דינוזאורים

דינוזאורים \ אהוד קלפון

הדינוזאורים השתייכו לקבוצת "דמויי זוחלים", שנכחדו לפני 65 מיליון שנים. הם היצורים המוכרים ביותר מכל אלה שהתקיימו על פני כדור הארץ. הם חיו למעלה משישים מיליון שנה, לפני הופעת האדם, ולא יכול היה לראותם. אך גודל המאובנים שנמצאו, והמסתורין סביב היעלמותם, כובשים את דמיון בני האדם בכל העולם.

הדינוזאורים היו זוחלים יבשתיים, וכנראה שכולם הטילו ביצים. יש הטוענים שהיו בעלי "דם קר", ואחרים חושבים שחלקם היו בעלי "דם חם" כמו עופות ויונקים. הדגירה על ביצים נעשית, על ידי גוף חם, כדי לחממן יותר מהטמפרטורה של הסביבה. יחד עם הדינוזאורים, חיו קבוצות אחרות של זוחלים קדומים, אשר התקיימו באותה תקופה. רוב מיני הדינוזאורים נכחדו, בלא שהתמיינו מהם מינים אחרים במהלך האבולוציה. רוב החוקרים בדעה, שהעופות של היום, הם צאצאים של סוג אחד או יותר של דינוזאורים.

ראשוני המאובנים של דינוזאורים, התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה. ריצ'רד אואן היה החוקר אשר טבע את השם דינוזאורים בשנת 1842 שפירושו ביוונית עתיקה הוא "לטאות-אימה". מאז, נמצאו מאובנים של מינים רבים, שאורכם נע בין מטר אחד לארבעים מטרים. חקר הדינוזאורים, הוא רב תחומי ומשתתפים בו מדענים מקטגוריות שונות. מאובנים של דינוזאורים או דגמים משוערים שלהם, מוצגים במוזיאונים רבים. הדינוזאורים שלטו בכדור הארץ, מלפני 210 מיליוני שנים עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנים.

הדינוזאורים הראשונים, היו יצורי יבשה שנעו על שתי רגליים אחוריות, וכעבור מיליוני שנים, הופיעו כאלה שנעו על ארבע רגליים. אלה בחלקם שכנו על גדות נחלים, ליד חופי אגמים, או בתוך ביצות, אך לא בתוך מים. היה מגוון רב של דינוזאורים, שנבדלו באורח חיים וגם במראה. חלקם היו מוגנים על ידי שריון, ואחרים היו חשופים ללא מגן. ביניהם היו קלי תנועה, ואחרים מסורבלים שהתקשו לנוע. היו בעלי קרניים, ציפורניים חזקות או שיניים רבות וחדות, והיו אוכלי צמחים שנאכלו על ידי טורפים אוכלי בשר. עצמותיהם היו חלולות, וברגליהם היו שלוש אצבעות מלפנים ואחת מאחור. זנבם היה חזק וכבד, וסייע להולכים על שתיים בהשגת שיווי משקל בעת תנועה.

השערות שונות הוצעו לגבי נסיבות הכחדתם של הדינוזאורים, והרווחת שבהן, אשר הועלתה בשנת 1980 על ידי הפיזיקאי לואיס אלוורז ובנו הגיאולוג וולטר אלוורז, היא פגיעת מטאוריט בחצי האי יוקטן במכסיקו. זה גרם להעלאת ענן אבק גדול לאוויר,שכיסה את כדור הארץ למשך תקופה ארוכה, מפני קרני השמש. אירוע קטסטרופאלי זה, הביא לתמותת הדינוזאורים, ביחד עם 80% מהמינים האחרים של בעלי חיים שחיו אז.

