עצים שיחים ומטפסים בחורש

עצים, שיחים ומטפסים בחורש \ אהוד קלפון

באזורנו יש למעלה מאלפיים חמש מיני צמחים, שבתוכם יש כמאה וחמישים צמחים אנדמיים ועוד כמאה וחמישים מינים שהגיעו או הובאו מאזורים אחרים בעולם. השם אנדמי מציין שאותו מין של צמח מוגבל בתפוצתו רק לאזור אחד ואפילו להר אחד.

התופעה הזו של צמחים אנדמיים יכולה ללמד על תולדות הצמחייה של אותו אזור שממנו שרדו אותם מינים. האזור הים תיכוני למשל מצטיין במספר רב של מיני צמחים אנדמיים, בהשוואה לאזורים אחרים כמו אירופה וצפון אמריקה. באיים הקנאריים למשל, יש קרוב ל 40% צמחים אנדמיים, באיי הוואי יש 90% צמחים אנדמיים ובבריטניה אין מינים אנדמיים מבין צמחי הפרחים. האיים המבודדים מצטיינים במספר רב של צמחים אנדמיים בגלל בידודם מהיבשות. גם בהרים גבוהים יש עושר רב בגלל מגוון התנאים ובתי הגידול שבמורדותיהם.

דוגמאות לצמחים אנדמיים באזור הים תיכוני בארץ : דמומית א"י, תורמוס א"י, חבלבל א"י, עכנאי יהודה, סביון יפו, קחוון הגליל, חוחן א"י, דרדר הקורים, שום הכרמל, צבעוני השרון, אירוס הגלבוע ועוד. קרוב ל 50% מהצמחים האנדמיים שכאן, הם ים תיכוניים, 34% מהחבל האירנו טורני ו 16% שייכים לאזור הסהרו- סינדי (ערבי).

בחלקים הצפוניים של ארץ ישראל גדל יער ים תיכוני ובנגב ובבקעת הירדן יש יותר צומח מדברי. ארץ ישראל נמצאת באזור מפגש של ארבעה טיפוסי צומח: ים תיכוני (40% ממיני הצמחים), סהרו ערבי (13% מהמינים), ואירנו טורני (14% מהמינים), סודנו דיקאני (2% מהמינים) והיתר כגון גיאופיטים 12% ועוד מגוון רב של מינים דו אזוריים (בעיקר בין הים תיכוני והאירנו טורני). כתוצאה מכך יש עושר רב של מיני צמחים במספר רב של בתי גידול. גם מספר משפחות הצמחים הוא רב ביחס לכמות המינים הגדלים כאן.

חברות הצמחים הנפוצות בצפון הארץ הם אלון התבור ולבנה רפואי שאפשר לראות ביער אלונים שפרעם, אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית בגליל העליון ובכרמל וחברת חרוב ואלת המסטיק נפוצה במורדות המערביים של הכרמל ובגליל ברום שאינו עולה על 600 מטרים. חברה זו מלווה בצמחי בתה וגריגה ים תיכוניים כגון: בר זית בינוני, קידה שעירה, סירב קוצנית, מרווה משולשת, לוטם מרווני ולוטם שעיר, אספרג החורש, קיסוסית קוצנית, מיני צמחים חד שנתיים וגיאופיטים שונים.

משפחות הצמחים שיש בהן מספר רב של מינים בארץ הן : משפחת המורכבים (חרצית), פרפרניים (תלתן), דגניים (שיבולת שועל), סוככיים (גזר קפח), שפתניים (מרווה משולשת), ומצליבים (חרדל לבן). אלון מצוי: נפוץ במזרח הים התיכון בלבד, הוא עץ ירוק עד, מעמיק שורשים, גדל לאט וגזעו חזק ומתחדש לאחר כריתה או שריפה. עצים הגדלים במקומות קדושים נשמרו היטב, הגיעו לגובה של 15 מטרים וגילם נאמד באלף שנה בקרוב. זהו עץ חד ביתי הפורח באביב, עוברת שנה מהאבקה עד להפריה ועוד חצי שנה עד לעשיית פירות (בלוטים). לאחר סיום הלבלוב של האביב, נושרים העלים הקודמים בראשית הקיץ.

