יצורי עבר גדולים

יצורי עבר גדולים \ אהוד קלפון

בתקופות העבר הרחוקות, חיו בעלי חיים רבים שנעלמו ועל קיומם אנו יודעים מהמאובנים ומהעקבות שהשאירו על הסלעים. יש יצורים גדולים שנכחדו ולא נשארו מינים דומים בעולם כמו הדינוזאורים, ויצורים גדולים שנכחדו, אך מינים קרובים להם, חיים היום בעולם.

פרה גדולה בהרבה מהפרה של היום: נמצאו מאובנים של שלד פרה שחייה לפני עשרת אלפי שנים, שהייתה ענקים בהשוואה לפרה של היום. החוקרים טוענים שהפרה הגדולה, הצליחה להתקיים במזרח אירופה עד למאה ה 17 ונכחדה בגלל צייד על ידי האדם, שניזון מ בשרה, וצמצם את שטחי מחייתה. הפרה של היום בויתה על ידי האדם לצורכי מאכל בשרה וחליבתה, ואת הפרה הענקית של העבר הוא כנראה לא הצליח לביית, אלה צד אותה עד כיליונה. הפרה הגדולה ביותר בעולם היום הנמצאת בחווה באנגליה, מגיעה לגובה של שני מטרים ושוקלת 1000 ק"ג.

חולדה ענקית בגודל של פר גדול ממדים: נמצאו מאובני שלד של חולדה ענקית שחייה בדרום אמריקה, לפני ארבעה מיליון שנים. גודל ראשה היה 60 ס"מ ומשקלה 900 ק"ג. היא הייתה צמחונית ולא טרפה יצורים אחרים, אך גם הצליחה להתגונן מפני אויביה בגלל ממדיה.

בונה (ביבר) בגודל של דוב שחור: נמצאו מאובנים של בונה שחי בצפון אמריקה לפני שלושה מיליון שנים. הוא היה צמחוני כמו הבונים של היום, ונכחד בתקופת הקרח האחרונה, שהחלה לפני שני מיליון שנים והסתיימה לפני 15 אלף שנים. גם הממוטות הענקיות לא שרדו את תקופת הקרח האחרונה, ואין היום ממוטות חיות אלא רק קרובי משפחתם הפילים, שחיו באזורים חמים.

סלמנדרה באורך של תנין: לפני 240 מיליון שנים, חיו סלמנדרות ענקיות באנטארקטיקה, שהייתה יבשת בעלת אקלים ממוזג, שופעת חיים. אורכן של הסלמנדרות, שדמו יותר לתנינים, היה 300 ס"מ, והיום הסלמנדרה הגדולה ביותר שחייה בסין, אורכה 180 ס"מ, ומשקלה 64 ק"ג.

צפרדע גדול במשקל שלושה ק"ג: באי מדגסקר התגלו מאובנים של צפרדעי ענק מלפני עשרה מיליון שנים, ששקלו שלושה ק"ג. לצפרדע היה פה רחב במיוחד שאפשר לה לבלוע דינוזאורים קטנים שרק בקעו מהביצים. אותו מין של צפרדעים נכחד מהעולם וממדגסקר, והצפרדעים של היום הם בדרך כלל הרבה יותר קטנים.

אווז ענק שאורך כנפיו כחמישה מטרים חי בעבר בדרום אנגליה. התגלו מאובנים של שלד אווז ענק שבפיו היו שיניים שאפשרו לו להחזיק בדגים שלכד בים. האווז שחי לפני 50 מיליון שנים, מוצאו (כמו יתר העופות) מדינוזאורים שחיו על היבשה, ונכחדו לפני 65 מיליון שנים.

העוף הכבד ביותר שחי היום הוא היען שחי באפריקה השייך לעופות הרצים, שאיבדו את יכולת התעופה בגלל משקלם הרב. הוא שוקל 150 ק"ג, וגובהו 270 ס"מ. בעבר חי עוף עוד יותר כבד בשם מואה בניו זילנד, ששקל 280 ק"ג, שנכחד על ידי המתיישבים הראשונים שהתיישבו באי.

אמבה ענקית השאירה עקבות בסלע: התגלו מאובני עקבות של אמבה בסלעים, באורך 25 מ"מ, שחיה לפני 500 מיליון שנים. את האמבות הקדומות אפשר היה לראות בעין רגילה, אך כדי לראות את האמבות של היום צריכים להיעזר במיקרוסקופ, כי גודלן נמדד במיקרונים (מיקרון הוא אלפית המ"מ).

מבין חסרי החוליות של היום, בעל החיים הגדול ביותר הוא הדיונון שאורכו 14 מטרים ושוקל 500 ק"ג. דג הסחוס הגדול ביותר הוא כריש הלווייתן שאורכו 13.5 מטרים ושוקל 22 טון, ודג הגרם הגדול שנלכד בתיילנד, אורכו שלושה מטרים ושקל 200 ק"ג.

היונק הגדול ביותר (ובעל החיים הגדול ביותר) שחי היום בעולם, הוא הלווייתן הכחול, שאורכו 30 מטרים ומשקלו 150 טון. היונק היבשתי הגדול ביותר הוא הפיל האפריקאי השוקל 13 טון, אורכו 10 מטרים, וגובהו 4 מטרים. הממוטה השייכת למשפחת הפילים, שקלה כשמונה טון, גובהה היה חמישה מטרים, והתקיימה מלפני 5 מיליון שנה, עד שנכחדה לפני 4500 שנה.

היונק הטורף הגדול ביותר שחי היום הוא דוב הקוטב השוקל 1000 ק"ג וגובהו שלושה מטרים. החיה הגבוהה ביותר היא הג'ירפה שגובהה כמעט 6 מטרים ושוקלת שני טון. הזוחל הכבד ביותר שחי היום, הוא תנין ים השוקל כמעט שני טון, ואורכו חמישה מטרים. הזוחלים הארוכים ביותר הם שני נחשים חונקים, אנקונדה ופיתון בורמזי, שאורכם כעשרה מטרים. קטנה יותר היא הלטאה הנקראת "דרגון קומודו", שאורכה שלושה מטרים ושוקלת 70 ק"ג.

הדינוזאורים שעצמותיהם המאובנות נמצאו ברחבי העולם, הגיעו לממדים ענקיים, כגון: טירנוזאורוס רקס, אורכו היה 46 מטרים וגובהו 25 מטרים. ברכיאוזאורוס שנמצא ביטה, שקל 50 טון וארכו היה 30 מטרים. ססמוזאורוס אורכו היה 45 מטרים, סופרזאורוס 40 מטרים ועוד.