גם היום עדיין מקובלת התיאוריה, שמטאוריט ענק, ככל הנראה שבר של כוכב שביט, פגע בכדור הארץ וגרם להכחדתם של הדינוזאורים, על ידי יצירת חורף גרעיני. טענה זו מבוססת על שכבת סלע, שבה שנמצאה כמות גדולה של היסוד הכימי אירידיום (Ir ) שצבעו לבן, קשיותו גדולה וצפיפותו רבה. הוא עמיד נגד קורוזיה, נדיר בכדור הארץ, אך שכיח במטאוריטים. צורות חיים רבות לא יכלו להתקיים ללא שמש. הצמחים נעלמו, הדינוזאורים הצמחוניים מתו, ואחריהם לא שרדו אוכלי הבשר. כנראה שבתולדות כדור הארץ היו לפחות חמש הכחדות גדולות.

בעקבות גילוי שלד מאובן של דינוזאור זכר, בתוך קן מלא ביצים מאובנות, מלפני 150 מיליון שנים, החוקרים הגיעו למסקנה, שזכרים שמרו על הביצים עד לבקיעתן, כמו שזה קיים היום אצל העופות הגדולים. תכונה זו, שהזכר שומר על הביצים, קיימת אצל העופות שכבדים שאינם עפים, כגון, אמו (Emu ), ריאה (Rhea ), ויען שהתפתחו מדינוזאורים, מקבוצת פליאוגנתס (Paleognathes ). החוקרים טוענים, שהעופות התפתחה לפני 150 מיליון שנה מדינוזאורים אוכלי בשר.

בארגנטינה התגלה לאחרונה, מאובן של דינוזאור טורף מלפני 70 מיליון שנים בשם אוסטרורפטור (Austroraptor ). אורכו חמישה מטרים, הלך על שתי רגליים אחוריות גדולות, זרועותיו הקדמיות קצרות כמו אצל דינוזאורים טורפים, ומקורו שטוח כמו אצל העופות. במדבר סהרה נמצא דינוזאור מעופף ענק באורך של 20 מטרים בשם Sauropod. הוא חי לפני 100 מיליון שנה, ביער טרופי גשום, שכיסה את המדבר של היום.

במקום נמצאו גם מאובנים של תנינים, ועקבות דינוזאורים שצעדו באותו נתיב. שרידי הדינוזאורים היחידים שנמצאו בארץ, הן עקבותיהם על סלע, ליד המושב בית זית, הסמוך לירושלים. באמצע יוני (07), חוקרים סינים דיווחו על מציאת שלד דינוזאור מאובן הדומה לעוף. הם מעריכים, שבעל החיים המאובן, ששמו erlianensis Gigantoraptor חי לפני 85 מיליון במונגוליה ומשייכים אותו למין חדש. בשנתיים שחלפו, החוקרים הסינים למדו את כל הפרטים ושיתפו חוקרים אחרים על מנת לדייק בזהות הממצא החדש.

אורכו של היצור החדש, כשמונה מטרים, גובהו 3.5 מטרים ומשקלו בזמן חייו היה טון וחצי. מקורו היה ארוך וחסר שיניים, היו לו שלוש אצבעות בכל רגל, זנב ארוך וגפיים קדמיות ארוכות מאוד שהיו מכוסות נוצות. מניחים שעוף זה ניזון מהחי ומהצומח, על פי מבנה המקור והגולגולת. המאובן החדש, נוגד את התיאוריה המקובלת עד כה, לגבי התפתחות העופות.

ההשערה הייתה שהדינוזאורים שהתפתחו לעופות, היו קטני ממדים, השתייכו לקרניבורים (אוכלי בשר) ובמהלך האבולוציה הלכו וקטנו עוד יותר ומתוכם התפתחו העופות הראשונים. אחת הדוגמאות הידועות בעולם, היא של שלד מאובן של דינוזאור – עוף בשם ארכיאופטריקס, שאורכו היה 50 ס"מ עם זנב ארוך. הוא היה מצויד בכנפיים מכוסות נוצות, אך עם שיניים ושלד של דינוזאור טורף. ההסבר לכך הוא, שדינוזאורים – עופות, שחיו לפני 85 מיליון שנה, היו ענקים, בזמן שארכיאופטריקס שחי לפני 150 מיליון שנה (בתקופת היורה) היה הרבה יותר קטן. מאובן אחר של שלד עוף, שהתגלה באוסטרליה ושקל חצי טון, חי לפני שישה מיליון שנים.