גידול כותנה

גידול כותנה (Gossypium) \ אהוד קלפון

מבין גידולי הקיץ בארץ, גם את הכותנה זורעים בסוף פברואר או בתחילת מרץ וקוטפים אותה בשדות כעבור חצי שנה, בסוף חודש אוגוסט. הכותנה היא צמח עשבוני או מעוצה השייך למשפחת החלמיתיים. צמחי כותנה גדלים בר באזורים טרופיים וסובטרופיים ומגדלים אותם לתעשיית בדים מזה אלפי שנים.

יש לצמח עלים רחבים הנישאים על עוקצים, הפרחים הגדולים בעלי עלי כותרת לבנים (או בגוונים שונים) ועלי הגביע מלווים בחפים אחדים. האבקנים המרובים מאוחים בזריהם ויוצרים צינור שבתוכו עובר עמוד העלי, כמו אצל כל משפחת החלמיתיים.

נעשית האבקה עצמית או הדדית, אך לחרקים יש חשיבות בהעברת אבקה בין הפרחים. בעיקר דבורים נמשכות לצוף המופרש מהצופנים שבחלל שבין עלי הגביע לעלי הכותרת. הפרי הלקט ונפתח במספר קשוות.

צבע הזרעים חום עד שחור והם עטופים בשערות קצרות ובשערות ארוכות שהן סיבי הכותנה שמהם מכינים אריגים. כל סיב הוא למעשה תא יחיד מאורך בעל דפנות עשויות בעיקר מתאית (90%). הכותנה בעלת סיבים רכים הגדלים מסביב לזרעים שבפרי שצורתו הלקט. הסיבים היבשים מפותלים, דבר המקנה להם גמישות, וטיב הסיב נמדד על פי אורכו ועל פי חוזקו.

משתמשים בתשעים אחוז מחלקי צמח הכותנה להפקת סיבים, לעשיית שמן מהזרעים ולהאבסת בעלי חיים ממה שנשאר. קוטפים את הכותנה בעזרת קטפת ואחר כך מפרידים את הסיבים מהזרעים בעזרת מנפטה. ראשית גידול הכותנה בתרבות התחיל כנראה עוד בתקופה הפרה היסטורית והשרידים הקדומים ביותר של אריגי כותנה נמצאו במערות במקסיקו מלפני 7000 שנה.

רוב מיני הכותנה מצמחי הבר מתאימים לגדול גם בתנאי יובש כי הם מעמיקים שורשים. מניחים שמוצא הזנים התרבותיים הוא בעיקר מארבעה מיני כותנת בר. רוב הזנים התרבותיים שמגדלים כיום מקורם בארה"ב, שם פותחו זנים שונים משני מיני צמחי בר. הזנים הגדלים כיום בארץ הם בעיקר אקלה ופימה ובני כלאיים ("סיב-און" ).

מוצא הזן אקלה הוא מהכותנה השעירה ומוצא הפימה כנראה מהכלאה בין הכותנה השעירה וכותנת איי הים. מגדלים את הכותנה בארץ כגידול שלחין המושקת בעיקר במי קולחין. גידול הכותנה ממוכן לאורך כל שלבי גידולו, בהשוואה לעבודת הידיים הרבה שנדרשה עד אמצע המאה העשרים. הבעיות העיקריות בגידול כותנה בארץ הן המלחמה נגד מזיקים, ועלות המים להשקיה לאורך הקיץ.