דינוזאור עוף

דינוזאור– עוף מאובן \ אהוד קלפון

באמצע יוני (07), חוקרים סינים דיווחו על מציאת שלד דינוזאור מאובן הדומה לעוף. הם מעריכים, שבעל החיים המאובן, ששמו erlianensis Gigantoraptor חי לפני 85 מיליון במונגוליה ומשייכים אותו למין חדש. הפרסום נעשה רק כעת, אולם המאובן התגלה כבר בשנת 2005 . בשנתיים שחלפו, החוקרים הסינים למדו היטב את כל הפרטים ושיתפו חוקרים אחרים על מנת לדייק בזהות הממצא החדש.

אורכו של היצור החדש, כשמונה מטרים, גובהו 3.5 מטרים ומשקלו בזמן חייו היה טון וחצי. מקורו ארוך וחסר שיניים, היו לו שלוש אצבעות בכל רגל, זנב ארוך וגפיים קדמיות ארוכות מאוד שהיו מכוסות נוצות. מניחים שעוף זה ניזון מהחי ומהצומח, על פי מבנה המקור והגולגולת.

המאובן החדש, נוגד את התיאוריה המקובלת עד כה, לגבי התפתחות העופות. ההשערה הייתה שהדינוזאורים שהתפתחו לעופות, היו קטני ממדים, השתייכו לקרניבורים (אוכלי בשר) ובמהלך האבולוציה הלכו וקטנו עוד יותר ומתוכם התפתחו העופות הראשונים. אחת הדוגמאות הידועות בעולם, היא של שלד מאובן של דינוזאור – עוף בשם ארכיאופטריקס, שאורכו היה 50 ס"מ עם זנב ארוך. הוא היה מצויד בכנפיים מכוסות נוצות, אך עם שיניים ושלד של דינוזאור טורף.

הסתירה נובעת מכך, שזה האחרון, חי לפני 85 מיליון שנה, היה ענק ממדים, בזמן שארכיאופטריקס שחי לפני 150 מיליון שנה (בתקופת היורה) היה הרבה יותר קטן. מאובן אחר של שלד עוף שהתגלה באוסטרליה, שייך ליצור שחי לפני שישה מיליון שנה ושקל חצי טון.

הדינוזאורים מוגדרים כזוחלים שנכחדו לפני 65 מיליון שנים. הם היו זוחלים יבשתיים מטילי ביצים שהתקיימו בו זמנית עם קבוצות אחרות של בעלי חיים קדומים כגון הדו חיים ויצורים פרימיטיביים יותר. מרבית מיני הדינוזאורים נכחדו מבלי שהתפתחו מהם יצורים אחרים. יוצאי הדופן הם העופות שהתפתחו ישירות מאחד או מכמה מינים של דינוזאורים.

המאובנים הראשונים של דינוזאורים התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה והשם דינוזאור פירושו לטאה נוראית. נמצאו מאז מאובנים של מינים רבים שאורכם נע ממטר אחד עד ארבעים מטרים.

הדינוזאורים שלטו בכדור הארץ החל מלפני 210 מיליון שנה, ברצף של 150 מיליון שנה עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנה. בתחילה הופיעו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגליים ומאוחר יותר הופיעו גם דינוזאורים שחיו על גדות נחלים וחופי אגמים שהלכו על ארבע גפיים.

היה ביניהם גוון רב כגון בעלי שריון וחסרי לוחות מגן, בעלי קרניים, טפרים חזקים או שיניים ענקיות של טורפים אוכלי בשר ואחרים היו צמחוניים. חלקם היו מהירי תנועה וחלקם כבדים ואיטיים. להולכים על שתיים, היו גפיים אחוריות גדולות, גפיים קדמיות קטנות מאוד שסייעו להם באחיזת הטרף וזנב עבה לשיווי משקל בזמן התנועה.

קיימת השערה משנות השמונים של המאה העשרים, שפגיעה של מטאוריט בחצי האי יוקטן במכסיקו (לפני 65 מיליון שנה), גרמה להעלאת ענני אבק לאוויר, שכיסו את כדור הארץ מעין השמש להרבה שנים.

הצמחים הירוקים לא יכלו לבצע פוטוסינתזה ונעלמו. בכך נפגע הבסיס החשוב של פירמידת המזון, שכללה צמחים, אוכלי עשב (הרביבורים) ואוכלי בשר (קרניבורים). באזורים רבים צנחו הטמפרטורות עד לקיפאון והזוחלים הענקיים שהיו בעלי "דם קר" לא שרדו.

יש יותר תמיכה להשערה זו, לאחר שבשנת 1991 גילו מכתש בעומק הים ליד חצי האי יוקטן וגילו בו מתכות הנפוצות במטאוריטים, כולל היסוד הכימי אירידיום שהוא נדיר בכדור הארץ.