הכדור שעליו אנו חיים

הכדור שעליו אנו חיים \ אהוד קלפון

עובדות שונות על כדור הארץ: הוא נוצר לפני 4.5 מיליארד שנים, והיצורים הראשונים הופיעו לפני שלושה מיליארד שנים. 70% מכדור הארץ מכוסים במים והיתר יבשה. עשירית משטח היבשה מכוסים קרח, שם מרוכזים רוב המים המתוקים. הימים והאוקיינוסים מאכלסים קרוב ל 90% מכלל היצורים החיים על פני כדור הארץ.

היקפו של כדור הארץ הוא 40 אלף ק"מ, קוטרו בקו המשווה הוא 12,756 ק"מ, והמרחק עד למרכזו (רדיוס) 6,378 ק"מ. החלק המוצק בקליפת כדור הארץ עוביו 70 ק"מ. ככל שמעמיקים לרדת לתוך האדמה, הטמפרטורה עולה, ובכל קילומטר עומק הטמפרטורה עולה ב 20 מ"צ. במרכז כדור הארץ, הטמפרטורה מגיעה עד ל 3,870 מ"צ.

כוכב הלכת ארץ, נע במהירות של 110 אלף קמ"ש בתנועתו מסביב לשמש. הרכב האטמוספרה שלו, היא בעיקר חנקן 78% , חמצן 21% , ופחמן דו חמצני פחות מאחוז אחד. סיבוב עצמי של הכדור, נמשך יום אחד (24 שעות), והקפה אחת שלו סביב השמש נמשכת שנה (365 ימים). בכל דקה נוצרים 6000 ברקים בשמים. הברק זורם באוויר, וגורם לו להתחמם ולהגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד. האוויר החם מתפשט מהר, גורם לדחיסת האוויר סביבו, ויוצר גל הדף חזק הנשמע כרעם מהדהד. בכל שנה נופלים 500 מטאוריטים על כדור הארץ, רובם בים.

מרחק ארץ מהשמש 150 מיליון ק"מ , מהירות האור 300 אלף קילומטרים בשנייה, לכן לוקח שמונה דקות לאור להגיע בזריחה, ושמונה דקות להיעלם בשקיעה. לחלקיק אור לוקח 30 מיליון שנה לעבור מליבת השמש אל פניה, בגלל צפיפותה. האור מאט את מהירות תנועתו בסביבה צפופה. טיל חייב לנוע במהירות של 40 אלף קמ"ש, כדי להתנתק מכוח הכובד של כדור הארץ.

בשנת 2009 יש קרוב ל 4000 לוויינים המקיפים את כדור הארץ. בשנת 1850 הושלם המיליארד הראשון של בני אדם בעולם, בשנת 1950 הושלם המיליארד השני ובשנת 2009 חיים כשבעה מיליארד בני אדם בעולמנו הקטן.

ההר הגבוה בעולם הוא אברסט שגובהו מעל פני הים הוא 8850 מטרים. ים המלח, הוא המקום הנמוך ביותר בכדור הארץ, 412 מתחת לפני הים. קרקעית הים העמוקה ביותר נמצאת באוקיינוס הפסיפי, ליד צ'לנג'ר דיפ, גואם והפיליפינים, בעומק 11,000 מטרים. אגם המים המתוקים, העמוק ביותר בעולם, הוא אגם בייקל שברוסיה, שעומקו 1740 מטרים. נהר האמזונס מזרים הכי הרבה מים, בכמות של 220,000מטר קוב בשנייה, והנהר הארוך ביותר בעולם הוא הנילוס שאורכו 6,700 ק"מ. המפל הגבוה ביותר בעולם, הוא סלטו אנג'ל בוונצואלה, הנופל לעומק של 980 מטרים. הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה בעולם הייתה 58 מ"צ במדבר של לוב. הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה הייתה מינוס 89 מ"צ באנטארקטיקה.

שכבת האוזון (03) באטמוספרה של כדור הארץ, נמצאת בגובה שבין 20 ל 30 ק"מ, והיא מגנה על החי והצומח מפני קרינה אולטרה סגולית מזיקה. כדור הארץ נע מסביב לשמש, במערכת של תשעה כוכבי לכת בסדר הבא מהשמש: מרקורי (כוכב חמה), ונוס (נוגה), ארץ, מארס (מאדים), יופיטר ( צדק), סטורן (שבתאי), אורנוס, נפטון, פלוטו.

המקום היבש ביותר העולם הוא אריקה בצ'ילה שבו לא יורדים גשמים (לעתים יורד חצי מ"מ בשנה). המקום הכי לח הוא "ליאורו" בקולומביה, שבו יורדים שלושה עשר מטרים של גשם בשנה או 13,000 מ"מ. גרנד קניון בארה"ב הוא הארוך ביותר בעולם ואורכו 446 ק"מ.

97% מכלל המים נמצאים באוקיינוסים וימים מלוחים, ורק 3% מים מתוקים על היבשות. 70% מהמים המתוקים, נמצאים במצב של קיפאון, ביבשת אנטארקטיקה וגרינלנד. האוקיינוס הגדול והעמוק ביותר הוא הפסיפי, והוא פי שניים בגודלו מהאוקיינוס האטלנטי.

שטח היבשות בכדור הארץ, הוא 510 מיליון קמ"ר ושליש מזה מדבר. הרוח החזקה ביותר שהייתה בכדור הארץ, נעה במהירות של 513 קמ"ש, ולשם השוואה, הרוח בכוכב הלכת נפטון מגיעה למהירות של 1450 קמ"ש. האי הגדול ביותר הוא גרינלנד שגודלו למעלה משני מיליון קמ"ר. רכס ההרים הארוך ביותר, נמצא בעומק האוקיינוס האטלנטי, ונמתח מצפון לדרום לכל אורכו של האוקיינוס. האי גרינלנד הוא החלק הצפוני של רכס זה המבצבץ מעל פני המים. עד לפני 225 מיליון שנים, הייתה יבשת אחת בכדור הארץ בשם "פאנגיאה" שהתחילה להתפרק מאז ליבשות צפות ההולכות ומתרחקות זו מזו.