ויונקים. אצל הדגים מבחינים בדגי גרם (אמנונים), ודגי סחוס (כרישים). דגים, דו חיים וזוחלים, הם פויקילותרמיים (בעלי דם קר) שחום גופם כחום הסביבה, ועופות עם יונקים הם הומיאותרמיים (בעלי דם חם) שחום גופם קבוע. לדגים יש שבעה סנפירים, ששלושה מהם בודדים (סנפיר גב, זנב ושת), ושניים זוגיים (סנפיר גחון וחזה).

הדגים נושמים בעזרת זימים, חמצן מומס במים המגיע מהאוויר, וגם נפלט בתהליך הפוטוסינתזה של אצות במים, ולא חמצן הנמצא בתרכובת המים ( H2O). ריכוז החמצן המומס במים, קטן פי 30 מהריכוז באוויר שהוא 21% . ברוב הדגים יש זכר ונקבה, המתרבים מביצים המופרות מחוץ לגוף במים. על מנת שגוף הדג (הכבד מהמים) יצוף ולא ישקע, יש שלפוחית אוויר המאפשרת ציפה. יש דגים שחיים במים מתוקים באגמים ונהרות, ויש דגים שחיים במים מלוחים בימים ואוקיינוסים.

החוקרים טוענים שהריאות אצל בעלי חוליות יבשתיים התפתחו משלפוחית האוויר של הדגים. בין דגי הגרם, התפתחו דגי ריאות המצוידים בזימים ובריאות גם יחד. רובם התגלו במאובנים, ויש מעטים שחיים עדיין היום באפריקה, ובדרום אמריקה במים מתוקים בוציים מעוטי חמצן, ונושמים אוויר חופשי בשתי ריאות מחוץ למים. לדגים יש פתח יחיד בשם ביב, הנמצא ליד סנפיר השת, שדרכו נפלטות הפרשות עיכול ופסולת חנקנית.

בכתב העת המדעיNature התפרסם מחקר (אפריל 2006) שנעשה על ידי משלחת פליאונטולוגים, שגילו מאובן עם מאפיינים של דג ושל ייצור יבשתי גם יחד. גילוי זה עורר עניין בקרב חוקרי האבולוציה, כי המאובן שייך לדג שהיה בשלבי מעבר מהמים אל היבשה, ואולי אחד מאבי אבות הדו חיים. המאובן שנשמר היטב, וכולל את הראש והחלק הקדמי של הגוף, נמצא על האי אלסמר - Ellesmere שבצפון קנדה, קרוב לאי גרינלנד לא רחוק מהקוטב.

בעבר הגיאולוגי הרחוק, האקלים על האי הזה היה סובטרופי והיום הוא קפוא ומכוסה קרח בחורף. בשום מקום בעולם לא נמצאה חוליה מקשרת בין הדגים לדו חיים, עד לממצא הנוכחי. מבין שפע המאובנים של יצורים שנמצאו בעבר, לא היו כאלה שיכלו להעיד על מעבר מהמים אל היבשה. מאובן הדג הנוכחי, הנקרא "טיקטליק" Tiktaalic roseae ("דג מים רדודים גדול") , יכול להעיד על המעבר מהמים אל היבשה.

החוקרים טוענים שדג זה, נשם בעזרת זימים במים ובעזרת ריאות על היבשה. יש לו ראש גדול (עם שיניים רבות וחדות), צוואר של קרוקודיל (תנין) וניזון מבשר. הוא מצויד בסנפירים כמו של דג, אולם היה יכול להרים את עצמו ולצאת מהמים אל היבשה.

גופו היה מכוסה קשקשים ואורכו כשלושה מטרים. הוא חי לאורך תקופת הדבון שנמשכה מלפני 417 מיליון שנים עד 354 מיליון שנים. במהלך התפתחותו במים הרדודים ועל היבשה, הופיעו אצלו גם ריאות וגם זימים. הנחת החוקרים היא שדג זה חי בעבר בעיקר במים ומשם היה עושה גיחות קצרות אל היבשה. הדג טיקטליק ( Tiktaalik ) איבד את מכסה הזימים במהלך התפתחותו לכיוון היבשה, ומניחים שכך נראו אותם יצורים קדומים, שמהם התפתחו כל יתר בעלי החוליות.