חברת אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית מהווים יער צפוף בגליל העליון. בגלל רעייה מוגברת על ידי עזים (כלומר גיזום מתמיד), רוב העצים נשארים נמוכים כמו שיחים, כי הגידול של העץ איטי מאוד והגיזום הקבוע הוא מהיר. על הר הכרמל רואים את חברת האלון המצוי והאלה הארץ ישראלית בגאיות הנחלים ועל הפסגות הקרטוניות גדלים יערות של אורנים.

אלה ארץ ישראלית גדלה רק במזרח הים התיכון, היא נשירה בחורף, ניכרת בעפצים הדומים לתרמילים של קטניות ופריחתה באביב קודמת ללבלוב. ער אציל נפוץ בכרמל ובגליל, זהו עץ דו ביתי המגיע לפעמים לגובה של שמונה מטרים אולם ברוב המקרים הוא נראה כשיח. הוא ירוק עד, צמיחתו מהירה, עליו משמשים לתבלינים (עלה דפנה), פורח באביב ופרותיו מבשילים בקיץ.

קטלב מצוי ניכר מרחוק בקליפת גזעו האדומה, עליו גלדניים, פרותיו שמבשילים בסוף הקיץ טובים למאכל ויכול להיראות כעץ אם לא מתנכלים לו. עוזרר קוצני הוא שיח נשיר ממשפחת הוורדניים, פורח באביב בתפרחות סוכך לבנות ופרותיו דומים לתפוחים קטנים הראויים למאכל. העוזרר מעמיק שורשים באדמת סלעים בחורש הים תיכוני, מתחדש מהר וגדל יפה גם על גבול המדבר (האירנו טוראני). כליל החורש הוא עץ נשיר בחורף וגדל רק במקומות לחים וקרירים בגאיות הנחלים בכרמל ובגליל. הוא פורח באביב באשכולות ורודים על גבי הענפים הישנים וגם על הגזע.

חרוב מצוי הוא עץ דו ביתי, ירוק עד, המגיע לגובה של 10 מטרים וגדל בחברה עם אלת המסטיק ומלווים רבים בחורשים פתוחים עם בתות רחבות. מוצאו ממזרח אפריקה ודרום ערב ובמקומות מוגנים הם הגיעו לגובה מרשים והאריכו ימים. אלון התולע הוא עץ נשיר בחורף, חד ביתי, גדל בעיקר בהרים הגבוהים של הגליל העליון, דומה במקצת לאלון התבור, אולם פריו ועפציו שונים. אלון התבור הוא עץ נשיר, חד ביתי, שגובהו מגיע ל 15 מטרים, פורח באביב ומרכיב את יערות אלונים שפרעם שבגליל התחתון וברמת הגולן הוא נמצא עד לגובה של 600 מטרים מעל פני הים.

יערות אלוני התבור שכיסו בעבר את השרון נכרתו לעשיית פחמים ועוד. אשחר ארץ ישראלי הוא שיח קוצני נשיר, נפוץ בחורשים על גבעות והרים סלעיים, מתחדש מהר לאחר כריתה, גדל בגבול המדבר ושרד גם במקומות ששם נכרתו עצי החורש בעבר.

אשחר רחב עלים הוא שיח ירוד עד הגדל בחורש במקומות מוצלים, דו ביתי, גדל מהר ויכול להגיע להיות עץ בגובה 15 מטרים אם נותנים להתפתח. אם מתבוננים היטב בשפת העלה מבחינים בקרום דק שקוף כמו הילה העוטפת את שפתו. בר זית בינוני הוא שיח ירוק עד בגובה של שניים עד שלושה מטרים, נפוץ מאוד בחורש, עליו קשים ונגדיים, פורח באביב המאוחר ומלווה את חברת אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית וגם את חברת החרוב המצוי ואלת המסטיק. הוא קרוב משפחה של הזית ויש לו פרי שחור ועסיסי דומה.